лабораторія1Про переваги та недоліки приватних і лікарняної лабораторій, – у матеріалі Посту громадського контролю.

До написання матеріалу мене спонукало випадково побачене в маршрутці. Дві дівчини везли з Нетішина в Славуту контейнер із аналізами крові однієї з нетішинських приватних лабораторій. На автовокзалі вони підійшли до водія автобуса на Хмельницький, заплатили  за передачу і залишили контейнер біля його сидіння. Він стояв без нагляду, під прямим сонячним промінням. І через декілька хвилин вирушив у тригодинну подорож містами та селами області.

Тож ми поцікавилися, як доставляють кров, на якому обладнанні працюють місцеві приватні лабораторії. Крім того, запитали думку нетішинців про їх роботу і поспілкувалися із завідувачкою клінікодіагностичної лабораторії СМСЧ м.Нетішин Іриною Рассадкіною.

ТОВ “Панакея”

Михайло Андрошулік, територіальний директор, розповів, що у них можна зробити такі аналізи: гематологія, біохімія, генетика, алергологія, інфекції, гормони, онкомаркери, ПЛР-діагностика, бактеріологія, цитологія, гістологія, аналіз калу і сечі тощо. Учасники АТО, пенсіонери, малозабезпечені, багатодітні сім’ї мають знижки, при потребі людині можуть зробити персональну знижку.

Лабораторія знаходиться в Тернополі. Пункти для забору крові, крім Нетішина, ще є в Острозі, Рівному, Тернополі і смт Гусятин Тернопільської області. Кров на аналіз доставляє кур’єр.

“Обладнання у нас швейцарське. Це замкнута система без доступу людини до процесу. Там лише сертифіковані реагенти. Якщо поставити дешевші – українські чи китайські, воно навіть працювати не буде”, – каже Михайло Тарасович.

Відомо, що під час тривалого транспортування крові, її білки руйнуються. Ми запитали представника “Панакеї”, як вони з цим борються. Він відповів, що відразу після забору кров потрапляє у спеціальні пробірки, які можуть зберігатися в холодильнику протягом 2-3 днів без руйнування білків.

Перевірка на вірогідність результатів, за словами Михайла Тарасовича, проводиться, якщо на те є необхідність. У людини робиться перезабір за рахунок лабораторії. І раз у квартал перевіряється якість освітлення в лабораторії та беруться змиви робочих поверхонь Держспоживслужбою.

ПП “Міламед”                                        

Як розповіла директор Людмила Четвертак, спектр досліджень у “Міламеді” такий самий, як і в “Панакеї”, окрім аналізів калу.

Пункти забору є майже в усіх містах Хмельницької області і трьох Вінницької. Самі дослідження проводяться в лабораторії у Хмельницькому.

Сироватка доставляється кур’єрською доставкою в термосумках. Якщо забір крові закінчується об 11 годині, до 16-ї біоматеріал потрапляє в лабораторію. У них, за її словами, найновіше, яке існує на сьогодні, автоматичне та напівавтоматичне обладнання.

Ми також запитали про руйнування білків при транспортуванні. “Якщо з якихось причин трапляється руйнування білків крові, аналіз у роботу не піде – його автоматично заблокує обладнання. Але таке буває дуже рідко, і переважно з вини пацієнта, – повідомила Людмила Сабірівна. – Ми проходимо обласні та республіканські щомісячні та щоквартальні перевірки. Нам надсилають матеріал, ми його досліджуємо, і в кінці року отримуємо підтвердження якості. Це все не безкоштовно, ми за власний рахунок замовляємо цей контроль”.

ПМП “Медична практика”

На жаль, директор Наталія Бондар відмовилася надати коментар. Лише повідомила, що вони роблять увесь спектр аналізів крові, як і решта лабораторій, і відправляють їх на Хмельницький.

Клінікодіагностична лабораторія медсанчастини

За словами завідувачки лабораторії Ірини Рассадкіної, вони здійснюють гематологічні, загально-клінічні, біохімічні, серологічні, імунологічні, цитологічні, паразитологічні дослідження.

