випалювання смітник1До диму і смороду додався смог та смітник

А щоб добратись до кладовища – знадобиться гвинтокрил

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Ось такі сьогодні нетішинські реалії. Весна прийшла і… очевидно злякалась видовища місцевих доріг та тротуарів, тому увесь березень зимно. Але насправді нетішинцям аж ніяк не до жартів. 

У лютому на своєму річному звіті мер видав, що у нас «європейське місто». Але від того, що будемо казати «цукерка», солодше в роті не стане. «Європейське» було, порівняно з іншими містами, багато років тому. А нині Нетішин з волі його керманичів деградує. На тротуарах – хоч йогою займайся, з вибоями на дорогах хіба що упораються свюдиходи, а до кладовища небіжчиків скоро доправлятимуть на гелікоптері (геніальну ідею розвитку повітряного транспорту у місті підкаже меру «креативний та ініціативний» директор створеного ним КП «Комфорт» Артем Руденко).

А з випалювачами деревного вугілля на Піонербазі, які гроблять наше довкілля, влада так «доборолася», що мешканці чадіють від їдкого смороду та піддають органи дихання впливу смертоносних викидів.

«Останній путь» непрохідним болотом та калюжами

кладовище дорога3До редакції «Посту громадського контролю» звернулася громадська активістка Галина Ніщакова, котра вже кілька років поспіль торує дорогу до місцевої влади, аби та, врешті-решт, зайнялась упорядкуванням місцевого «нового» кладовища, яке перебуває у вкрай занедбаному стані.

Правду в народі кажуть, що «вода камінь точить». На початку березня на сесії міської ради землю під кладовище, яка перебувала у підпорядкуванні обласної адміністрації, передали комунальному підприємству «Благоустрій». Принаймні, з’явилася надія, що щось зміниться. А поки обіцянки міського голови залишаються лише обіцянками.

Рік тому, перед провідною неділею, очільник міста годував пожданиками, що на кладовище завезуть воду та встановлять резервуари для її зберігання, але й досі нічого не зроблено. Про це Олександру Супрунюку на його звіті Г.Ніщакова нагадала: «…Попередньо влада обіцяла закріпити за кладовищем працівника «Благоустрою». Той походив деякий час, а потім йому дали вказівку: «Вже скарг немає, можеш не ходити». Міський голова особисто торік обіцяв, що будуть завезені резервуари з водою. Де вони? На сьогоднішній день у людей на кладовищах ями копають спеціальними пристроями, а ми живемо ще в допотопному часі, копаємо лопатою».

Пані Галина надала редакції світлини: щойно став танути сніг, замість дороги до кладовища і безпосередньо на території цвинтаря – суцільне місиво з болота й непрохідні калюжі! Замітьте, це було ще до дощів!!!

Після опублікування фотографій на сторінці «ПГК» у «Фейсбуці» мешканці міста теж висловили свої думки.

Ліда Черепанова: «Стид і сором нашим слугам народу. Всі там будемо, і рідні ваші будуть там. Таке занедбане це кладовище, огорожі немає, води немає. Грязь і болото. Крадуть хрести з могил, і нема діла нікому».

Оксана Захарчук: «Ганьба меру! Вже догосподарювався!».

Прийшла весна – дороги змила

ями малий базарЗ першим весняним сонцем, коли почав танути сніг, питанням номер один на вустах у всіх нетішинців став дорожньо-тротуарний колапс. Через суцільні калюжі та льодово-снігові брили обабіч люди травмувались, мочили ноги, псували взуття, терпіли незручності, випробовували нерви та описували свої водно-болотяні пригоди у соціальних мережах.

Людмила Науменко: «Прийшла сьогодні з базару (до речі, там був оголошений ярмарок), і до краю обурена. Таке місиво з води та снігу, що нереально ні проїхати, ні пройти».

Наташа Форсюк: «По кісточки мокрі ноги».

Людмила Шатохіна: «Мене цікавить, хто несе відповідальність за величезне «озеро» на проїжджій частині дороги в районі ринку. В цьому «озері» постраждала не одна машина».

Ульяна Марущак: «…Виникає бажання покатати нашого мера на його човниках нашими дорогами і тротуарами. Він взагалі буває в Нетішині і бачить, що робиться на наших дорогах, чи може його возять по місту із закритими очима?».

Дар’я Бондарчук: «…Європа у нас, таке відчуття, що в Венеції живемо. Дренажна система повністю забита, у дворах просто «ріки» й «озера».

Над містом – смог, на «піонерці», окрім гару, стихійне сміттєзвалище

бочки березеньсмог (1)

На своєму звіті нетішинський очільник хизувався, наче його заступники «майже побороли» проблему із згубним для здоров’я містян випалюванням деревного вугілля, на його думку, бочок на піонерній базі майже не залишилось, зазначив, що «лише 18».

