Замість сесії.

 • Мер з депутатами намагалися тікати, нетішинці заблокували виходи з сесійної зали

Було складно заздалегідь передбачити, як проходитиме запланована на п’ятницю 8-го червня очікувано складна 42 сесія міської ради, але напруження в сесійній залі відчувалось вже.

Незважаючи на те, що у місцевих фейсбучних групах анонсувався розгляд на сесії складного питання, пов’язаного з виселенням міні-маркету «Наш край» із Торгового центру та найбільш болісної для усієї нетішинської громади проблеми зі шкідливим для довкілля та здоров’я людей випалюванням деревного вугілля на «піонерці», ні першого, ні другого, у порядку денному не було.
Атмосфера в сесійній залі була, мов натягнута струна. На обличчі міського голови читалось категоричне заперечення будь-якого компромісу, частина депутатів за звичним розпорядком заглядали йому у рота, як «правильно» тиснути кнопки під час голосувань, підтягувався люд, розташовуючись у ряд під стінами у бокових проходах та при вході до зали засідань.

Інша частина громадян скандувала під вікнами мерії з вимогами піти назустріч у вирішенні питання «Нашого краю», не позбавляти людей робочих місць, а отже, засобів до існування.

«Влада – це ми, влада – це кожен з нас, а вони органи – печінка, почки, задній проход» (процитовано дослівно, – ред), – цю цитату Олександра Супрунюка-громадського діяча, містяни викарбували на щиті, аби нагадати меру-Супрунюку про його нещодавнє, до того, як зайняв крісло міського голови, світобачення.

34847120_1709525082476876_6407790008165466112_n+

 • «Китайське попередження» нетішинцям від мера

На сесію з’явилися 22 місцевих депутати із наявних 34-х. На жаль, вже стало традиційним, що більше третини нетішинських обранців не відвідують пленарних засідань, а отже, не виконують зобов’язань, покладених на них громадою та прописаних у вітчизняному законодавстві.
42-га за ліком сесія розпочалася з погрози. Незважаючи на те, що присутні в сесійній залі громадяни поводились толерантно та дотримувалися тиші, міський голова, змірявши їх поглядом, наголосив, що при порушенні порядку викличе правоохоронців.

 • Чисельні звернення у підтримку «Нашого краю»

Далі, попередньо записавшись на виступ, свої думки висловлювали представники громадських організацій, і не тільки.
Сергій Волков передав звернення до міського голови та депутатів міської ради на підтримку трудового колективу міні-маркету «Наш край» та захисту прав малого та середнього підприємництва м. Нетішин. У ньому 1 500 мешканців Нетішина вимагають, зокрема, від директора КП «Торговий центр» Михайла Брожика – негайно подати до виконавчої служби заяву про повернення наказу Господарського суду від 26 червня 2013 року. Та до повного врегулювання спору повторно не пред’являти його до виконання.
«Ви юрист. Вам не соромно?», – була реакція очільника міста.
Віталій Гончарук, представник мережі «Наш край», м.Луцьк, озвучив звернення від дирекції торгової марки «Наш край», яка розцінює дії нетішинської влади щодо примусового виселення міні-маркету як тиск на підприємця, перешкоджання його діяльності, та висловлює прохання врегулювати конфлікт у правовому полі.

Сергій Закусіло переказав позицію громадської організації «Нетішинська самооборона».
«Якщо ви сьогодні не приймете рішення з метою врегулювання конфлікту, завтра без роботи залишаться 25 працівників міні-маркету «Наш край» – мешканців нашого міста, платників податків та годувальників сімей», – апелювали до депутатів самооборонівці, вони назвали ситуацію ганебною, адже обидва учасники конфлікту, Валерій Преподобний та Олександр Супрунюк, були активними учасниками Майдану, відомими громадськими діячами та зробили за своє життя багато добрих справ щодо відстоювання інтересів громади.
С.Закусіло передав слово чоловікові, якого назвав побратимом. Незнайомець повідомив, що його соратники – волонтери та добровольці, приїхали з різних областей України, аби не допустити безладу, який хоче вчинити місцева влада по відношенню до нетішинського побратима.
Далі говорив Валерій Преподобний, власник міні-маркету «Наш край» та громадський активіст Нетішина. Він вкотре наголосив, що рішення суду про виселення «Нашого краю» з «Торгового центру» було прийняте у 2013 році «іменем партії регіонів» та закликав депутатів прийняти рішення, яке б зобов’язало директора ТЦ М.Брожика забрати виконавче провадження та дочекатися рішення суду щодо визнання дійсним попереднього договору оренди. Оскільки, судячи з усього, чиновники визнавати його не збираються.
«Це законний шлях, і я маю на нього право. У випадку, якщо суд програю, я сам мирно звільню приміщення», – запевнив Валерій Сергійович.

