яяяУ листопаді збіг рік, як приступили до обов’язків 34 демократично обрані нетішинські депутати та міський голова. Але чи тими виявилися обранці, за кого себе видавали упродовж виборчої кампанії? Виправдали вони довіру виборців чи зоставили їх спантеличеними? На це запитання кожен має відповісти сам для себе.

Що ж надбали і що втратили нетішинці за період року правління новоприходців?

Друзі стали «гібридними», опоненти-регіонали – партнерами

СупрунюкПригадаймо події річної давнини. Окрилені ідеями Майдану, нетішинці, йдучи на вибори, переважно підтримали демократично налаштовані сили, молодих людей, незаангажованих на політиці: майданівців, волонтерів, громадських активістів. Міський голова Олександр Супрунюк був обраний від партії «Воля», крім того, завдяки підтримці нетішинського електорату йому вдалося провести в міську раду найчисельнішу фракцію з 10-ти депутатів. Секретарем міської ради стала його соратниця по партії Олена Хоменко. Здавалося б, демократичний прорив.

Та й це ще не все. У міській раді п’ятеро самооборонівців – найближчих соратників «Волі». За логікою, по цей самий «бік барикад» мали б бути свободівці – п’ятеро осіб, представники «Батьківщини» – четверо, п’ятеро пропрезидентських – «БПП «Солідарність», двоє укропівців, і їм на противагу лише малочисельна – у складі трьох осіб фракція «За конкретні справи», очолювана учорашнім лідером регіоналів Геннадієм Вагнером.

1Але після того, як поволі почало утрясатися, хто є хто, та з якою метою йшов на вибори, опонентами «Волі» стали не екс-регіонали, трансформовані в конкретних, а самооборонівці, яких згодом міський голова охрестив «гібридними друзями». Опинилися в опалі, бо не стали закривати очі на помилки очільника міста, задавали незручні питання, «пхали носа» там, де мер чекав банальної зазомбованої покори – мовчати й за кивком натискати потрібну кнопку під час голосування.

Ловлю себе на думці, що якби не «Самооборона», то нинішня депутатська каденція нагадувала б релігійну секту з «пастирем-месією» на трибуні та сяючими любов’ю й поклонінням «братами та сестрами» біля ніг.

Дивиною став несподіваний тандем «Воля-конкретні», з екс-регіоналами зав’язалися добрі взаємини та з’явилися потужні бізнес-проекти, що базувалися на дерибані-аукціоні нетішинської землі та «зеленій дорозі» у випалюванні деревного вугілля на «піонерці», в результаті чого наші містяни змушені дихати чадом та на цьому тлі збирати колекцію з хвороб дихальних шляхів. Чи не надто дорога ціна за свідомий вибір, який може обернутися для нашого міста руйнацією, а то й перерости у цілковитий апокаліпсис!

А далі про те, як хто працював, про що говорив та про що мовчав у міській раді упродовж року. Принаймні, як усе виглядало збоку, і до яких

міркувань спонукало. А ще про те, як звітувалося про цю діяльність.

«Свобода»: «свіжа кров» у стару судину

сесыя 13Про місцеву «Свободу» варто сказати: йде на кожні вибори, рейтинг стабільний, не зростає, але й не падає. Депутатський склад у 2015 році оновився повністю (крім незмінного голови фракції Олександра Марчука) – головним чином молодими націоналістично свідомими людьми, такими як Михайло Брожик, Марія Бондюк, Володимир Погонець, Віктор Токарчук. Проте разючих відмінностей між старою-новою «Свободою» не вчувається, очевидно через те, що партійна концепція змін не зазнавала.        З-поміж молодих колег відчутно вирізняється лідерська постать Михайла Брожика. Часто бере слово, подає депутатські запити, переймається проблемами, близькими пересічним громадянам – встановленням та безпекою дитячих майданчиків, спортивних об’єктів тощо.

Безимени-4За рік роботи фракція звітувала на шпальтах «Нетішинського вісника» від 30 грудня. Власне стаття мало нагадувала звіт депутатської фракції, бо складалася із компактно описаної «солянки», починаючи історією створення нетішинської «Свободи» й закінчуючи участю в масових заходах та благодійністю, які до роботи фракції стосунку не мають.

