таргани фото2Нетішин у полоні тарганів, бліх та клопів

Містяни борються з пошестю самотужки, підприємці залучають фахівців

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Ще донедавна нетішинці, здавалося, не мали проблем з тарганами. Принаймні, масових скарг на нашестя цих надокучливих комах не було, на часі ж вони знову заполонили місто. Люди нарікають, що зустрічають прусаків не лише в закладах торгівлі та громадського харчування, а й у власних домівках. Раніше з такими проблемами можна було звертатися до санепідслужби, проте наразі такої у Нетішині немає. Тому «ПГК» вирішив поцікавитися, яким чином місто бореться з вусатими шкідниками.

таргани фото1

Нетішинські підприємці та комунальники довіряють проблему Славуті

Ніна Каштанова, менеджер житлових будинків КП НМР «ЖКО» повідомила: «У нас передбачено послуги з дератизації та дезінсекції приміщень. Маємо договір зі Славутським районним відділом профдезінфекції, працівники якого щомісяця здійснюють оброблення підвальних приміщень і сміттєкамер від гризунів та комах. Загалом обслуговуємо 60 будинків та 9 гуртожитків. Дійсно, нині в місті справжнє засилля тарганів, але у квартирах люди змушені з цим боротися самі. Якщо ж мешканці наполягатимуть на обробці, скажімо, сходових клітин, то це питання можна буде вирішити і додати дану послугу до кошторису. Все за бажанням співвласників. На часі таких пропозицій не надходило».

брожик фото2Михайло Брожик, директор КП НМР «Торговий центр» зауважив: «Боротися з тарганами доводиться періодично. Адже в місцях продажу харчових продуктів (не лише у нас) вони час від часу з’являються. Маємо угоду зі Славутським районним відділом профілактичної дезінфекції. Іноді раз, іноді двічі на місяць призначаємо санітарні дні та проводимо відповідні заходи зі знищення шкідників. Днями нам пропонувала послуги зі знищення тарганів приватна особа, але на часі ми маємо діючу угоду. В майбутньому будемо дивитися на ефективність надаваних послуг».

преподобнийВалерій Преподобний, приватний підприємець, власник мережі супермаркетів «Наш край» не приховує: «Тема тарганів справді болюча. Знаєте, якщо десь кажуть, що їх у них немає, то це неправда. Вони є всюди. У своїх магазинах ми проводимо санітарний день раз у 4-6 тижнів. Раніше мали договори з Острогом, потім перейшли на Славуту. Їхня отрута не справляється, купуємо свою. Через Інтернет шукаємо у сертифікованих спеціалізованих виробників, змінюємо, експериментуємо. Але витруїти тарганів повністю неможливо, адже вони постійно «підвозяться». Маємо більше сотні постачальників, які возять товари з різних складів, де також живуть ці комахи. Тому робота з їх знищення постійна, і проводиться систематично. Хоча, складається враження, що таргани адаптуються до хімії, і все, що є на українському ринку – неефективне.

Навіть якщо ми труїмо комах на складі і в кухні, то вони біжать до залу. А щоб потруїти їх усіх і відразу, доведеться на 2-3 дні з торгового залу вилучити увесь швидкопсувний та відкритий товар, а це тонни продукції, яку потрібно кудись вивезти (навіть не знаю куди), а потім знову завезти в магазин. Зробити це технічно неможливо.

Нещодавно до мене підходив чоловік, який у приватному порядку пропонував послуги зі знищення тарганів, але для таких заходів необхідно мати сертифіковану отруту та купу дозволів, яких він не зміг мені надати. Я порадив йому звернутися за відповідними документами у виконком, адже без них здійснювати таку діяльність протизаконно. Тому, поки що в Нетішині альтернативи славутській та острозькій службам, які займаються дезінфекцією, я не знаю».

У школах тарганів труїли на канікулах

мисько фото2Начальник управління освіти Василь Мисько розповів про ситуацію в школах та садочках: «У порядку профілактики заклади освіти, кожен окремо, укладають договори на виконання дезінфекційних, дезінсекційних робіт з відповідними службами, славутською чи острозькою. Обов’язкову обробку, від тарганів у тому числі, всі заклади здійснюють перед початком навчального року, а також у канікулярний період. Останню обробку приміщень (не лише харчоблоків, а й навчальних кімнат та адмінприміщень) заклади загальної середньої освіти проводили наприкінці жовтня. Проблема з тарганами періодично виникає. Але ми з ними боремось. Можна відвідати харчоблоки і переконатися, що явної присутності цих комах у закладах освіти немає».

