Обізнаність мешканців міст-супутників АЕС з питань ядерно-радіаційної безпеки бажає бути кращою

Обізнаність мешканців міст-супутників АЕС з питань ядерно-радіаційної безпеки бажає бути кращою

Про це днями повідомила експерт Все­української екологічної громадської орга­ні­зації «МАМА-86» Наталя Іваненко на першому засіданні робочої групи з питань інформування громадськості щодо ядерної і радіаційної безпеки (ЯРБ) в Україні.

Робочу групу створено з метою розробки професійних рекомендацій щодо вдосконалення системи інформування населення, що стосується ядерної та радіаційної безпеки.

За інформацією ВЕГО «МАМА-86», на сьогодні в Україні законодавча база у даній сфері та інформування населення діють на належному рівні. Все ж у фактичній системі інформування є суттєві прогалини. Основний чинник – відсутність єдності й взаємодії усіх зацікавлених сторін, насамперед громадськості, місцевої влади й представників АЕС.

У рамках чинного законодавства керівництво АЕС створило навчально-інформаційні центри при станціях і проводить навчальні заходи, в основному для школярів та студентів. Проте біль­шість проблем не можуть бути вирішені лише представниками АЕС без активної участі міської влади та місцевої громади. Насамперед, це освітні та просвітницькі заходи, спрямовані на молодшу й старшу вікові групи, висвітлення питань профі­лактики й охорони здоров’я.

Наразі в Енергодарі  триває соціологічне опитування на тему, якої саме інформації з питань ЯРБ бракує енергодарівцям.

Аналогічні опитування вже проведені в містах Нетішин на Хмельниччині та Кузнецовськ на Рівненщині. Результати опитування показали: обізнаність мешканців міст-супутників АЕС з питань ядерно-радіаційної безпеки – доволі низька.

Серед головних причин недостатньо­го рівня поінформованості респонденти у Нетішині назвали:  недостатність інформації від керівництва АЕС (70%); недосконалість системи поширення інформації (80%); недостатність інформації від державних органів влади (32%).

Серед головних причин недостатньо­го рівня поінформованості респонденти у Кузнецовську

назвали: недостатність інформації від керівництва АЕС (38,3%);  недосконалість системи поширення інформації (94,8%); недостатність інформації від державних органів влади (53%).

Зі слів експерта ВЕГО «МАМА-86» На­тал­і Іваненко, респонденти у місті Неті­шин були надзвичайно активними і креативними, висловлювали багато цікавих ідей, які варто врахувати при підготовці законодавчих змін. Респонденти в Куз­нецовську навпаки, були більш стриманими. Більше 40% опитуваних не мають власної думки щодо поінформованості їхніх дітей, що робити у випадку аварійних ситуацій на АЕС.

Переважна більшість опитуваних (у Нетішині 82,4%, у Кузнецовську 85,4%) вважають створення місцевих осередків для розповсюдження інформації з питань ЯРБ – доцільним.

 

https://perspekt.org.ua