У переліку депутатських ініціатив – багато популістських звернень до президента-прем’єра-спікера, хоча немало й конструктивних, серед яких облаштування сесійної зали камерами для відеотрансляцій засідань через Інтернет, захист інтересів місцевих медиків, низка соціальних питань різного характеру.

Наприкінці свободівці натякають на ймовірні вибори в 2017-му році та, ніби виправдовуючись, пишуть: «П’ять депутатів від націоналістів в міській раді – мало для рівномірної та впевненої роботи, щоб максимально відстоювати соціальні інтереси нетішинської громади».

Хоча, якщо бути об’єктивними, порівняно з деякими іншими нетішинськими фракціями, сьогодні «Свобода» виглядає не в найгіршому світлі.

Чому «Воля» безвольна

Певну безвольність нетішинської «Волі» підтвердив на річному звіті фракції її «диригент» Олександр Супрунюк, котрий констатував: «Воля» є невід’ємною частиною провладної сили у міській раді».

Варто віддати належне: «Воля» найчисельніша, у її складі дев’ятеро депутатів: Валентина Щукла, Зоя Машук, Роман Веремій, Лілія Крайчинська, Вікторія Андрущенко, Роман Кузів, Станіслав Іванов, Наталія Свинаренко, Віталій Сидорук, плюс секретар міської ради Олена Хоменко. Частина з них – шановані в місті люди, а ось як депутати… Вочевидь через партійну політику їх функція переважно зводиться до банального натискання кнопок за вказівкою лідерів.

яяя5Попри все, незважаючи на «скутість волею», упродовж року були помітними на сесіях, висловлювалися, а подекуди й конструктивно дискутували голова фракції В.Щукла, голова постійної «будівельної» комісії Р.Кузів, З.Машук, Л.Крайчинська.

«Воля» звітувала перед виборцями і в пресі, й безпосередньо у приміщенні хабу 13 грудня. Хоча, знову ж таки, й на звіті фаворитом був О.Супрунюк, Наголошував на провладності партії, говорив про власні заслуги, обіцяв «можливе будівництво в Нетішині спортивної бази для тренування національних збірних команд». Дивним чином у звіт вклинилася презентація проекту реконструкції проспекту Курчатова, адже містяни очікували окремого зібрання з цього приводу.

Вочевидь, аби приспати пильність нетішинців, годували на звіті не лише обіцянками, а й варениками – з капустою, гречкою та яблуками.

Звіт, опублікований у «Нетішинському віснику» 9 грудня мав назву: «12 кроків депутатів «Волі» у Нетішинській міській раді» та був поданий у формі таблиці. Однак депутати інших фракцій підмітили, що «Воля» взяла за основу не лише власні напрацювання, а й зроблене упродовж року усіма депутатами міськради, і не тільки ними. Як от, створення у місті 18 ОСББ, інвентаризація земель, затвердження генплану, виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво дитсадка на Варшавській, встановлення за кошти ДП НАЕК «Енергоатом» 87 загальнобудинкових лічильників тепла, реконструкція електромереж у гуртожитку на Курчатова, і далі все в такому ж дусі.

Жодна інша фракція не дозволила собі безсоромно чіпляти чужі медалі.

«Самооборона» – фракція в опалі

Безимени-10Фракцію «з перцем» очолює Юрій Камозін. Цей депутат читає, вивчає, аналізує, критикує, відстоює, словом, сам не розслабляється, й іншим не дає сонливо натискати кнопки. У мера часто щелепа сіпається, коли Камозін просить мікрофон – цей точно не про погоду говоритиме. У фракції ще четверо депутатів.

Олена Матросова, голова «соціальної» комісії, через депутатство посадою поплатилася – працювала в Агенції місцевого розвитку, безпосередньо підконтрольній міському голові. Відстоює на сесіях інтереси виборців, позиції фракції та власну думку. Дар’я Мосійчук, будучи членом земельної комісії, бере активну участь в обговоренні спірних питань, пошуках компромісних рішень. Ірина Дорожнюк на сесіях менш активна, а Олексій Глушаков узагалі в раді «рідкий гість». Словом, фракція контрастна.