Натомість люди скаржаться: дихати доводиться їдким чадом, квартир провітрити неможливо, білизна, що сушиться на балконі, жахливо смердить, навіть тюль на вікнах просочився запахом гару.

Але й це, виявляється, лише «квіточки». У соцмережі «Фейсбук» Віктор Ласик написав: «Ще весна не прийшла, а нас готують до піврічної димової завіси. Нетішинці, шепетівчани та хмельничани, ви готові розпрощатись із куцими залишками лісів і втягувати димовий сморід 24 години на добу?».

Підставою для такого допису слугувало оголошення, опубліковане 5-го березня на сайті rabota.ua про пошук випалювачів деревного вугілля у регіоні (Хмельницький, Нетішин, Шепетівка).

«На роботу потрібні фізично здорові сильні працівники. Важка фізична праця із високою заробітною платою – випалювач деревного вугілля. Вахтовий метод із забезпеченням житла на території Хмельницької області», – йдеться у об’яві.

Роботодавець – білоруська фірма «Кирабуд» із сумнівною, судячи із відгуків у Інтернеті, репутацією.

Можливо, це той, давно обіцяний нетішинцям Олександром Супрунюком, «іноземний інвестор»?!

Мешканці висловлюють свій протест згубному для здоров’я бізнесу, хто як може, дехто навіть вдався до свого роду «творчості». Скажімо, Алекс Мухін розповсюдив у соцмережах відзнятий самотужки «гостросатиричний фільм», у якому керманича міста порівнюють із Гітлером, котрий видає накази нищити людей.

Дійсно, на людей усім начхати. Нехай собаки гавкають, а караван іде.

Відтак увечері, 14 березня, містяни отримали ще один шок – Нетішин накрив смог від випалювання вугілля і він мав вигляд «втраченого міста» із фентезі-стрічок.

Люди спочатку подумали, що то туман. Але страшний сморід паленого вказував на інше – окрім диму та їдкого запаху, здоров’ю містян загрожує ще й смог.

Вікторія Бала: «Як вам наш вечірній смог? Я ледве знайшла обриси мого будинку, коли поверталася додому після роботи. Спочатку здалось, що це туман, пізніше все ж виявилося, що це не «дар природи», а той самий зловісний смог. Неприємно – це найменше, що можу сказати. У горлі першить, кватирка зачинена, про свіже повітря можна лише помріяти. Що коїться? Як наше місто докотилось до такої ситуації? Де вихід?».

Олександр Петреченко: «Я теж мало не заблудився, думав, що за аномалія. Аж голова боліла від того диму. Можна було вчадіти».

Ксюша Перець: «Я хотіла провітрити кімнату і не змогла, дитина стала сильно кашляти від цього запаху».

Лариса Тимчук: «У мене зранку сильний кашель, бронхи одразу відреагували на цей сморід».

Людмила Троцик: «На людському здоров’ї собі гроші роблять. Ми дихаємо димом, а їхні робітники собі рак заробляють».

Люди масово скаржились: неможливо відчинити вікна, аби провітрити квартиру, білизну доводиться сушити у квартирі, бо на балконі речі наскрізь натягуються їдючим смородом. Дійсно, з екологічно шкідливих дешевих печей (бочок) виділяється багато згубних сполук: сажа, метан, азотні сполуки, оксиди вуглецю, пари спирту й оцтової кислоти. Як наслідок – масове зростання захворювань дихальних шляхів, у тому числі і раку.

Українські екологи стверджують, що примітивне виробництво деревного вугілля перетворить Україну на Гаїті. Нелегальне випалювання деревного вугілля довело цю державу до екологічної катастрофи, але не зробило її жителів багатшими. Гаїтяни вирубали всі ліси і перетворили їх на вугілля, але як жили в жебрацтві, так і живуть донині.

…У Нетішині на «піонерці» оселилося справжнісіньке пекло, масштаби якого, судячи зі стану повітря, зростають з геометричною прогресією. Місцева влада робить брехливі заяви про боротьбу з випалювачами та водночас підписує їм дозволи і не вживає ніяких заходів щодо порятунку довкілля, а відтак ми на грані екологічного лиха.

випалювання смітник1

Але й це ще не все. В оприлюдненому нещодавно «Лотел СКТБ» телесюжеті містяни вказують не лише на рясноту бочок, але й на стихійний смітник, який там утворився унаслідок деревно-випалювальної діяльності.

P.S. Як стало відомо вже після виходу газети, з офіційного повідомлення Нетішинського виконкому, станом на квітень на новому кладовищі поставили бочку з технічною водою.

Джерело – Артур МИКОЛАЙЧУК, Газета “Пост громадського контролю” №3 (111), березень