яяя20Міський голова Олександр Супрунюк провів нараду, на яку виніс складне проблемне питання, пов’язане з виробництвом у промисловій зоні міста деревного вугілля.

Участь у нараді взяли секретар міської ради, начальник Нетішинського відділу Шепетівської місцевої прокуратури, начальник Нетішинського відділення поліції , начальник КМЗ НМР «СМСЧ міста Нетішина» , начальник відділу охорони навколишнього середовища ВП «ХАЕС» , завідувач сектору оподаткування фізичних осіб Нетішинського відділення Славутської  ДПІ  а також представники трьох відділів виконавчого комітету Нетішинської міської ради: юридичного; комунального господарства; земельних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища.

Окресливши мету зустрічі, що проходила за участю місцевих ЗМІ, міський голова почергово надав слово представникам ВП «Хмельницької АЕС», медсанчастини, правоохоронних органів міста, тощо.

Олександр Левицький засвідчив готовність відповідних служб ХАЕС провести заміри викидів в атмосферу таких двох складових, як вміст діоксиду азоту та діоксиду сірки, в районі розташування виробництв деревного вугілля, у санітарно-захисній зоні підприємств. Щодо виявлення рівня інших складових – лабораторія не атестована.

При цьому він зазначив, що викиди в повітря – це ще не найстрашніше, набагато гірше – куди діваються відходи. Адже, для прикладу, з чотирьох тонн деревини тільки одна тонна (четверта частина) є кінцевим продуктом – деревним вугіллям, а 50-55 відсотків – це рідкі відходи, що реально можуть призвести до забруднення ґрунтів, а надалі – річки Горинь та артезіанської свердловини.

Василь Пословський, начальник СМСЧ, виклавши точку зору медицини, повідав, що, згідно з проведеним аналізом, останнім часом частіше фіксується захворюваність органів дихання серед дорослих за рахунок ОРЗ і бронхіту та відзначив динаміку захворюваності серед дітей на алергічний риніт. «Не виключено, що причина цьому – господарська діяльність, пов’язана з випалюванням вугілля. Їдкий запах зранку відчутний у частині приміщень СМСЧ міста» – підсумував він.

Володимир Гончарук , представник Шепетівської місцевої прокуратури, повідомив: «Розпочато кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 05 серпня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 Кримінального кодексу України, Нетішинським відділенням поліції Славутського відділу ГУНП у Хмельницькій області. Нещодавно, 25 серпня цього року, проведені

слідчі дії на деяких територіях, де випалюється вугілля, із залученням працівників Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області та, в одному з випадків, відібрані проби газопилового потоку від джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря». Начальник прокуратури також зазначив, що «доводячи вину, часто доводиться зіштовхуватися з тим, що мають бути прямі потерпілі внаслідок окресленої діяльності».


Руслан Форсюк,начальник Нетішинського відділення поліції,
повідомив про проведення перевірок щодо того, звідки і в який спосіб була завезена деревина, задіяна у виробничому процесі, зазначивши, що «це робота не одного дня. Будемо розбиратися та накопичувати напрацювання».

Водночас представники правоохоронних органів говорили про те, що, згідно з нині діючим законодавством, багато в чому обмежені у своїх діях, коли йдеться про сферу господарської діяльності. Міська влада так само обмежена у своїх правах – зазначав міський голова.

«Суб’єкти господарювання, які здійснюють виробництво деревного вугілля на території Нетішина, перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, та є платниками єдиного податку. Податки сплачують усі три суб’єкти господарювання. В одного з них офіційно працюють троє найманих працівників, у ще одного – двоє найманих працівників, у третього – вони відсутні. Відсутність найманих працівників, якщо буде відповідне повідомлення від органу місцевого самоврядування, є підставою для документальної позапланової перевірки», – розповів представник податкової інспекції  Володимир Калетюк. І навів, на зразок, як громадськості вдалося впоратися з тим, щоб «вугільна система» перестала працювати на території Полянської сільської ради. Масові письмові пояснення та звернення у відповідні органи допомогли звернути там рентабельний, але шкідливий для довкілля та людей (у тому числі – для працівників задіяних безпосередньо у процесі випалювання вугілля) бізнес.

Міський голова, підбиваючи підсумки наради, сказав: «Якщо хочемо навести порядок у нашому місті, ми повинні виробити план дій», і запропонував створити тимчасову робочу групу за участю представників відповідних державних відомств, депутатського корпусу, громадських організацій задля вивчення усіх необхідних моментів та вирішення питання по суті.

за матеріалами сайту міської ради