Орнітологи просять не рятувати лебедів насильно

Орнітологи просять не рятувати лебедів насильно- повідомляє газета “Є”

В багатьох містах Хмельниччини люди б’ють на сполох – у нас замерзають птахи. На Хмельниччині щороку зимує кілька сотень лебедів. Мігрують вони із однієї водойми на іншу. Тим часом місцеві жителі тих населених пунктів б’ють на сполох, як тільки починаються морози.
Спочатку в редакцію читачі повідомили, що лебеді замерзають на ставку у селі Шарівка Ярмолинецього району, а сьогодні й з Городоччини написали, мовляв врятуйте птахів.  Також і в Нетішині були помічені лебеді на річці Горинь біля міського стадіону.
yayayaОрнітолог Володимир Новак, пояснює – лебедів чіпати не потрібно.

«Коли починає замерзати водойма, ті лебеді, які здорові, все одно перелетять на ті водойми де не замерзла вода, – каже Володимир Новак. – Ось зараз, на Нетішинському водосховищі, де вода не замерзає ніколи, зимують сотні лебедів. На Південному Бузі, від Летичева до Хмельницького, в різних локаціях, теж зимує зараз штук двадцять п’ять лебедів».

Критичної температури для птахів взагалі немає, каже Володимир Олександрович Фото: blogspot.com

Орнітолог каже, якщо птахи здорові, то нічого страшного для них у морозах немає. А якщо птахи і гинуть, то лише ті, які вже були хворі, або були носіями вірусу пташиної хвороби.

Щоправда, спеціаліст каже, на Хмельниччині поки жодного випадку не зафіксовано.

«На Хмельниччині лебеді втікають зимувати або на Дністер, там є кілька ділянок, які не замерзають, або на Нетішинське водосховище. До речі, на цьому водосховищі зимує кілька тисяч водоплавних», – зазначає орнітолог.

Критичної температури для птахів взагалі немає, каже Володимир Олександрович. Птахи замерзають лише від того, що вони голодні, а не тому, що їм холодно. Коли птах голодний, в нього

послаблюється енергетичний обмін, не вистачає тепла, яке виробляє організм і птах замерзає. А якщо є що їсти, то жодні морози для них не страшні взагалі.

«Птахів не варто рятувати насильно. Якщо є такі, які даються в руки, то їх можна брати, годувати і навіть обігріти, а якщо птах втікає, і на водоймі ще не замерзла вода, то насильно ловити їх не варто, бо можна ще більше їх покалічити», – застерігає Володимир Олександрович.

До речі, Володимир Новак розповів, що в селі Голенищеве Чемеровецького району, вже другий рік зимує лебідь, у якого поламане крило, він взагалі не літає. На зиму його забирають місцеві жителі, тримають в хліві до весни, а потім відпускають. Він знову утворює пару, виводить пташенят. Цього року у нього було шестеро пташенят і його лебідка вже на зиму з пташками відлетіла, а він знову залишився. Коли місцеві річечка починає замерзати, його знову ловлять і забирають зимувати додому.