хаес науковціФахівці Хмельницької АЕС взяли участь у підготовці і проведенні регіонального круглого столу, присвяченого Міжнародному дню водно-болотних угідь.

Захід проходив за участі науковців Українського товариства охорони птахів, Національних природничих парків «Дермансько-Острозького» та «Мале Полісся», що розташовані в зоні спостереження ХАЕС.

За словами організаторів, основна мета круглого столу – об’єднання зусиль у напрямку збереження та дослідження унікальних екосистем регіону Малого Полісся, – повідомляє Інформаційний центр ВП ХАЕС.

Фото Хмельницька АЕС.

Учасникам круглого столу було презентовано низку доповідей щодо історії досліджень водно-болотних угідь Малого Полісся, діяльності Національних природних парків як осередків збереження болотних екосистем Хмельниччини та Рівненщини, а також розвиткку екологічного туризму. Значна увага була приділена водосховищу Хмельницької АЕС. Про водойму-охолоджувач як унікальну екосистему розповів Олександр Голод, заступник начальника відділу охорони навколишнього середовища Хмельницької АЕС.

О. Голод зазначив, що ставок-охолоджувач електростанції займає площу 22 км кв.,  а до контролю якості води залучаються працівники екологічно-хімічної лабораторії, якою він опікується. Якість води відповідає всім встановленим санітарним нормам і за деякими показниками вважається чистішою за ту, що протікає у річці Горинь. Стабільна екологічна обстановка на території водосховища та й 30-кілометрової зони спостереження в цілому сприяє розмноженню та росту багатьох видів риб.
Фото Хмельницька АЕС.
Водойма-охолоджувач  – складна технічно-екологічна система, додатковий підігрів води якої збільшує вегетаційний період та суттєво впливає на протікання гідробіологічних процесів, а вони, в свою чергу, впливають на формування гідрохімічного режиму. Не випадково водоймі-охолоджувачу Хмельницької АЕС присвячена монографія за редакцією професора, доктора біологічних наук Олександра Протасова «Техно-экосистема АЭС. Гидробиология, абиотические факторы, экологические оценки». У книзі представлені результати багаторічних досліджень водосховища Хмельницької АЕС (гідродинаміка водойми-охолоджувача, гідрохімія, планктон, зообентос, періфітон, іхтіофауна, паразітологична ситуація, вищі водні рослини).

Слід зазначити, що для забезпечення правильної експлуатації водосховища Хмельницька АЕС працює у тісному контакті з провідними науково-дослідними інститутами України, зокрема з Публічним акціонерним товариством “Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут “ЕНЕРГОПРОЕКТ”, Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем (УкрНДІЕП) м. Харків, Державним підприємством “Державний науково-інженерний центр систем контролю та аварійного реагування ” (ДП “ДНІЦ СКАР”).

Продовжуючи тему про особливості станційної водойми голова Рівненського обласного відділення Українського товариства охорони птахів, член Західноукраїнського орнітологічного товариства Василь Ільчук розповів про постійну присутність різних видів птахів, для яких це місце є не тільки хорошим прихистком, а й стабільною кормовою базою. За підрахунками, які він проводить вже 10 років, на водосховищі Хмельницької АЕС можна побачити 76 видів птахів, частина з них занесена до Червоної книги. Особисто Василю Ільчуку приємно спостерігати за поведінкою лебедів-шипунів, яких на водосховищі налічується у різну пору року більше 200. Вони звикли до уваги людей, тому із вдячністю ласують принесеним хлібом і зерном.
Фото Хмельницька АЕС.
Після завершення роботи регіонального круглого столу його учасники були запрошені на екскурсію, яку підготував відділ роботи з громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС. Першим об’єктом відвідин стала дільниця біомеліорації ХАЕС. Саме тут займаються розведенням таких риб, як короп, білий та чорний амури, товстолоб. Про унікальність процесів розведення екскурсантам розповів начальник дільниці біомеліорації гідротехнічного цеху Олег Братенко. Він також повідомив, що розведення різних риб є технологічною необхідністю, адже вони допомагають підтримувати оптимальні фізико-хімічні характеристики води, яка використовується для стабільної роботи великої кількості обладнання.

Пізніше учасники  ознайомились із постійними пернатими мешканцями водосховища. Під час туру вдалося побачити бакланів, крижнів, лисок та граціозних лебедів.
Джерело – Інформаційний центр ВП ХАЕС