смсч3Налякані «страшним» словом «реформа» та пов’язаною з цим різного роду фейковою інформацією, а відтак невизначеністю, люди запанікували.

Офіційних роз’яснень, чого очікувати нетішинцям від нововведень, поки оприлюднено не було. На сайті міської ради – лише загальні тлумачення МОЗу. У «Фейсбуці» – що не день, то нарікання на талонну систему у поліклініці, яка, зі слів дописувачів – «доводить до сказу».

Отож на тлі загального сум’яття до адміністрації СМСЧ звернулися представники громадської спілки «Громадська рада», аби ті зустрілися з містянами, відповіли на їхні запитання й розтлумачили особливості медичної реформи та як вона впроваджуватиметься власне у Нетішині, – повідомляє “Пост громадського контролю”.

демянюкНа зустріч з містянами прийшли заступники головного лікаря КЗ «СМСЧ м.Нетішин»: з медичної частини – Валентина Щукла та з медичного обслуговування – Ігор Дем’янюк.

щукла фотоНа одне з перших запитань: «Чи спрямована медична реформа на покращання галузі?», Валентина Олександрівна відповіла: «Реформа направлена не лише навести в медицині лад, але й несе за собою скорочення видатків. Проте зараз рано говорити якісь прогнози».

Далі В.Щукла окреслила: «Відповідно до останніх запроваджень, медична допомога ділиться на рівні. Перший рівень – це первинна медична допомога (сімейні лікарі, педіатри, терапевти), другий рівень – спеціалізована, третій рівень – високоспеціалізована медична допомога. Ми є другим рівнем, тобто надаємо спеціалізовану медичну допомогу.

Реформа в першу чергу буде зачіпати первинну ланку. Тому ми зараз дуже активно обговорюємо питання створення окремої юридичної особи – Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Чому ми маємо такий заклад створити або відокремити від нашого? Тому що фінансування первинної ланки передбачається через Національну службу здоров’я, яка буде заключати договори лише з некомерційними медичними підприємствами. А СМСЧ не є таким підприємством. Тому передбачається два заклади – кожен зі своїм головним лікарем та персоналом».

Відповідно пацієнти підписуватимуть декларацію з лікарями, яких самі оберуть. Прийом вузьких спеціалістів за направленням терапевта чи сімейного лікаря буде безкоштовним, без такого направлення – платним.

Містяни нарікали: чимало працює лікарів глибокого пенсійного віку, особливо це стосується приймального відділення, де лікар вже не здатний надати адекватну допомогу.

В.Щукла відповіла, що їй відомо про цю проблему, однак інших лікарів немає, і нічого з цим вдіяти не можуть.

Присутніх непокоїло, чи не переведуть у первинну ланку цих самих пенсіонерів. Їх запевнили – пенсіонери не проходитимуть перепідготовку.

Щодо долі педіатрів – вони будуть збережені та працюватимуть як лікарі-консультанти.

Люди скаржились: у відділеннях, особливо терапевтичному, не вистачає стаціонарних ліжок, хворих відправляють додому чекати, доки звільниться місце, і відомі смертельні випадки. Персоналу недостатньо, і уночі медична сестра одна чергує на два відділення. А якщо двоє хворих одночасно потребують термінової допомоги, кого першого вона кинеться рятувати? Чи не погіршиться ще ситуація у зв’язку з реформою?

Представники СМСЧ погодились, що проблема існує, однак ліжкомісця розраховані на кількість населення, як того вимагає МОЗ, і тут не посперечаєшся, наразі лікарняних ліжок – 150. Щоб зручніше працювалось медсестрі, більш компактно до посту розмістять хворих.

А також запевнили присутніх: наразі не йдеться про скорочення відділень, ліжок чи лікарів. Навпаки, в медсанчастині бракує фахівців: лише віднедавна працює ендокринолог, немає епідеміолога, офтальмолога та ін.

Руслана ЧЕРНЮК,  “Пост громадського контролю”, №11 (107)