сімейний заставка2Медична реформа

Нетішинців закликають підписувати угоди з лікарями

У протилежному випадку доведеться оплачувати медичні послуги

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Останнім часом у Нетішині зчинився не зовсім здоровий ажіотаж, що стосується роботи місцевої лікарні, викликаний багатьма факторами. Не так давно соціальними мережами, зокрема «Фейсбуком», прокотилась хвиля обурень щодо смерті від пневмонії 32-річного учителя інформатики місцевої школи №2 Іллі Сусола. Користувачі соцмережі стверджували, що чоловікові не була надана належна медична допомога та не був вчасно встановлений діагноз, що і спонукало, на їх думку, до летального випадку.

Неабияку активність у «Фейсбуці» проявила колега покійного, вчителька історії школи №2 Алла Маслянчук, котра закликала спільноту активізуватися, ділитися історіями щодо отриманих медичних послуг та спонукати місцевих лікарів до кваліфікованого надання населенню медичних послуг та належного ставлення до пацієнтів.

У зв’язку з цим було утворено спеціальну фейсбучну групу «Книга скарг та пропозицій СМСЧ м.Нeтішин», де мешканці почали публікувати дописи про наболіле, в тому числі не завжди з цензурною лексикою та адекватними висловлюваннями.

Отож, аби певним чином зняти соціальну напругу, місцева громадська організація «Громадська рада» ініціювала зустріч медиків з громадськістю, яка відбулася у Хабі 23 травня.

На зібрання прийшли голови багатьох громадських організацій, пересічні громадяни, заступник міського голови з гуманітарних питань Ольга Бобіна та інші працівники виконкому, з депутатів – голова профільної «гуманітарної» комісії Олена Матросова (фракція «Самооборона»).

гром рада клочай

Відповідала на запитання присутніх Лариса Клочай, виконувач обов’язків директора новоствореного комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги».

бобіна фото3«Гуманітарна» заступниця не оперує цифрами

Про основні етапи медичної реформи загалом, та зокрема, що стосується впровадження реформи первинної медичної допомоги, розповіла присутнім заступник міського голови Ольга Бобіна. Зі слів чиновниці, Нетішин – єдине місто на Хмельниччині, де вже утворено новий медичний заклад – Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).

Ольга Петрівна повідомила, що якраз цього дня Центр отримав ліцензію на медичну практику, а відтак уже з понеділка стартує етап підписання декларацій з лікарями. З метою належної організації роботи Центру за кошти з міського бюджету закуплені комп’ютери та з балансу виконкому передано автомобіль. Наразі оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Центру.

На запитання присутніх щодо фінансування закладів медицини з місцевого бюджету О.Бобіна не відповіла, мотивуючи: «Я заступник з гуманітарних питань, фінансами не володію». Не дала відповідей заступниця мера і на інші запитання присутніх, спочатку пообіцявши відповісти вкінці, а потім, як з’ясувалось, залишила записку організаторам зборів, у якій попросила підготувати їй питання у письмовій формі, на які вона відповість наступного разу.

У дитини з вушок пішла кров, та лікарі не квапились

Називаючи себе представницею від народу, слово взяла активна користувачка «Фейсбуку», педагог, матір двох дітей Алла Маслянчук. Вона повідомила про проведене серед нетішинців онлайн-опитування щодо проблем медицини та наголосила, що з таким ставленням до пацієнтів терпець людей може урватись.

Жінка поділилась однією з історій, описаних містянами, яка мала місце в нетішинській лікарні. П’ятирічній дитині цілу ніч боліли вуха. Вранці батьки звернулись у медсанчастину і їм відповіли: запису немає, чекайте в черзі. Під час очікування в дитини пішла вухами кров. Налякана матір з криком добилася прийому педіатра, але відповідь почула: це не моя компетенція. Взялись викликати чергового ЛОРа, а той не брав слухавки. Сказали: «Треба чекати, може візьме»…

А.Маслянчук зауважила: скарги, адресовані головному лікареві, результату не дають. Скаржникові телефонують, вибачаються та продовжують у старому дусі. Люди стомилися від безкінечних черг, талонів і байдужості медичного персоналу.

Крім того, активістка звернула увагу присутніх на наказ МОЗ України №157 від 26 січня 2018 року, яким, виявляється, скасовано морально застарілі форми первинної облікової документації, в тому числі талони на прийом до лікаря. Наказ, зокрема, почав діяти з 13 березня, натомість у Нетішині талонну систему ніхто поки не відміняв.

клочай фотоЧого чекати нетішинцям від медреформи

Виконувач обов’язків директора ЦПМСД Лариса Клочай відповіла на цілу низку запитань, які турбують містян у зв’язку із запровадженням медичної реформи.

Якою має бути оптимальна кількість угод, укладених з лікарями?

З сімейним лікарем – 1 800, дільничним терапевтом – 2 000, педіатром – 900. Звичайно, може бути і більше, і менше.

Що чекає на тих, хто не укладе угоди?

Медична допомога надаватиметься незалежно від того, уклав чи ні громадянин декларацію з лікарем. Проте до кінця 2019 року угоди повинні укласти всі. Це своєрідна державна форма страхування. Якщо її не буде, людині доведеться самостійно оплачувати медичні послуги.

Талонну систему відмінили. Яким чином здійснюватиметься прийом до лікаря?

Черг під кабінетом лікаря більше не буде. Прийом – за попереднім записом.

Що робити, якщо пацієнт не записався завчасно на прийом до лікаря, але виникла нагальна потреба у медичній допомозі?

Таких прийматиме черговий лікар. Якщо є необхідність потрапити саме до вашого лікаря – він прийме у паузах між іншими прийомами.

Чи практикуватимуться виклики лікаря додому у нічний час?

Ні, навіть якщо укладена угода, лікаря сімейної медицини додому уночі викликати не буде змоги. Для цього є екстрена або невідкладна медична допомога.

З лікарями вузьких спеціальностей також укладатимуться декларації?

Ні, така практика не передбачається.

Чи буде можливість консультуватися зі своїм лікарем телефоном, через Інтернет?

Так, така форма консультування існує.

Місця в стаціонарі розподілятимуться за кожним лікарем?

Ні. За показами стаціонарних хворих, а не за квотою лікаря.

Чи передбачається в ЦПМСД огляд вагітних?

Ні, про таку практику не йдеться.

Чи можна буде потрапити до вузьких спеціалістів без направлення лікаря «первинки»?

Так, можна.

Містяни цікавились і іншими нагальними питаннями, котрі не стосуються напряму реформи. Скажімо, чи забезпечена лікарня сироваткою від укусів тварин. Як з’ясувалося – ні.

Нарікали присутні на низький фаховий рівень деяких дільничних терапевтів, порівняно з лікарями стаціонару. Лариса Петрівна висловила сподівання на молодих фахівців, які мають поповнити лікарські ряди.

Підсумовуючи обговорення медичних питань та проблем представники громадських організацій запропонували утворити при медсанчастині спостережну раду, члени якої мали б повноваження вимагати від медиків належного виконання професійних обов’язків.

Руслана ЧЕРНЮК, Газета “Пост громадського контролю”, №5, травень