Незважаючи на те, що мер з позиції «учитель-учень» називає самооборонівців поганими студентами, звинувачує в недосвідченості, «охрестив» гібридними друзями, істерично вигукує, що все вирішує він, молода самооборонівська команда продовжує прискіпливо працювати, доводити, відстоювати. Не мовчить про дерибан землі, не мовчить про задимлення Нетішина, не мовчить про генеральний план міста, прийнятий «з-під поли» тощо.

DSC068778-го грудня у хабі «Самооборона» звітувала разом з «УКРОПом». Ю.Камозін говорив цифрами, оскільки зроблено упродовж року дійсно багато, інша справа, наскільки задоволені окремими результатами роботи. 8 проектів рішень, стільки ж депутатських запитів, 115 депутатських звернень. Прорив – встановлення у сесійній залі електронної системи голосування «Віче». Проблеми, в яких не вдалося поставити крапку – продаж трьох гектарів землі з аукціону, випалювання деревного вугілля, яке забирає здоров’я людей, недієві електронні петиції тощо.

«Паперовий» звіт «Самооборони», опублікований в «Нетішинському віснику» від 16 грудня ледь умістився в газетну полосу. У ньому – цифри, конкретика, дії, плани.

Одіозний «УКРОП»

яяя3У кремлівській думі – Жириновський, в українській ВР – Ляшко, в нетішинській раді – Лобода. Даруйте за порівняння, не схожий ні на першого, ні на другого, проте своєрідний. В нетішинському «УКРОПі» всього два штики – Олександр Лобода та Юрій Мирончук. Проте одного Лободи для мера часто буває багато. Цей депутат робить чисельні запити, виступає, трапляється, не завжди дотепно, проте не зважає на насмішки головуючого, не боїться вимагати пояснень, запитати-перепитати, вибачитися і йти далі. Скаржиться на дії міського голови й до поліції, й столичним посадовцям.

О.Лобода розпочав публічний звіт із тих справ, які вважає здобутками: пільги містянам щодо сплати земельного податку та мешканцям садибної забудови на підключення до водопроводу, передача в оренду приміщення колишнього пологового – під майбутній діагностичний центр тощо. Не соромився говорити про те, що не вдалося довести до кінця: не відкрили соціальний магазин, не встановили мораторій на підвищення тарифів ЖКО та ін. Проявив самокритичність, оцінивши, на прохання громадян, роботу фракції на «2».

З ким солідарна «Солідарність»?

02-07Під «прапорами» блоку Петра Порошенка до Нетішинської міської ради пройшли п’ятеро депутатів, серед яких місцеві підприємці та керівники установ: Леонід Онофрійчук, Зіновій Айбін, Василь Мисько, Іван Михасик, Сергій Степанюк. Найбільш яскравий представник фракції – це її голова, а також голова профільної земельної комісії Л.Онофрійчук. Депутати, особливо ті, що приходять лише помуляти п’яту точку в очікуванні закінчення сесії, мало не в рот заглядають очільнику земельної комісії, аби сказав, підтримати питання чи «зарізати», бо левова частина сесійних питань – земельні, а заглиблюватися в їх суть, на жаль, мало хто з обранців має бажання, а то й снагу.

Загалом фракція «Солідарність» підтримує лінію міського голови, а отже належить до депутатської більшості, серед якої не прийнято обговорювати ініціативи мера. Якщо «годувальник» так вважає, значить, всі «за».

Звіт фракції був опублікований у «Нетішинському віснику» від 2 грудня. У ньому чомусь стоять акценти не на роботі в раді, а на громадських заходах, у яких депутати беруть участь. Є цифри: «подано 31 депутатський запит та 22 депутатських звернення». Зосереджено увагу на ініціативах: щодо інвентаризації земель, оскільки останню інвентаризацію було проведено ще у 2004-му році, створення парків та скверів по Набережній, Будівельників та Незалежності, облаштування автобусної зупинки на Солов’євській, прибирання дамби річки Горинь, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ в районі кладовища та багато іншого. Що характерно звітові «БПП», у ньому вказано, що «ініціювали» та що «підтримали», тому після прочитаного закономірно виникає запитання: чи є наразі результати «ініційованого» та «підтриманого». Де популізм, а де – робота?

