"Зрада" в АТО. Хто змушує бійців платити за знищену терористами техніку та зброю
Що не день – то “веселіші” історії надходять з зони проведення антитерористичної операції. Наші бійці, виявляється, самі змушені платити за знищену ворогом техніку, а також загублені бронежилети і розбиті каски
Тишу збурив відомий і дуже авторитетний волонтер, один з організаторів руху “Армія-SOS” Юрій Касьянов.

“Війна влітає військовим в копієчку. За загублений в бою бронежилет – плати. За розбиту каску – плати. Скоро зобов’яжуть платити за свої ж підбиті танки і спалені противником бехи. Ось уже за втрачений у бою ГАЗ-66 сьогодні за особистою вказівкою Муженка нарахували 105 тисяч. Ну, а що?.. Війни ж немає…” – написав пан Юрій на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

В даному конкретному випадку мова йде про інцидент, який кілька днів тому мав місце в батальйоні “Київська Русь”. Далі пряма мова Юрія Касьянова:

“У суботу пропав зв’язок з однією з рот. Зв’язківці підігнали на час радіостанцію Р-142 на

базі “шишарика” ГАЗ-66. Машину поставили в укриття. Але ворожа батарея 120 мм мінометів її й там дістала – одна з мін розірвалася поруч, машину побило осколками, бійці контужені… Як тільки обстріл закінчився, машину вирішили витягнути в темряві в безпечне місце. Але не встигли, зламався тягач, а противник знову почав обстріл – тепер уже з ПТРК, 82 мм мінометів, великокаліберних кулеметів. Били всю ніч. І до ранку таки добили злощасний “шишарик”. Машина згоріла. А в ній 3 рації і ноутбук.

Особисто начальник зв’язку АТО проводив розслідування, і сьогодні підписав папери – бійці винні рідному військовому відомству 105 тисяч. Про людей ніхто не запитав. Контузія, пробитий осколком ніс і гайморова пазуха не варті ані копійки” – пише Юрій Касьянов.

Чи змушують бійців платити за участь у війні - фото 1

Правда, схоже на чергову #зраду? Але авторитет автора хочеш, не хочеш – а змушує поставитись до цього питання серйозно. Тому Depo.ua вирішив проаналізувати ситуацію з подібними стягненнями, поспілкувавшись з бійцями різних військових з’єднань. Що характерно, більшість з них відмовились давати офіційний коментар під своїм прізвищем, тому що в таких справах зазвичай замішана прокуратура, а з нею ніхто не хоче зв’язуватись.

“В Черкасах так один боєць платить за ремонт 140 тисяч. Правда, там і його вина є. А мене КРУ за розбитий під Дебальцевим “КамАЗ” хотіло до відповідальності притягнути. В основному платять по особистій вині. Але різне буває. Один знайомий був в полоні, і з нього досі прокуратура вимагає бронежилет і автомат. Взагалі, в таких справах все впирається не в ЗСУ, а в прокуратуру” – розповів нам вже демобілізований Андрій.

“За час моєї служби ми писали рапорти на списання втраченого і пошкодженого. По-перше необхідно відразу писати рапорт, плюс фото бажано докласти. А ось пряме влучання в бліндаж, або таке, як на фото згадуваного “шишарика” – як можна на людей повісити?” – ділиться думками демобілізований Костянтин.

“У нас в таких випадках складали акт розслідування, командир роти його погоджував і все. Платити не треба було. Але якщо загубив/продав щось, то можуть стягнути з зарплати вартість. Особливо за зброєю був найсуворіший контроль” – розказує демобілізований боєць 12-го ОМБ “Київ”.

“Всяке було. Одного кіборга прокурори досі тягають за розтрощені кулемети в ДАПі” – говорить на правах анонімності боєць, який досі проходить службу.

Чи змушують бійців платити за участь у війні - фото 2

Щоб прояснити ситуацію, ми звернулись за коментарем до військового комісара Ужгородського міського об’єднаного військового комісаріату, учасника бойових дій, підполковника Миколи Журавльова:

“В подібних випадках проводиться службове розслідування, щоб встановити: чи через халатність, чи під час збройного зіткнення відбувся інцидент. Якщо військовослужбовець не мав можливості врятувати матеріальні цінності, то ніхто його притягувати не буде. Зрозуміло, що якщо він покинув техніку чи зброю і втік, або мало місце халатне ставлення і через це настали негативні наслідки – тоді так, звісно. А за зброю – це взагалі кримінальна відповідальність.

Наприклад, якщо в БМП влучив “Град”, то тут ніхто нікого притягувати не буде. Проведеться службове розслідування, візьметься пояснення з командира бойової машини, з заступника командира, навідника-оператора, механіка-водія і якщо виявиться, що від військовослужбовця нічого не залежало, то ніхто його притягувати до матеріальної відповідальності не буде. Але якщо він міг діючи в межах закону попередити втрату цього майна, будь то озброєння, військова техніка, чи речове майно, то звичайно – він понесе матеріальну і кримінальну відповідальність. В залежності від того, який ступінь злочинної діяльності буде доведено”.

Чи змушують бійців платити за участь у війні - фото 3

А поки готувався даний матеріал, надійшов офіційний коментар від начальника штабу25-го батальйону “Київська Русь”, який попросив не називати своє ім’я. За його словами, розслідування комісії військової частини постановило, що збитки в даному випадку буде покривати держава. “Спочатку полковник штабу АТО погрожував бійцям, що платити будуть вони, але за рішенням комісії збитки на державі” – сказав він.

Отже правда, як завжди, виявилась десь посередині. Хоча, не виключено, що саме через розголос, який надав справі волонтер Юрій Касьянов, Міноборони змінило свій висновок з даного питання. Подібні випадки вже мали місце раніше.