У більшості з нас від року, що минає, не було великих очікувань. Зустрічаючи його,  ми розуміли, що він буде не простим, і головне питання було – чи вдасться виклики 2015-го, використати для того, щоб 2016-й був легшим?

З огляду на той документ, який Парламент ухвалив вночі 25-го грудня, і який Уряд уважає Бюджетом на 2016 рік,  можу сказати: це питання є актуальним і цьогоріч- коментує Дмитро Добродомов, лідер партії “ГР “Народний контроль”.

Які висновки варто зробити з подій року, що минає, аби у 2016-му не допустити руйнівних де-жавю? І що позитивного слід винести з 2015-го року на майбутнє?

1. Ми не закінчили війну

Якби затишно нам не було в Новорічну ніч у мирних домівках Києва чи Львова – ми маємо це усвідомлювати. І розуміти, що розв’язана не нашою країною війна – для всіх нас, окрім військових і збройних викликів, має також фінансові, політичні, соціальні.

Очевидно, що корупційні схеми, збудовані ще за режиму Януковича, нікуди не зникли. Більше того, ми бачимо нові, народжені війною і бездушними чиновниками  види корупції. Це махінації з житлом та землею для учасників АТО, хабарництво в медико-соціальних комісіях.

Тому гуртуватися маємо не тільки перед зовнішнім ворогом, що з огляду на мужність наших воїнів, і невтомність волонтерів – ми вже навчилися робити, але й перед внутрішнім – корумпованістю та бездушністю чиновників, які тримаються за крісла у владних кабінетах.

DD_paskal-735x400

2. Ми навчилися вголос називати речі своїми іменами

Попри те, що представники фінансово-промислових груп продовжують у ручному режимі керувати країною й протягувати потрібні їм рішення через підконтрольний кабмін і Парламент,  у владі з’явилися люди, які, опинившись в середині системи, продовжують чинити їй опір.

Пригадую в березні, вперше

прозвучали імена головних корупціонерів з вуст екс-голови ДФС Миколи Гордієнка.

Ми почули конкретні прізвища  – починаючи від Прем’єр-міністра і закінчуючи народними депутатами –  які мають прямий вплив на держпідприємства і розставляють там «своїх». Ми почули дуже страшні цифри про 7,5 млрд грн збитків для держави по конкретних підприємствах,  з конкретними фактами, документами, які були продемонстровані.

Ці факти були настільки резонансні, що сам Микола Гордієнко абсолютно протизаконно втратив свою посаду, рішенням тих самих корупціонерів, яких звинуватив.

Пригадуємо справи Мартиненка, Пашинського, Курченка, “діамантових прокурорів”.

МВС та Прокуратура навіть не емітували розслідування цих справ, жодна із них не передана до суду, жоден з фігурантів не притягнутий до відповідальності.

Окрім того, вголос було визнано саботаж розслідування справ щодо злочинів режиму Януковича. Антикорупційний комітет ВРУ разом з активістами громадських організацій, адвокатами сімей загиблих, не дали МВС, СБУ та ГПУ створити міф про «бурну роботу правоохоронців», і є надія,  що новостворені антикорупційні органи нарешті покажуть бодай якийсь результат.

3. Ми створили комплексну антикорупційну законодавчу базу

Одним із ключових моментів року, я би виокремив прийняття антикорупційних законів. Вони дійсно є революційними, реформаторськими.

Я би хотів зупинитися на Законі про відкриття реєстрів прав власності. Це дуже важливий закон, а днями були відкриті реєстри транспортних засобів. Це відкрило важливий механізм для того, щоб можна було порівнювати декларації чиновників та їх родичів із дійсністю. Це дасть можливість новоствореній Національній агенції із запобігання корупції, де передбачено спеціальний відділ, порівнювати ці данні і відповідно робити висновки і ставити питання, порушувати справити, конфісковувати, та як це робиться в країнах Балтії, Польщі. Наше завдання, щоб цей закон запрацював.

Станом на нині в новостворене Антикорупційне бюро вже передано близько 300 справ. Але, кредит довіри до НАБ мине у квітні. До того часу слідчі зобов’язані показати, що вони відрізняються від своїх колег з прокуратури та міліції, продемонструвати  результати своєї роботи.

4. Місцеві вибори показали відсутність монополії жодної політсили, і дали змогу привести якісних людей до влади

Дивлячись на результати волевиявлення людей, ми бачимо, що переможця на місцевих виборів насправді немає. Якби фракціям коаліції вистачило мужності ухвалити закон, який би дійсно за провадив відкриті списки – цю тенденцію було би ще більше видно. Тобто попри адмінресурс і скупку голосів, якою не гребують представники старої політичної системи – люди все одно почали шукати їй альтернативу.

Результат “Народного контролю” теж доводить ці ж тенденції. Феноменальний результат ми змогли отримати не лише у західноукраїнських регіонах, але й у Дніпродзержинську на Дніпропетровщині – 8,16%.

А головне, що ці місцеві вибори дали змогу прийти до влади багатьом волонтерам, журналістів, бійцям АТО. Наявність таких самоорганізованих та ідейних людей у місцевій владі обов’язково виллється в результат. І ці результати насправді ми вже бачимо.

Можу казати за політсилу, яку сам представляю,  – наприклад, обраний від «Народного контролю» мер міста Дрогобич, лікар-АТОшник Тарас Кучма почав свою роботу з проведення позапланового аудиту бюджету міської ради. Депутати міськрад на Волині і Буковині відстоюють зміни до регламенту, які забезпечать прозорість роботи цих виборних органів та їх виконкомів.

І такі результати є по всій країні, вони мають стати прикладом і основою для змін на місцях.

5. Для результату потрібна консолідація

Як я не одноразово казав, упродовж року парламент ухвалив справді революційні і реформаторські антикорупційні закони. Утім структури, відповідальні за їхнє виконання, – Уряд, МВС, ГПУ – повністю саботують їх реалізацію.

І щоб ухвалені впродовж минулих років антикорупційні закони запрацювали, має бути політична воля. Наразі її нема, і уже вся країна зрозуміла, що влада не лише не бореться з корупцією, а й очолює її.

Тому сьогодні максимально в антикорупційні процеси має включитися громадськість. Ми маємо стати широким фронтом і розпочати зміни на місцях, у своїх містах по всій країні. І тиснути на владу з вимогою виконати головну вимогу суспільства – боротьбу з корупцією, яка має проявитися в ув’язненні корупціонерів, і поверненні грошей державі. Все решта – буде лише руйнівною імітацією змін.

Вірю, що спільними зусиллями нам усе вдасться!

 

http://nkontrol.org.ua/pyat-urokiv-roku-shho-minaeh-blog-dmitra-dobrodomova/