«Батьківщина»: кожен переслідує «своє»

У складі фракції «Батьківщина» – її голова Сергій Вознюк, Сергій Калабський – голова регламентної комісії, Марія Самохіна – голова бюджетної комісії та Юрій Максимчук. Особливість цієї фракції – про кожного її члена варто говорити окремо. 4Скажімо, неможливо не помітити на сесіях М.Самохіну – постійно виступає як голова бюджетної комісії, розтовкмачує суть проектів, аналізує, надає пропозиції. Ю.Максимчук став рупором садибної забудови Нетішина, до його обрання в міську раду не доводилося спостерігати, щоб хтось так яро вболівав за мешканців старої частини міста.

С. Вознюк, судячи з відвідувань сесій та ініціатив, переважно переймається власними питаннями й завжди знаходить підтримку міського голови – бізнесмен бізнесмена розуміє. Непомітною фігурою у плані публічності є С.Калабський – чи то збайдужів, бо не першу каденцію відпрацьовує, чи то в очікуванні перебуває.

Звіт «Батьківщини» за рік роботи знайшла у соцмережах. Дивна функція депутатської фракції – організовують та проводять фестивалі, допомагають у роботі БК та будівництві мосту в старій частині міста, проводять боксерські турніри, надають адресну допомогу…

В деталях розписали власні депутатські запити та звернення, в тому числі й популістські до центральних органів влади – про підвищення розмірів соцстандартів, соціальний захист пенсіонерів та інвалідів тощо. Про результати запитів та звернень у звіті не йдеться.

«Конкретні справи» поза сесійною залою

DSC06495+Фракція «За конкретні справи» малочисельна. На чолі – учорашній вождь місцевих регіоналів Геннадій Вагнер, депутати цієї політичної сили: Ігор Дем’янюк та Анатолій Олійник. Малоініціативні, на сесіях переважно відсиджуються, голосують в унісон міському голові. Про приятельські взаємини між очільником міста та головою фракції можуть свідчити світлини з аукціону з продажу 3 гектарів землі із лісом, де представники кардинально протилежних політсил очікують обопільного результату.
Часи монархів давно минули

яя6Міський голова Олександр Супрунюк звітував у компанії секретаря міської ради Олени Хоменко, народного депутата від «Волі» Юрія Дерев’янка, депутатів обласної ради від Нетішина Івана Гладуняка та Наталії Коваль.

Ю.Дерев’янко показав свою обізнаність у основних гострих проблемах нашого міста й зауважив, що в міру власних повноважень сприяв передачі нетішинської медсанчастини в комунальну власність, лобіює питання об’єднання територіальних громад навколо Нетішина, вибори до яких нині блокує ЦВК, тримає на контролі питання незаконного випалювання деревного вугілля на піонербазі тощо.

Завдяки сприянню І.Гладуняка та Н.Коваль вперше за останні роки Нетішин має з області суттєву фінансову підтримку: 1 млн 756 тис грн спрямовано на ремонт ЗОШ №1, більше 6 мільйонів – на ремонт Палацу культури, ще 780 тисяч надійшло з коштів на розвиток 30-кілометрової зони, а також за державний кошт придбано квартиру учаснику АТО А.Панасюку.

Було б несправедливо констатувати, що міський голова нічого не робить. Робить, і багато. Особливо це відчувається у галузі освіти, куди останнім часом зосереджені мільйони коштів. Говорячи про власні досягнення, мер акцентує увагу на ремонтах у закладах освіти, збереженнях та перспективі подальшої розбудови паркової зони, реорганізації медсанчастини, освітленні частини автодороги №1 при в’їзді в Нетішин, ремонті доріг та тротуарів у місті, встановленні дитячих майданчиків, придбанні 2-х комунальних автобусів, започаткуванні фестивалю «Вернісаж.Енергофест», вносить до цього переліку і скандальний продаж з аукціону 3-х гектарів землі тощо.

Звісно, не все так гладко робиться, не без проблем та помилок, але біда у тому, що очільник міста категорично не сприймає конструктивної критики і готовий вислуховувати лише тих, хто підлесливо нашіптує дифірамби про пишні шати навіть тоді, коли «король голий». Домінуючим «аргументом» часто чуємо фразу «я так сказав», а ще – відверте гидливе ставлення до «простолюду» зводить усі добрі справи нанівець…
Руслана ЧЕРНЮК

Джерело – “Пост громадського контролю”