Зі слів міського голови було зрозуміло, що на поступки йти не збирається, і будь-які аргументи його не цікавлять. «Вже двічі приймалось рішення про відкликання виконавчого провадження, ви за цей час не вирішили питання, вам пропонувалось іти на конкурс на максимальних умовах, але все, що ви хочете – це порушити закон», – висловив свою позицію Олександр Супрунюк.
На захист підприємця стали також учасники АТО, від імені яких до мера та депутатів звернувся очільник організації ветеранів АТО Віктор Лелях:

«У найтяжчі часи, коли ворог розпочав агресію проти України, саме В.Преподобний був одним із перших та найактивніших благодійників та волонтерів у Нетішині. І залишається таким по сьогоднішній день, надаючи посильну допомогу нашим захисникам, котрі ціною власного життя та здоров’я забезпечують ваше мирне сьогодення, – наголосив В.Лелях.

– Нам відомо, що в конфлікті В.Преподобного з міським головою присутня політична складова, і ми рахуємо, що неприпустимо зводити політичні рахунки шляхом знищення бізнесу, за яким стоять ще й долі працівників, котрі ризикують опинитися на вулиці та поповнити ряди безробітних або шукати заробітку за межами країни.
…Нагадуємо вам: нетішинська територіальна громада надала вам повноваження – депутатські та міського голови, аби ви представляли та захищали інтереси кожного громадянина, а не керувалися у прийнятті рішень нездоровими амбіціями».

 

 • Чого хоче від мера нетішинська громада

У розділі «Виступи» Юрій Камозін, голова фракції «Нетішинська самооборона», сказав на противагу міському голові: «Стверджуєте, що ви давали змогу В.Преподобному владнати проблему?! Три роки тому профільній комісії було доручено вивчити питання щодо виселення міні-маркету з Торгового центру та надати відповідні рекомендації. Проте жодного засідання цієї комісії не було проведено».
Зі свого боку, Роман Кузів (фракція «Воля»), голова депутатської комісії, про яку мова, заперечив сказане, мовляв, комісія таки опрацьовувала питання та винесла протокольне рішення направити його на додаткову юридичну експертизу.
Одним словом, «для галочки» сяку-таку роботу провели.

Крім того, Ю.Камозін передав градоночальнику резолюцію, прийняту нетішинцями 5-го червня на народному вічі з промовистою назвою: «Дістало!».

Оскільки в нашому місті накопичилася ціла низка гострих проблем, щодо яких місцева влада бездіяльна, мешканці вимагають від Олександра Супрунюка та депутатів: вирішити проблему глобального забруднення повітря випалювачами деревного вугілля, аварійного містка через Горинь, безпритульних собак, аварійних доріг та тротуарів та ін. У переліку із 13 пунктів – і владнання конфліктної ситуації по «Нашому краю».
Депутатські «розбірки»

Слово взяв Юрій Максимчук (фракція «Батьківщина»), котрий представляє виборців садибної забудови Нетішина. Він вкотре торкнувся дискусійного наразі питання щодо розробки на 20-ти гектарах площі та на місці громадського пасовища піщаного кар’єра підприємством УБ «ХАЕС», та наголосив, що такий бізнес може відібрати у нетішинців запаси питної води, й навів приклад: ще кілька десятків років тому на місці теперішньої медсанчастини було непролазне болото, в якому топилися корови, але унаслідок втручання людини усе змінилося. Ю.Максимчук також висловив обурення щодо публікації у «Нетішинському віснику» Олександра Степанюка, депутата від БПП та заступника голови правління згаданого підприємства: «Автор статті «Творці «кривого дзеркала» звинувачує мене, що я неосвічена людина та нечистий на руки. Мої руки і справді не завжди чисті, бо я водій, і доводиться працювати у бруді та мазуті. На мене ніхто не працював, я не розбирав залізничні колії, не звільняв людей з роботи. Так, я не маю вчених ступенів, але на таких як я, простих роботягах, тримається країна».
О.Степанюк у відповідь зазначив, що підприємство не зацікавлене робити збитки людям, натомість має на меті працювати та створювати робочі місця, а дії, які вчиняються громадянами, назвав перешкоджанням підприємницькій діяльності, оскільки УБ «ХАЕС» сплатило більше 500 тисяч податку у місто, досі не розпочавши робіт із видобутку піску.

 

 • Провокація «регіоналів» спрацювала

Геннадій Вагнер, голова фракції «За конкретні справи» (колишній очільник місцевого осередку партії регіонів) наголосив, начебто хоче «внести позитив» у напружене засідання сесії. З його слів, 1-го червня пройшла потужна спартакіада «Поділля-2018», стовідсотково профінансована організацією «За конкретні справи», яку представляють народні депутати Андрій Шинькович та Олександр Герега.

Далі депутат згадав за сквер перед супермаркетом «Наш край», за який, з його слів, давали 100 тисяч доларів, ці гроші, мовляв, поповнили б бюджет (з цього виходить, що таки мова йшла про продаж «регіоналам» скверу, на якому розташована локація «Арт-простір», і якби активно не втрутилася громада, мер залюбки позбувся б єдиного на сьогодні дієвого зеленого місця відпочинку нетішинців).

