1

 Він процвітає на «піонерці» і його ще називають «маленьким чорнобилем»

         Особливо коли туманна погода, над нашим містом стоїть завіса з їдкого чадного диму, найбільше це відчутно в нічний і вранішній час та в осінню пору, тоді навіть вікно не можна відчинити, бо від горілого в горлі шкребе. В такі моменти на вулицю вийти страшно. Але мало хто в Нетішині знає, звідки береться той чад. Одні думають, що тліє пожежа в лісі, інші – що горять торфовища чи дачники спалюють відходи врожаю.

Насправді все простіше і жахливіше – на піонерній базі процвітає піратський бізнес, там стоять саморобні бочки для приготування деревного вугілля, тобто, для спалювання деревини. Місцеві газети та телебачення про це мовчать, тому й не дивно, що більшість людей нічого не знають.

Такий бізнес – у десятці найприбутковіших, він навіть рентабельніший за незаконний видобуток янтарю, виробництво горілки, контрабанду цигарок, поставку товарів у ДНР та ЛНР тощо.

Свої щупальця деревне піратство розкинуло по всій Україні, особливо це стало відчутно, коли

Верховна Рада заборонила вивіз за кордон необробленого лісоматеріалу – кругляка. Ті, хто збивав на ньому мільйони, і не тільки вони, швидко перекваліфікувались і стали масово спалювати деревину, в тому числі і цінну, бо з’ясувалось, що на деревному вугіллі теж можна заробити великі гроші.

Готовий продукт – деревне вугілля, у торгових точках продається для мангалів, грилів, барбекю, кальянів, камінів. Це паливо ще називають паливом комфорту, бо воно без чаду, але чад доводиться поглинати тим, у чиїх населених пунктах вугілля виготовляють.

Тому й не дивно, що в останні півтора року у багатих на ліс Житомирській, Сумській, Волинській, Закарпатській, Львівській, Чернігівській областях населення, яке страждає від шкідливого диму, почало бунтувати проти підприємців, що виробляють деревне вугілля.

Люди переконані, що:

  1. У більшості випадків така підприємницька діяльність незаконна.
  2. Як правило, деревне вугілля виготовляють на земельних ділянках, що мають інше цільове призначення, а це суперечить діючому законодавству.
  3. «Чорні» підприємці піклуються лише про власне збагачення, бо на саморобні стаціонарні печі відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Їх не зупиняє навіть те, що така діяльність тягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 241 (Забруднення атмосферного повітря), якщо, звісно, правоохоронці не в «долі».
  4. У такому бізнесі, як правило, і підприємці, й наймані робітники працюють нелегально, а це означає, що податки вони не сплачують.
  5. Ліс вирубується стихійно, на місці втрачених дерев ніхто не висаджує нові, а це теж шлях до екологічної біди.

2    Кілька слів про технологічний процес. У бочки завантажують дрова (так, щоб димоходу не перекривали), і без доступу повітря вони тліють. У цьому і суть, щоб дрова не згоріли на попіл. Процес триває до чотирьох діб безперервно. Ще днів три вугілля охолоджується, і вже тоді його вигрібають.

  Екологи твердять, що спалювання деревини у саморобних бочках перенасичує атмосферу небезпечними речовинами, такими як оксид натрію, оксид сірки, вуглекислий газ, смоли, кислоти, феноли та ін. І все це згубно впливає на здоров’я людей. Зростає смертність, молодшають хвороби, лікарі усе частіше діагностують рак легенів, горла тощо.

Медики констатують: «Викиди в повітря призводять до того, що

 

отруйні речовини осідають на ґрунт, воду, рослини і таким чином потрапляють в організм людей і тварин. Найболючіше шкідливий вплив відчувається вагітними жінками, що нерідко призводить до внутрішньоутробної смерті плоду, викликає вроджені вади новонароджених, також є підвищений ризик смертності немовлят до року. Дихаючи забрудненим повітрям, у дорослих підвищується ризик хронічних захворювань дихальної, травної, ендокринної та серцево-судинної систем, частішають алергічні хвороби, гостра ниркова недостатність, діабет та злоякісні утворення в організмі». Це той «букет», який приготували нам вугільні барони та ті, хто з ними заодно.

13015610_994063197297949_6049347755939664727_nКустарні методи, які переважно застосовують ділки, далекі від безпечних технологій. Вартість печі – бочки з двох шарів жесті, між якими проложена скловата, близько 10 тисяч гривень, тоді як обладнання, яке зменшує обсяги викидів обійдеться у тисяч 150. Тому і нелегали такого не використовують.

Проводиться така діяльність, як правило, поряд із населеними пунктами, допустима відстань до яких не витримується. Установки по виробництву деревного вугілля зазвичай не проходять висновку екологічної експертизи робочого проекту на виробництво, і взагалі підприємці не розробляють необхідні у таких випадках нормативні документи, які б гарантували безпеку навколишнього природного середовища, в тому числі відсутні дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря.

Нелегали користуються тим, що на перевірки накладений мораторій, а через це ні податкова, ні міліція, ні МНС їм не указ. Населення, ставши заручником такої ситуації, шукає з неї вихід, звертаючись до суду. Через суд люди добиваються дозволу на проведення замірів, які часто показують, що викиди у сотні разів перевищують допустимі норми.

