нетішин будинкиКомунальна реформа в Нетішині. Чому поспішили і чого очікувати, – про це – у публікації “Посту громадського контролю”.

Початком комунальної реформи в Нетішині можна вважати грудень 2017 року, коли депутати за поданням міського голови прийняли два рішення «Про комплексну програму  підтримки та розвитку житлового фонду м.Нетішин на 2018-2020 роки» та «Про списання з балансу КП НМР «Житлово-комунальне об’єднання» багатоквартирних житлових будинків», якими списали багатоповерхівки з балансу ЖКО та запровадили в системі ЖКГ ринкові відносини. Відтепер капітальні ремонти робитимуться в тих будинках, де мешканці внесуть свою грошову частку.

Але й це ще не все. У мерії закликали містян до 1-го квітня визначитися з формою управління будинком – створити ОСББ або обрати управителя. У протилежному випадку виконком призначить управителя на власний розсуд.

Місцева влада залізла у кишені городян

комуналка жах4Після грудневої сесії на сайті «Нетішинська самооборона» з’явилася розлога публікація щодо комунальних змін. У ній, зокрема, йдеться: «Мешканці будинків, в яких немає ОСББ, будуть за власні кошти робити покрівлі, гермошви, ліфти та інші капітальні роботи.

Якщо цю ситуацію роз`яснити на пальцях, то коли в будинку потекла покрівля, шви  або став ліфт, то станом на момент списання хтось з будинку повинен буде  звернутися в виконком, з`ясувати вартість капремонту, вирахувати частку  мешканців та  піти по квартирах збирати необхідну суму готівки.

Ну, звісно, добре, якщо в нього є свій рахунок у банку, і мешканці довірять йому кошти, перевівши їх через банк. Але гіпотетично може так статися, що потім всі попрощаються з грошима і будуть шукати «збирача» дуже довго!
До слова, якщо капремонт покрівлі вартуватиме 200-300 тис грн, то треба буде зібрати готівкою 40-60 тис грн, якщо потрібна буде заміна ліфта орієнтовною вартістю 500 тис грн, доведеться зібрати 25 тис грн!
Та навіть при сильному бажанні самих мешканців зібрати кошти буде нереально, адже для цього спочатку потрібно заручитися підтримкою 75 відсотків голосів співвласників, що в будинках, де нема ОСББ, просто нереально.
Якщо згадати з хронології подій, то  лише у 2015 році  бюджет  фінансував мінімум 5 покрівель та декілька капремонтів ліфтів у рік!

У 2016 та 17 роках кошти на це вже майже не виділялись, і, отже, зрозуміло, що до описаних подій міська влада вже готувалася заздалегідь.
Тому мало того, що в країні вам постійно підвищують тарифи на світло, воду, опалення, то ще і місцева влада на чолі з мером зазирнула вам у кишеню, і хоче витягнути звідти ваші кошти».

У нетішинців був останній шанс

Соцмережі зарясніли дописами містян, котрі емоційно висловлювали своє обурення. Люди розгублені, бо гадали, що влада, як це й належало зробити, приведе всі будинки у належний стан, а тоді передасть власникам – мовляв, користуйтеся та доглядайте.

Сьогодні вже стало зрозуміло, що поспіхом приймаючи такі рішення, місцева влада банально розчищає шлях підприємливим особам зі свого оточення.

З публікації «Нетішинської самооборони»: «У Нетішині, не дочекавшись закону, списали всі багатоквартирні будинки!
Піврічна пауза до вступу нового закону в силу давала останній шанс нетішинській владі виправити помилки усіх попередніх каденцій депутатів, коли, наприклад, ліфти фінансувалися за залишковим принципом і програма капремонту ліфтів не виконувалася. Між тим, наприклад, в Енергодарі цьогоріч на капремонти ліфтів виділено найбільше коштів за всі роки – 23,8 млн гривень.