Дезінфекцією повинні займатися фахівці

Завідувач Славутського районного відділу профілактичної дезінфекції Едвін Соколов зауважив: «Ми працюємо в Ізяславі, Шепетівці, Славуті, Нетішині. В листопаді провели суцільну дезінфекцію шкіл всього району. У Нетішині маємо угоди з ЖКО, ОСББ, Торговим центром тощо. Частково у місті працює профдезвідділ із Острога. Вони займаються дитячими садочками, АЕС, деякими торгівельними  точками. Місяць тому у Нетішині з’явився чоловік, який пропонує послуги зі знищення гризунів та комах, проте, наскільки мені відомо, ця людина не має ані освіти, ані відповідних дозволів. Він свого часу був і в Славуті. Але, кажуть, там уже не працює. Громада має усвідомити, що такі послуги може здійснювати фізична чи юридична особа зі спеціальною вищою освітою та дозволами на таку діяльність, у протилежному випадку – це гроші на вітер. Тим паче, якщо, скажімо, обробити квартиру у нас коштує 100 – 150 гривень, то приватні особи, я цікавився, просять за це 400 – 600 гривень.

У житловому секторі ми проводимо дератизацію та дезінсекцію підвальних приміщень і сміттєкамер. Квартири, фактично, не обробляємо, тому що це малоефективно. Адже наша робота – це 50 відсотків успіху, решта залежить від власника оселі. Якщо в помешканні протікає вода, постійно є крихти чи залишки їжі, які не прибираються, то комах вивести нереально. Без їжі таргани можуть жити місяць, без води – максимум тиждень. Якщо усунути ці фактори, то можна позбутися шкідників. Але чистоту потрібно підтримувати не лише у себе, а й домовитись із сусідами. Заходи по боротьбі з тарганами потрібно проводити комплексно.

таргани фото5

Нині у Нетішині є проблема не лише з тарганами, а й блохами та клопами. Боротьбу з ними проводимо впродовж року, систематично. Застосовуємо перетроїди четвертого класу безпеки. Маємо і потужніші препарати, скажімо, для форс-мажорного випадку.

Для мишовидних гризунів використовуємо антикоагулянти, тобто таку отруту, що не шкодить життю та здоров’ю людей і домашніх тварин. Діє вона після 5-15-ти діб.

У разі необхідності містяни можуть сміливо звертатися до спеціалістів нашого відділу за консультацією. Ми допоможемо зорієнтуватися по препаратах та порадимо найбільш ефективний метод боротьби зі шкідниками. Телефон (03842) 7-30-88».

Нетішинці – на заробітки, таргани – по сусідах

таргани фото3

Чому ж з’являються таргани? За інформацією з інтернет-джерел, серед найпоширеніших причин появи комах-шкідників навіть у найчистіших квартирах фахівці виділяють наступні: покупки, багаж, посилки та, звісно, сусідні приміщення. Популяція тарганів зростає стрімко і з часом їжі в одній квартирі може для всіх не вистачати. Тому частина комах відправляється на пошуки нових територій. Крім того, поштовхом до міграції є й зміна умов. Якщо сусіди, скажімо, у тривалому від’їзді, то комахам може бути недостатньо води і їжі. Некомфортні умови спонукають їх масово шукати  нові місця для розселення. Важливим фактором для розмноження прусаків є теплий, а особливо вологий клімат. Під час зниження температурних показників нижче 5-ти градусів тепла таргани впадають у стан уявної смерті (анабіозу) і можуть перебувати у ній до року. Якщо ж це 5 градусів морозу, то достатньо 30-ти хвилин для загибелі комах. При -9°С вони гинуть практично миттєво.

Від редакції

Журналісти «ПГК» звернулися за телефонним номером, який містився в одному з приватних оголошень, які розклеєні по всіх під’їздах міста, щодо знищення комах та гризунів. Чоловік, з яким вдалося поспілкуватися, запевнив, що всі дозвільні документи та спеціальну освіту він має, проте відповідні копії, що засвідчують ці слова, надсилати в електронному вигляді відмовився. «Гелева дезінсекція однокімнатної квартири коштуватиме 300 гривень, аерозольна – 600, – повідомив співрозмовник. – Ви викликаєте нас, ми приходимо, показуємо всі необхідні документи, обробляємо приміщення, лишаємо гарантійний талон. Але всім підряд надсилати копії документів ми не можемо, адже не знаємо, хто ви і що ви”.

Отож, як боротися з тарганами у власному помешканні, особиста справа кожного господаря. Проте, як мінімум, поцікавитися дозвільними документами та сертифікатами на засоби, що використовує спеціаліст, зайвим не буде.

Джерело – Катерина ДРАГАНЧУК, Газета “Пост громадського контролю”, листопад, №11 (119)