За законом забруднення повітря карається штрафом від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1,700 до 3,400 грн.) або обмеженням волі до 3-х років з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього правопорушення. Але в умовах, коли правоохоронна система не працює належним чином, деревних піратів цим не злякаєш. Хоча в населених пунктах, де екологічна інспекція на своєму місці, згубну для природи та людей діяльність припиняють, одночасно демонтують і бочки, в яких виготовляється деревне вугілля.

Підприємці йдуть на ризик, бо мають від такого бізнесу надприбутки. Недарма деревне вугілля ще називають чорним золотом, бо ліс (переважно твердолистяні породи!) скуповують за копійки, найманим робітникам платять мізер, податки не сплачують, і в результаті мають від 200 до 300% доходу, в той час як від легального такого бізнесу рентабельність була б меншою ніж 30%.

DSC_1009

Нетішинці, не дайте себе труїти чадом!

(Наразі в Нетішині триває збір підписів під петицією Заборонити випалювання деревного вугілля на піонерній базі та взагалі поблизу міста Нетішин)

Як цей бізнес працює в Нетішині (вже більше року!), можна говорити переважно зі слів  звичайних мешканців нашого міста, бо офіційні органи на цю проблему закривають очі та грають у мовчанку. А народ розказує багато й навіть прізвища називає.

Наприклад, кажуть, що частину бочок, яких на піонерній базі більше 30 штук, виготовляли на підприємстві члена виконавчого комітету та депутата міської ради минулих скликань від «Батьківщини». До бізнесу також прив’язують чинного депутата міської ради від «Батьківщини»,  членів цієї політичної сили, а також представника «Свободи», місцевих приватних підприємців .

У кожного з них свій вклад у спільне діло. Одні поділились землею чи саморобними печами для спалювання сировини, інші забезпечують електрикою, ще інші – деревиною, задіюючи родичів, кумів, сватів тощо, а хтось усе це кришує.  Гадаємо, що недовго залишилось до того часу, коли офіційно  випливуть імена причетних до деревного піратства в Нетішині.

У той час, коли потужні колись підприємства «піонерки» майже всі згорнулись та через скруту змушені були відмовитись від частини земельних ділянок та  повернути їх у власність міської ради, процвітає нелегальний бізнес, який вперто ніхто «не бачить».  Хоча не помітити його неможливо. Бо працює він постійно і на всю потужність.

А ще кажуть, що ліс нетішинські ділки скуповують організовано, в постійних точках – навколишніх селах Білотині, Коминах, Плужному, Цвітосі та ін., і зовсім не за ринковими цінами, бо платять по 220-250 гривень за куб. Селяни, раді хоч якомусь заробітку, нищать та продають цінні тверді породи дерев та так званий діловий ліс за копійчаний заробіток, бо справжня його ціна за кубометр не 220, а всі 1 500 гривень.

3Відомо, що наприкінці квітня вказала на цю проблему депутат обласної ради від Нетішина Н.Коваль, вони з першим заступником міського голови П.Скибою виїжджали на «піонерку», встановили факт місцезнаходження бочок, виявили, що кілька таких печей мають реєстраційні документи, навіть оформлені деякі люди, а от дозволу екологів не було. Після оглядин перший зам пообіцяв направити лист в управління екології і природних ресурсів облдержадміністрації, яке уповноважене видавати дозволи на такий бізнес.

Аби дізнатися про стан справ, у червні активісти «Нетішинської Самооборони» особисто звернулись до П.Скиби, який їм повідомив, що 12 підприємств Нетішина мають «Дозволи на викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами».

У їх числі і троє виготовлювачів деревного вугілля з «піонерки», а надані їм дозволи мають необмежений термін дії. Це ФОП Гордєєв (дозвіл виданий 21.04.15р.), КВП монтажне управління №13 «Електропівденьзахідмонтаж» (дозвіл від 20.07.15р.), ФОП Польшин (дозвіл від 25.02.16р.). Щоправда, люди там офіційно не працевлаштовані.

П.Скиба також сказав представникам «Самооборони», що бочки розташовані за нормами – не менше ніж 500 метрів до житлових будинків та зазначив, що в селах в кожній хаті палять дрова в грубках (!?) і від цього ніхто не страждає, а щодо Нетішина, то офіційних звернень чи скарг від громадян з приводу деревного бізнесу на «піонерці» до влади не надходило.

Насправді ми, нетішинці, стали заручниками деревно-вугільної лихоманки. Нас ніхто не запитав, хочемо ми під носом такий бізнес чи ні, бо дуже близько він від житлових будинків, враховуючи його нинішні масштаби. Ніхто й не пробував пояснити, можливо, те виробництво не таке й шкідливе? Хоча говорять всі про протилежне і навіть називають спалювання дерева «маленьким чорнобилем».

Те, що небезпека поруч, ми відчуваємо щодня. Коли вітер дме у напрямку з піонербази до міста, ми не можемо увечері чи вранці провітрити помешкання після задушливого спекотного дня, ми змушені дихати чадом, наражаючи себе на хвороби. А ще ми своїм мовчанням дозволяємо нищити ліси, тим самим зрізуємо гілку, на якій самі ж сидимо. І втрачаємо гроші, бо у спільну кишеню – міський бюджет, податки не платять.

Вважаємо, що влада, яку ми обрали та уповноважили дбати про місто, не має стояти осторонь таких проблем, навпаки, мала б показати рішучу позицію.

Ми, нетішинці, проти розгортання в нашому місті незаконного, шкідливого й загрозливого для навколишнього середовища та здоров’я людей бізнесу. Чиста екологія та здоров’я дітей для нас понад усе!

ГО «Нетішинська Самооборона»