У липні українська армія понесла великі втрати через більш ефективні дії терористів у небі

Чому втрати ЗСУ на Донбасі зросли
 42 загиблих українських воїни станом на вечір 25-го липня – на 18 більше, ніж за повний червень. Додати до цих втрат варто і двох загиблих на початку місяця бійців “Правого сектора”. Раніше бойові втрати пов’язувалися виключно зі збільшенням активних бойових дій з боку терористів, а також демобілізацією 5-ї хвилі і ротацією, бо на місце досвідчених солдатів прийшли воїни без бойового досвіду.

Сьогодні ж великі втрати нашої армії у липні, який вже став кривавим, можна пояснити кількома логічними причинами. Терористи випробовують різну тактику ведення бойових дій. Набагато активніше почали діяти штурмові групи, які зближуються з нашими позиціями під прикриттям артилерії, спостерігають чи вступають у контактний бій.

Чому втрати ЗСУ на Донбасі зросли  - фото 1

Нещодавно штурмові групи ворога намагалися захопити опорні пункти ЗСУ в Мар’їнці і, отримавши відпір, змушені були відступити. Такі вилазки спостерігаються по всій лінії фронту. Найбільш активно

штурмові групи діють під Горлівкою, у Зайцевому, Майорську,вищезгаданій Мар’їнці, Авдіївці. Також українські військові поблизу Новозванівки ліквідували двох диверсантів, захопили арсенал зброї.

Головна логіка терористів – намацування слабких місць в нашій обороні, постійний тиск на ЗСУ, а також профілактика наших вилазок вперед. Їхній козир – раптовість. Вилазки відбуваються як вдень так і вночі, під прикриттям артилерії чи під час затишшя. Окрім цього бойовики влаштовують засідки, як це було під Кримським, де загинув командир 9 роти 93 окремої механізованої бригади Володимир Цірик “Оса”.

Але не штурмові групи ворога завдають основних втрат нашій армії. Стала набагато більш ефективною робота радіоелектронної розвідки, збільшилася кількість безпілотників, які передають координати наших позицій. Так в Авдіївській промзоні наші десантники та волонтери, що часто туди навідуються, розповідають, що за кілька хвилин після того, як вдається помітити у небі безпілотник, розпочинається обстріл бойовиків.

Зенітним військам ЗСУ вдається збивати ворожу техніку і ми часто бачимо фотографії російських безпілотників, які знешкоджуються. Але масовість терористів бере своє.

Артилерія і терористи

Чому втрати ЗСУ на Донбасі зросли  - фото 2

Ворог став бити більш прицільно, ніж раніше. Це доводять і втрати ЗСУ. Так 18-го липня у Зайцевому внаслідок прицільного вогню терористів загинуло чотири воїни. У той же день було двоє загиблих у Кримському і один у Водяному. Передує обстрілам ворожа аеророзвідка. Терористи ведуть вогонь зі 122 мм артилерії, 120 мм та 82 мм мінометів.

Від наших солдатів вдається дізнатися інформацію, що їм бракує великокаліберних снарядів. Звичайно, це можна пояснити “Мінськом”, але через це доводиться відповідати терористам дрібним недалекобійним калібром, що унеможливлює нанесення великих втрат бойовикам і не дає дістати більшість їхніх позицій. Зокрема, можливо через це нашим десантникам і доводиться висуватися вперед, щоб знешкоджувати позиції терористів, як це було не так давно під Молочним. От тільки такі вилазки ризиковані і можуть бути суміжні з втратами.

У даному випадку досить дивним виглядає один момент. США не так давно передали Україні 14 протибатарейних радарів AN/TPQ-36 і AN/TPQ-49. Також в нас є спеціально навчені офіцери для роботи з ними. Головна функція цих радарів – виявлення та відстеження пострілів артилерії та ракетних пусків, для забезпечення контрбатарейного вогню. Такі системи значно полегшують життя нашим артилеристам, але через проблему із браком великокаліберних снарядів ми часто не можемо “дати по зубах” терористам так, як треба. Звичайно, великий калібр є, не можна казати, що він відсутній. Але так чи інакше саме на його нестачу скаржаться артилеристи, втім заспокоюють, що командування вже вирішує дану проблему.

Безпілотники ворога

Чому втрати ЗСУ на Донбасі зросли  - фото 3

Важливим питанням на сьогодні є знешкодження ворожих безпілотників. Наші зенітні війська використовують ЗУ-23-2, а також ЗРК “Стріла 10” для цих цілей. Але окрім цього військові ведуть боротьбу з безпілотниками не тільки зброєю. Недарма спеціалісти з Пентагону проводили навчання в Україні. Безпілотник можна ліквідувати, якщо під час польоту порушити роботу його бортових датчиків, забити канали зв’язку, передачі даних і контролю, заглушити сигнали системи GPS, зламати код, від чого БПЛА стає сліпим. У системі Укроборонпрому є кваліфіковані кодери, які окрім розробки вітчизняних безпілотників також беруть участь у створенні пристроїв для зламу і перехоплення керування безпілотниками. Цей спосіб більш дешевий, ніж використання ЗРК.

Єдина проблема на сьогодні – відсутність достатньої кількості відповідних спеціалістів на “передку”, оскільки за їх наявності була б зовсім інша військова картина.

Чи можливий ворожий наступ

На даному етапы терористи так чи інакше проводять навчання. У “ДНР” та “ЛНР” сформовані ударні групи, в тому числі танкові батальйони “Август” та “Дизель”, головним завданням яких є подолання фортифікаційних ділянок. Але найближчим часом масованого нападу ворога не буде. І надалі триватимуть обстріли. Терористи відпрацьовуватимуть тактику прицільного вогню з великих калібрів, взаємодію штурмових груп з артилерією та інші речі. ЗСУ обирають захисну тактику і лише від політичної ситуації залежить чи піде вперед наша або ворожа армії.