Російськомовний Г.Вагнер (до речі, жодного разу ні мер, ані секретар ради, не зробили депутату зауваження щодо ігнорування державної мови під час виступів на сесіях) згадав і за «Наш край»: «8 лєт ми тусуєм твой вапрос. Платіш – і нікакіх праблєм нєт».
Роль детонатора Г.Вагнеру вдалася. Пустивши в хід емоції, присутні у сесійній залі вигукували: «Ганьба!», «Я бачу людей, які до цього часу не дають жити!», «Вивчи українську мову!» тощо.
За гучні висловлювання О.Супрунюк пообіцяв людей «випровадити з приміщення» та монотонним голосом почав читати з папірця дані про випалювачів вугілля та застосовані проти них штрафи і приписи.

 • У переліку питань «Нашого краю» не було

Ю.Камозін зауважив, що подавалося три різних проекти рішення щодо врегулювання питання по «Нашому краю», проте жодне з них не внесене до порядку денного та запропонував поставити на голосування включення цих питань.

Секретар ради Олена Хоменко пояснила, що до згаданих проектів є юридичні зауваження, і щоб зараз їх унести, потрібне погодження відділів виконкому та регламентної комісії.
Обов’язковість таких дій депутат від «Самооборони» Олена Матросова назвала перешкоджанням депутатській діяльності, оскільки практично на кожній сесії без проблем знімаються або вносяться якісь питання, та охрестила таку позицію секретаря «друзям все, а ворогам закон».

У той час як за вікнами люди скандували: «Влада – це громада!», «Руки геть від «Нашого краю!», «Брожик, забери заяву!», «Супрунюк, схаменись!», депутати так і не прийняли рішення про внесення до порядку денного хоча б одного проекту по «Нашому краю». Більшість обранців взагалі не брали участі у голосуванні.
«Ганьба!», – кричали мітингувальники. Ситуація заходила у глухий кут.

«Чому не вирішити питання зараз? Нехай люди спокійно йдуть і займаються своїми справами», – запропонував Юрій Мирончук (фракція «УКРОП»).
«Вийдіть до людей, в очі їм подивіться!», – закликала міського голову Дар’я Мосійчук («Самооборона»).
Зіновій Айбін (БПП), вніс пропозицію: зібрати по двоє депутатів від кожної фракції та юристів і спільно шукати вихід.
Міський голова оголосив перерву на 30 хвилин. Людей «маринували» більше двох годин

 • Як з’ясувалося згодом, мер і не збирався шукати компромісного рішення. На меті було – затягнути час.

Минуло не півгодини, а більше двох годин, які люди провели на ногах, одні – на палючому сонці під адмінбудівлею, інші – на вході в сесійну залу. А тим часом на їхніх очах деякі депутати «робили ноги».

яяя1Нарешті міський голова та кістяк обранців повернулися до сесійної зали. О.Супрунюк зробив заяву: «Ми так і не прийшли до вирішення питання. У юристів Преподобного було достатньо часу, аби подати до суду.

У нас немає конкретного порозуміння», та запропонував або перенести сесію на вівторок, або «аби не підставляти Брожика, відправимо його у відпустку і на цей період призначимо виконувати його обов’язки когось із депутатів від «Самооборони», щоб ті підписували документи».

Більшого абсурду люди не чули. Точка кипіння зашкалювала. Протестувальники кричали до мера та депутатів, аби ті вже приймали рішення, повертали до сесійної зали депутатів-утікачів, щоб ті виконували покладені на них обов’язки.

О.Супрунюк намагався приструнити обурених: «Будете кричати у себе вдома! Скільки це шоу буде тривати?!».

Сесійну залу заблокували

«Ми – у себе вдома!», – галасував розпашілий люд, намагаючись змусити до роботи мера та депутатів. На фоні спеки, втоми, нервів та відвертого витирання владою ніг об громадян, розпочався масовий психоз. Містяни заблокували собою виходи із сесійної зали, викликаний мером наряд поліції намагався розштовхати натовп, деякі депутати пробували дременути через вікна, але там стояли на заваді протестувальники, а мер в одній мірі погрожував містянам криміналом.
Благо, до мордобою не дійшло, поліцейські переконали людей припинити облогу.
За таких умов сесію перенесли на вівторок, 12 червня.

 

 • Післяслово

А потім був «вибух» у соцмережах. Фейсбучні групи місцевого штибу переповнювала маса відеоепізодів з цієї сесії. Вирвані із контексту шматки кожен коментував у міру обізнаності чи недолугості, або приналежності до тих чи інших політичних сил. Переважно підставні особи під видуманими профілями у своїх коментарях людей обзивали «бидлом», «стадом», приїжджих атовців та волонтерів «людьми сумнівної зовнішності», «ватниками» і «тітушками».

 • Офіційна версія нетішинських владців щодо подій незавершеної 42-ї сесії була такою: «
  …80 важливих для життєдіяльності нашого міста питань залишилися без розгляду. Сесійну залу блокували та тиснули на депутатів люди сумнівної зовнішності, прихильники та працівники “Нашого краю”, не даючи можливості конструктивно працювати народним обранцям.
  Представники Нетішинського відділення поліції в рамках своїх повноважень стримували частину громади, однак це не допомогло…».
  Далі буде.
  Руслана ЧЕРНЮК