“Цей перелік не співпадає з тим, який є у приватних лабораторіях. Адже ми не можемо собі дозволити дороговартісні імуноферментні (ІФА) тест-системи та ПЦР-діагностику (виявлення збудника інфекційного захворювання). Правда, інша справа в тому, що приватні лабораторії заявляють, що вони роблять загальний аналіз сечі, кал на яйця глист, копрограму, спермограму, аналіз на патоненні гриби. Такі дослідження потрібно робити швидко, тому краще їх здавати у нас, – каже Ірина Анатоліївна. – Є в мене питання і до біохімічних аналізів: адже аналіти, які знаходяться в сироватці крові, швидко розкладаються, особливо, ферменти. Якщо це транспортується, потрібно сироватку крові відділити від еритроцитів. Інакше результат аналізу буде помилковим. Тому “біохімію” також краще робити у нас”.

На думку фахівця, транспортування – це слабка ланка приватних лабораторій. В ідеалі все повинно робитися протягом двох годин після отримання біоматеріалу.

Раніше в лікарняній лабораторії робили ІФА і гормональну діагностику: пацієнти платили лише за вартість реактивів, і ціна була набагато нижчою, ніж у приватників.

“До травня ми робили безкоштовний аналіз на глікозильований гемоглобін (вартість у приватній лабораторії – 135 грн, – Авт.) для хворих на цукровий діабет – таке обстеження вони мають проходити хоча б двічі на рік. Тепер коштів нема. В кінці минулого року я складала заявку на 2017 рік. У мене вийшло 542 тисячі. І це я не закладала навіть аналіз на Torch-інфекції, які ми раніше робили вагітним за рахунок обласних коштів. Виділили ж нам набагато менше – біля 200 тисяч”, – ділиться Ірина Рассадкіна.

Вона продовжила: “Часто люди просять аналізи, яких ми зробити не можемо, наприклад, на гормони. І йдуть у приватні лабораторії. Через відсутність реактивів ми вже не робимо деякі дослідження сироватки крові на жировий обмін, які обов’язкові для тих, хто страждає на цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, із захворюваннями печінки, щитовидної залози та серцево-судинною патологією.

Рік тому нам придбали гематологічний аналізатор, але до нього ще потрібні мікровети, ціною 12 грн кожна, зараз вони закінчуються. З’явився коагулометр, на якому ми робимо дослідження для хворих на серцеві хвороби, хороший аналізатор електролітів, імуноферментний модуль для аналізу на ферменти і гормони. У нас сучасне обладнання і великі можливості, але ми їх не можемо реалізувати через нестачу фінансування.

Ми беремо участь у міжлабораторному контролі якості: з Хмельницького раз у квартал нам надсилають контрольний матеріал, ми робимо дослідження і отримуємо непогані результати”.

Завідувачка вважає, що краще було б, якби дороговартісні аналізи були платні, щоб хоча б покрити вартість реагентів – це все одно буде дешевше, ніж у приватних лабораторіях. Але брати кошти за аналіз, якщо є направлення лікаря, заборонено. А за платними послугами, тобто без направлення, звертаються одиниці.

Опитування в соцмережі

Ми вирішили запитати нетішинців – користувачів соцмережі «Фейсбук», послугами яких лабораторій вони користуються. Звичайно, не всі містяни і не всіх вікових категорій користуються соцмережами. Але з тих, хто проголосував, 105 осіб зізнались, що їздять у лабораторії в інших містах. 39 респондентів віддали свій голос за лікарняну лабораторію, 31 – за “Міламед”, 4 – за “Панакею” і 2 – за “Медичну практику”.

лабораторія2

Вартість аналізів

Якщо говорити про ціни, наведемо вартість найбільш поширених аналізів. Аналіз крові розгорнутий:  “Панакея”  – 90 грн, “Міламед” – 110 грн,  лікарняна лабораторія  – безкоштовно (без направлення – 49,52 грн).  Гепатит В відповідно: 130 грн, 100 грн,  безкоштовно (без направлення – 29,07 грн). Рівень цукру в крові:  45 грн, 40 грн,  безкоштовно (без направлення – 17,65 грн).

Резюме

Як бачимо, всі приватні лабораторії Нетішина мають сучасне обладнання, але і спільний недолік – вони відправляють біоматеріали в інші міста. Правду кажучи, навіть популярна серед нетішинців лабораторія “Синево”, яка знаходиться у Рівному, також направляє кров, сечу і кал на Київ. Це нам повідомили на їхній “гарячій лінії”.

Переваги ж нашої лікарняної лабораторії в тому, що біоматеріали протягом години-двох потрапляють на дослідження без побічних ефектів тривалого транспортування. Мінус –  менш сучасне обладнання, хоча останнім часом воно суттєво оновилось, і головне – постійна нестача реактивів через недостатнє фінансування.

Олена МАТРОСОВА, Пост громадського контролю, №11 (107)