клочай4НЕТІШИНЦІ ПІДПИСАЛИ ПОНАД 16 ТИСЯЧ ДЕКЛАРАЦІЙ З ЛІКАРЯМИ ПЕРВИНКИ

П’ятеро медиків майже «укомплектовані» пацієнтами

Про це – у матеріалі  Газета “Пост громадського контролю”.

Фактично з червня нетішинці почали укладати декларації з лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги (далі – Центр). Незважаючи на роз’яснювальну роботу, низка питань у населення все ж залишилася відкритою, про що свідчать неодноразові дописи у соцмережах. Відповіді ПГК шукав у керівника закладу – Лариси Клочай.

ЧЕРГИ ЛІКВІДОВАНО, ТРЕТИНА ЛІКАРІВ ВИКОНАЛИ «ПЛАН ПО ПАЦІЄНТАХ»

–  Ларисо Петрівно, скільки наразі декларацій укладено?

– Станом на 17 липня у нас заключено понад 16 тисяч декларацій, з них більше 4-х тисяч з дитячим населенням. Щодо вибору сімейного лікаря і терапевта для дорослих є певні труднощі, зокрема, кадровий дефіцит. Але ми хочемо запевнити жителів міста, що без невідкладної допомоги не залишиться ніхто.

Фото Центр ПМСД  м.Нетішин. Де можна укласти угоди?

Підписати декларацію пацієнти можуть у Центрі, а також у ЦНАПі та на ХАЕС.

Чи вирішили питання з чергами?

На сьогодні черги у закладі невеликі. Є змога безпосередньо в лікарів у кабінетах укласти декларації, попередньо записавшись на прийом.

– Скільки лікарів уже набрали достатню кількість декларацій?

Серед лікарів, що обслуговують доросле населення, лідирують: Ольга Плюта, Жанна Горецька, Людмила Третяк. Педіатри Алла Пилипчук та Лариса Софійчук мають понад 800 укладених декларацій. Зауважу: максимальна кількість пацієнтів для терапевта – 2 000, 900 – для педіатра і 1 800 для сімейного лікаря. Якщо ж лікар укладає більшу кількість декларацій, ніж прописано в договорі з Національною службою здоров’я, то ті, що понад, закладу не оплачуються. Тобто, коли пацієнти налаштовані укласти договір з певним лікарем, а той уже набрав межу, то вони мають розуміти, що лікарю недоцільно укладати такі декларації. Тут потрібно набратись терпіння і укласти угоду з іншим лікарем, хоча б на той період, поки не з’являться нові кадри.

ПРО ЧЕРГОВІ КАБІНЕТИ ТА КОНСУЛЬТАЦІЇ ПО-ТЕЛЕФОНУ

первинка5

Як бути тим, хто ще не обрав лікаря, але потребує медичної допомоги?

– У разі звернення реєстратор запише такого пацієнта до одного з лікарів, які ще не набрали необхідну межу декларацій. Також у випадку, якщо обраний вами медик знаходиться на курсах чи у відрядженні, вас огляне лікар чергового кабінету. З початку липня створено два таких кабінети у амбулаторії №1 (перший поверх дитячої поліклініки), де прийматимуть тих, у кого виникла гостра патологія, хто не записаний попередньо на прийом та тих, хто не визначився з вибором лікаря. В одному кабінеті працюватиме лікар з дитячим населенням, в іншому – з дорослим. Якщо ж хворому потрібен виклик на дім, скажімо, він не може пересуватися, то варто зателефонувати в реєстратуру. Там запишуть контакти пацієнта,  і впродовж робочого дня з ним зв’яжеться лікар. У майбутньому ще буде доступний спосіб спілкування з лікарем через автовідповідач. Тоді фахівець після прийому зможе спокійно надати відповідь на звернення пацієнта. Консультації за телефоном – це зручно, адже не завжди є потреба в особистому візиті лікаря.

МОЛОДИМ ФАХІВЦЯМ – ЖИТЛО?

– Скільки лікарів є у штаті та скільки ще необхідно?

– На роботу в Центр прийняті 17 лікарів: педіатри, терапевти, сімейні лікарі. Маємо двох сімейних лікарів-інтернів, проте вони не можуть самостійно проводити прийом до закінчення навчання. Ми запрошуємо на роботу лікарів, які мають спеціалізацію і можуть самостійно працювати. Скільки людей ще потрібно задіяти, сказати важко. За статистичними даними, в Нетішині проживає понад 36 тисяч осіб, але частина людей не перебувають у місті. До того ж, процес декларування безкінечний, адже лікар обслуговує як пацієнтів похилого віку, так і новонароджених, з якими теж потрібно укладати декларації. Крім того, є міграція населення, та, врешті-решт, просто бажання змінити лікаря.

В оголошенні про вакансії йдеться, що лікарів буде забезпечено житлом. Як це відбуватиметься на практиці?

– Якщо на роботу прийдуть молоді фахівці без житла, то вони зможуть розраховувати на кімнату в гуртожитку. Звісно, це не службова квартира, але це те, що нам обіцяв міський голова. Взагалі, це питання міської ради та депутатів. Адже, якщо населенню потрібні лікарі, варто створити умови.

Як щодо оплати праці медичних працівників?

– На рахунок закладу загальною сумою надходять кошти. І вже на місці приймається рішення про формування зарплати, преміювання тощо. Держава гарантує лікарям не меншу заробітну плату від тієї, яку отримували до укладення договору з Національною службою здоров’я. Тобто, менше – ні, більше – так.

Перехідний період завжди складний. Ми повинні обслуговувати і по дільничному принципу, і по новому за деклараціями. На деяких спеціалістів здійснюється подвійне навантаження. Тому розроблено механізм преміювання таких медпрацівників. Крім того, з впровадженням чергового кабінету, оплачуватиметься робота лікаря у вихідні.

– А зарплатня молодих лікарів?

Молоді фахівці починають із мінімальної ставки, адже немає ще категорії, надбавки за стаж, але, коли вони наберуть певну кількість декларацій, у них перерахунок по зарплаті вестиметься щомісячно. Якщо, скажімо, молодий спеціаліст набере необхідну кількість декларацій, то очікується, що в середньому він отримуватиме від 10 тисяч гривень.

сімейний заставкаЯКІ ПОСЛУГИ БЕЗОПЛАТНІ?

– На яку безкоштовну допомогу можуть розраховувати пацієнти?

У закладі первинного рівня надаються наступні послуги: консультування, огляд лікаря, ведення хронічно хворих пацієнтів,  щеплення, виписка пільгових рецептів та інше. Безкоштовно також проводяться обстеження: електрокардіографія, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на глюкозу та холестерин, швидкі тести.

– Ті, хто не підписав декларацію, будуть змушені оплачувати ці послуги?

Пацієнтам у невідкладних станах надаватимуться медична допомога та обстеження. Якщо ж вони так і не оберуть сімейного лікаря, то за попередженням Міністерства охорони здоров’я, вищеперераховані послуги для них будуть платними. Населення має зрозуміти, що декларацію укласти варто, навіть тоді, коли немає такого лікаря, з яким би хотілося співпрацювати. Адже, за бажання декларацію можна переукласти, а заклад матиме фінансову підтримку для розвитку, що вкрай необхідно.

Джерело – Катерина ДРАГАНЧУК, Газета “Пост громадського контролю”, липень, №7 (115)