Основна мета такого термінового списання будинків з ЖКО в одному – це  спростити процедуру  для входу нової  управляючої компанії у сектор надання послуг, адже досі тільки балансоутримувач ЖКО могло обслуговувати будинки.

Як відомо, в нас уже створено приватне підприємство « Нетішин-Управбуд», власником якого є депутат від «Волі» – «Руху нових сил»  Роман Кузів. 
Отже, тепер стають зрозумілими планомірні кроки зі знищення комунального підприємства. В них послідовно відбирають землю, майно (нещодавно  забрали базу ЖКО на «піонерці»),  і все передають «Благоустрою». Можна здогадатися, що на черзі  – в ЖКО незабаром відберуть вивіз сміття та диспетчерську службу».

Одні права забрали – других ще не набули

А ось твердження громадської організації «Спілка власників житла м.Нетішин»: «Знявши з балансу ЖКО будинки, втратив силу договір між виконавчим комітетом та ЖКО, що укладався кожних 5 років і який надавав підстави встановлювати виконкомом для КП НМР «ЖКО» тарифи на всі будинки, що перебували на його балансі. Водночас, згідно з іще діючим (старим) законом “Про житлово-комунальні послуги”, ЖКО, як колишній балансоутримувач, втратило низку прав, визначених ст.24 цього закону, серед них і “здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором з власником майна та управляти ним”.

Згідно зі ст.19 цього ж закону, ЖКО також втратило статус особливого учасника: “Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником”.

В інших містах не біжать попереду коня

Мудрі керівники не рубають з плеча, а очікують роз’яснень прийнятих законів, положень до них, яких ще в очі ніхто не бачив, типового договору, якого теж ще немає. У нас же дбають про «перспективи міста».

кузів1Роман Кузів, голова профільної депутатської комісії, опублікував роз’яснення у «Нетішинському віснику» від 18 січня: «…Підприємці міста отримають доступ на конкурентний ринок надання житлово-комунальних послуг, громада витрачатиме кошти платників податків на загальноміські потреби – освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, культуру, спорт, благоустрій, а не на ремонт приватних будинків окремих членів громади, які проживають у будинках колишнього державного житлового фонду».

За твердженнями депутата, «Аналогічні рішення приймалися в декількох міських радах («у декількох» – на всю Україну, – Авт.), причому крупніших міст (наприклад, Луцьк)».

Першоквітневий жарт?

23 січня на сторінці виконкому у «Фейсбуці» з’являється звернення чи то попередження до «мешканців багатоквартирних будинків, які не визначилися із формою управління», у якому йдеться: «…Рекомендується до 1 квітня 2018 року самостійно визначитись із формою управління. У випадку не визначення із формою управління до 1 квітня 2018 року, виконавчий комітет Нетішинської міської ради буде змушений провести конкурс на управителя».камозін36 сесія

На січневій сесії депутат від «Самооборони» Юрій Камозін запитав у міського голови: «Звідки дата 1 квітня? Новий закон про ЖКГ не вступив у дію. Чи це першоквітневий жарт?».

«Відповідь вам нададуть у письмовій формі», – сказав на це Олександр Супрунюк.

Комунальну машину запущено – вивертайте кишені

комуналка жах1А тим часом комунальний маховик уже працює. У грудні депутати прийняли «Комплексну програму підтримки та розвитку житлового фонду м.Нетішин на 2018-20 роки». Вже в січні до цієї програми внесено зміни.

У ній чорним по білому виписані умови співфінансування на проведення капітальних ремонтів житлових будинків: 80 відсотків – бюджет міста, 20 відсотків – мешканці. Що стосується капітального ремонту чи заміни ліфтів, співвідношення – 95 на 5.

Ремарка про першочерговість: «Якщо співвласники готові брати участь у співфінансуванні на умовах більшої частки дольової участі (вкласти у ремонт більше власних грошей, – Авт.) – такі проекти беруться до уваги першочергово».

Поліна МУРАВСЬКА, “Пост громадського контролю”, січень, №1 (109)