першачки 1До 1-го класу приймають по-новому

Відтепер – за реєстрацією місця проживання та без конкурсу

Деталі про це – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Вимоги до вступу у перший клас змінилися з реформуванням освітньої галузі. Деякі зміни викликали жваве обговорення між батьками у соціальних мережах та на форумах. Останні занепокоєні, що залишаться без права вільно обирати навчальний заклад для своїх чад. Чи є підстави для хвилювань, «Пост громадського контролю» зясовував у головного спеціаліста управління освіти Євгенії Мичківської.

мичківська фотоМовою цифр

Євгеніє Степанівно, скажіть, будь ласка, скільки цього року було випускників, і який набір першокласників очікується у 2018-2019-му навчальному році?

– 2017-2018 навчальний рік закінчили 3 890 учнів. Маємо 332 випускники дев’ятих класів і 200 – одинадцятих. У 15-ти перших класах навчалося 418 дітей. У 2018-2019 н.р. ми матимемо знову 15 класів з орієнтовною наповненістю – 452 дитини (станом на 8 червня, – Авт.). Два з них працюватимуть за нетиповими програмами: «Інтелект України» (зош №1), «На крилах успіху» (НВК). Крім того, у наступному навчальному році буде два класи з інклюзивним навчанням.

Раніше йшла мова про недобір у школі №4. Зараз такої проблеми немає?

– У цьому році кількість дітей у цій школі, порівняно з іншими, вирівнялась. Це пов’язано з тим, що поруч здаються в експлуатацію новобудови, багато людей переселяються і обирають школу поблизу дому.

Реєстрація гарантує місце в найближчій школі

Як відбувався прийом дітей до першого класу?

– Прийом заяв розпочався ще з січня. А в травні вийшов наказ Міністерства освіти і науки «Про затвердження порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти» (далі Наказ, – Авт.),відповідно до якого до 1-го червня було проведено зарахування дітей, які зареєстровані на території обслуговування закладу. Списки учнів кожен навчальний заклад виставив на своєму сайті.

У соціальних мережах люди висловлюють занепокоєння тим, що начебто віддати дитину до школи не за місцем реєстрації буде неможливо. Чи так це?

– Нетішинським виконкомом 6-го березня цього року затверджено території обслуговування, що закріплені за загальноосвітніми, а також за дошкільними навчальними закладами міста. Кожна школа приймала дітей, керуючись цим рішенням. Відповідно до Наказу, перевага при зарахуванні до школи надається дітям, які зареєстровані на території її обслуговування, або тим, старші брати чи сестри котрих уже навчаються в даному закладі, або ж батьки яких працюють у цій школі. Батьки мають право подати заяви у будь-який навчальний заклад нашого міста, але діти з території обслуговування зараховуються першочергово, потім, за наявності вільних місць, приймають усіх інших. Для цього у кожній школі розроблено та затверджено порядок жеребкування. Але цього року потреби у ньому не виникло.

Якщо батьки написали заяву до школи не свого мікрорайону, а за жеребкуванням дитина туди не потрапила, то як бути далі?

– У такому випадку школа, яка обслуговує територію проживання дитини, зобов’язана забезпечити її місцем.

школи закріплені1

школи закріплені2

першокласники заставкаЖодних співбесід чи тестувань

Чи проводиться оцінка знань майбутнього першокласника?

– Ні. Такого немає. Адже закон «Про загальну середню освіту» забороняє проведення будь-яких конкурсів, окрім як до ліцейних класів. Рівень знань дитини абсолютно не грає ролі, адже в першому класі така програма, що діти вчаться з «нуля». Головна мета Нової української школи (далі НУШ, – Авт.) прищепити учням бажання вчитися. Єдине, що у нас є декілька дітей, які, відповідно до рішення психолого-медико-педагогічної комісії при методкабінеті управління освіти, залишаються ще на один рік у дошкільних навчальних закладах. Надалі такі рішення уповноважений приймати інклюзивно-ресурсний центр.

Якщо ж дитина, провчившись кілька місяців, виявилася не готовою до школи, чи можна її забрати назад до дитсадка?

– Дитина до семирічного віку має право лишатися у дитсадку. Проте, якщо її вже віддали до школи, і через місяць-два батьки розуміють, що поспішили, то немає жодного нормативного документа, який регулював би це питання. Перевести учня назад у днз ми не можемо. Наразі по місту є три дитини, батьки яких бажають, аби вони залишилися на повторний курс у перших класах. Це дозволяється, якщо учень погано засвоїв матеріал. У такому випадку батьки пишуть відповідну заяву на ім’я директора і рішенням педагогічної ради учень залишається на повторний курс. Але ми намагаємося батьків переконувати не поспішати зі школою, а віддавати дітей у 6-7-річному віці.

Чи є обов’язковою дошкільна освіта перед вступом у 1-й клас?

Звичайно, дошкільна підготовка повинна бути. Для тих дітей, котрі не відвідують садочки, при днз створені консультаційні пункти. Хоча, незалежно від того, ходила дитина в садочок чи ні, ми зобов’язані охопити навчанням у перших класах абсолютно всіх дітей відповідного віку.

Які документи необхідні для того, аби віддати дитину до першого класу?

– Заява від батьків на ім’я директора, де вони вказують, за яким режимом буде навчатися дитина, адже таких у нас два – режим дошкільного навчального закладу і шкільний. Копія свідоцтва про народження і медична довідка відповідного зразка. Присутність дитини не обов’язкова.

– Дякую за змістовну розмову.

Джерело – Катерина ДРАГАНЧУК, Газета “Пост громадського контролю”, червень, №6 (114)