ЖитлоГуртожитки взагалі і гуртожитки Нетішина – підіймаємо цю тему з двох мотивів: із-за змін у законодавстві на найвищому та на місцевому рівнях і з причини, що у багатьох мешканців міста склалося враження, що на жилу площу в гуртожитку може розраховувати мало не кожний мешканець. Як усе насправді, кожний зробить висновки сам.

Якщо спрощено, традиційний гуртожиток – це жила будівля, де громадянам, у зв’язку з трудовими відносинами або навчанням у навчальному закладі освіти, за спеціальними ставками оплати згідно з ордером, виданим власником гуртожитку, надається у тимчасове користування жила площа, тощо.

Загалом гуртожитки поділяються на два види: для проживання одиноких громадян (кажемо на такі «ліжко-місця») та для проживання сімей (називаємо їх «малосімейками»).

У Нетішині 11 гуртожитків, 9 з яких знаходяться на балансі та обслуговуванні КП НМР «ЖКО» і 2 перебувають у державній власності (йдеться про ті, що розташовані на території Нетішинського професійного ліцею).

Водночас, нетішинські гуртожитки – це будівлі або «секційного» типу (на Курчатова, 1, Незалежності, 18, Варшавська, 9 та Незалежності, 12), або «блочного» типу (на Набережній 1, 3, 5 та 7). Заключний із дев’яти

гуртожитків (на Незалежності, 10) залишається наразі єдиним, призначення якого – проживання одиноких громадян у жилих примiщеннях, що перебувають у користуваннi кiлькох осiб, якi не перебувають мiж собою в сiмейних вiдносинах. «Змішаний» тип гуртожитків у місті майже відсутній.

Приблизно зсередини 2011 року у Нетішині була сформована черга громадян на одержання житлової площі у гуртожитках міста. Передувало цьому прийняття двох рішень виконкому міськради – від 25 червня 2011 року № 177 «Про комісію з питань використання житлової площі у гуртожитках, що перебувають у комунальній власності міста Нетішина» та від 20 липня 2011 року № 209 «Про затвердження положень щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків міста», якими регулювались питання про надання житлових приміщень у гуртожитках.

Точилося багато розмов про те, наскільки це добре чи погано. Зрозуміло було одне: у зв’язку з цими рішеннями сталося так, що через існування черги, не могли отримати жилу площу ті робітники і службовці, котрі упродовж багатьох років вірно та фахово служать Нетішину, натомість до неї миттю «записалися» пільгові та інші категорії громадян, які місту мало чим послужили взагалі.

Як би там не було, згадані рішення проіснували майже 5 років. А жила площа яка практично в гуртожитках не вивільнялася, так і зараз відсутня, окрім тих випадків, де, завдяки діям міської влади, вдається потіснити орендарів або переобладнати побутові приміщення в жилі.

Довгий час підстав для скасування рішень, які фактично не допомогли вирішити житлові проблеми громадян міста, а загнали ситуацію в тупик, не знаходилося. Ситуацію виправило Положення про гуртожитки, затверджене наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27 квітня 2015 року № 84. По-перше, у ньому чітко зазначається, що гуртожиток –це спецiально споруджений або переобладнаний жилий будинок, який використовується для проживання робiтникiв, службовцiв, студентiв, учнiв, а також iнших громадян у перiод роботи або навчання. По-друге, третє і четверте, жила площа в гуртожитках надається незалежно вiд черговостi, наявностi пiльг тощо; жила площа в гуртожитках надається в розмiрi не менше 6 квадратних метрiв на одну особу; жила площа в гуртожитках не надається особам, якi забезпеченi житлом у тому самому населеному пунктi, де зареєстровано гуртожиток.

Як наслідок, 11 лютого 2016 року на засіданні виконавчого комітету міської ради було затверджене нове Положення про порядок надання житлової площі у гуртожитках, що перебувають у комунальній власності міста Нетішина.

До цього, усередині грудня минулого року, рішенням виконкому міськради затвердили оновлений склад громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради, яку очолив перший заступник міського голови Петро Скиба, а наприкінці січня цього року – Положення про громадську комісію з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради, згідно з яким цій комісії надані повноваження щодо розгляду питань про виділення житлової площі у гуртожитках міста. Водночас були визнані такими, що втратили чинність вже згадувані рішення виконавчого комітету міської ради від 25 червня та 20 липня 2011 року.

16 березня 2016 року відбулося засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради, на якому були розглянуті питання про надання житлової площі у гуртожитках уже в рамках новоприйнятого Порядку та ухвалені відповідні рішення.

Одночасно, комісія визнала недійсними списки громадян на одержання житлової площі у гуртожитках міста, сформовані у період 2011-2015 років.

інформація з сайту Нетішинської міської ради.