собака ампутаціяХто відповість за приручених тварин?

В Україні у тварин немає ніяких прав. Під носом у влади, а іноді з її мовчазного схвалення відбуваються випадки неймовірної жорстокості у ставленні до тварин, а винуватці залишаються безкарними, – йдеться у статті місцевої зоозахисниці Галини Гамули, опублікованій у Газета “Пост громадського контролю”.

Існують цілі банди шкуродерів, які учиняють розправу над безпритульними котами та собаками, погрожуючи волонтерам, а нещодавно навіть побили одного з волонтерів притулку. Подібні історії підтверджують, що українському суспільству  ще багато над чим треба попрацювати, перш ніж про нас зможуть говорити як про європейців.

Морити голодом собак: чи вихід це?

Крім того, у ставленні до безпритульних тварин ступінь морального розвитку суспільства проявляється найбільш яскраво і наочно, оскільки безпритульні тварини – це результат саме людської діяльності.

Тварини як діти: собаки та кішки не винні, що опинилися на вулиці. Проте замість цивілізованого вирішення проблеми та організації притулків, тварин відстрілюють і труять. А віднедавна в Нетішині придумали новий спосіб: місцеві депутати проголосували за ініційоване мером рішенням заборонити годувати тварин-безхатьків під загрозою штрафу. І ті, хто приймав це ганебне рішення, не відчувають жодних докорів сумління за те, що прирікають тварин на болісну смерть. Адже смерть від голоду – найжахливіша, кому, як не українцям, які пережили всі жахи голодомору, знати про це?!

Як вирішили проблему в Одесі та Львові

В Одесі ще в 2007 році йшлося про велику кількість безпритульних тварин. Тоді міська рада прийняла програму, яка тривала до 2015 року. Суть її полягала у вилові, стерилізації безпритульних собак і подальшому поверненні на вулиці міста. Такий договір муніципалітет уклав з німецьким притулком «Притулок для захисту і допомоги безпритульним тваринам», який працює в області. «Багато років ми боролися за те, щоб в Одесі була припинена практика скорочення чисельності безпритульних тварин за рахунок масового вбивства. І в травні 2005 року відкрили наш центр – проект Німецького союзу захисту тварин (найбільша і найстаріша зоозахисна організація Європи) на території східної Європи. Наша основна мета – скорочення популяції безпритульних тварин гуманним методом, шляхом їх масової стерилізації. Саме таким чином свого часу було вирішено питання з безпритульними тваринами в Німеччині та країнах Євросоюзу», – відзначають у притулку.

Таких заходів буде достатньо для того, щоб упоратися з проблемою безпритульних тварин у місті без будівництва муніципального притулку. І вже точно отруєння тварин не змінить їх чисельності, адже на місце одних завжди прийдуть інші собаки. Крім того, зменшення кількості собак і котів може збільшити чисельність диких щурів у місті та змінить місцеву екосистему.

Такі комплексні підходи вже дали позитивні результати в інших містах.

Так, у Львові активісти створили сайт, де зібрали фото всіх тварин з притулків. Зараз з притулків забирають близько 3-4 тварин у тиждень, що говорить про певний успіх ініціативи. Однак, якщо нема можливості забрати собаку до себе, активісти закликають подбати про тварин, взимку – нагодувати, а влітку – напоїти і не залишати тварину без допомоги фахівців, якщо помітно, що вона себе погано почуває.

Чому собак викидають на вулицю?

собака без лапиНавіщо люди заводять тварин? Часто – заради забави. Діти просять батьків купити цуценя. Але буває, що собака, виростаючи, вже не приваблює дитину, набридає їй. А батьки, не маючи більше причин тримати вдома тварину, виганяють її на вулицю. Багато людей купують собаку або кішку, щоб завести друга – м’якого і пухнастого. Переважно так роблять самотні люди, найчастіше похилого віку. Їхні тварини опиняються на вулиці після смерті своїх власників і також стають безпритульними.

Є багато випадків, коли собаки тікають від господарів на прогулянці або просто губляться. Знайти загубленого пса рідко вдається, тому, як правило, такі собаки поповнюють ряди бездомних.

Отож, причини, чому собаки опиняються на вулиці – різні: фінансова неспроможність утримувати чотирилапого, алергія членів сім’ї на шерсть тварин тощо. І люди безжально викидають тих, кого ще вчора називали домашніми улюбленцями.

У бездомних собак – очі кольору смутку, зацькованості і печалі. І такими їх зробили ми, люди.

У світі карають за жорстокість до тварин

Будь-яке місто спроможне прогодувати голодних собак! Великі супермаркети тоннами викидають і знищують прострочені продукти. А бездомному собаці це прострочення дарма, у нього в шлунку стільки соляної кислоти виробляється, що цвяхи залізні переварить. Життя привчило…

А штрафами потрібно карати тих, хто привозить собак з села (по 6-7 у мішку) і вивантажує їх у Нетішині, мовляв, тут прогодують.

За кордоном діють досить жорсткі законодавчі норми, що регламентують обов’язки власників домашніх тварин. Охочі завести домашнього вихованця повинні сплатити доволі високий за українськими мірками податок. Наприклад, у Німеччині він складає 150 євро за першу собаку, 300 – за другу. Тварини повинні бути чиповані або мати татуювання, що дозволяють встановити господарів. Питання про необхідність щеплень навіть не обговорюється.

Для порушників правил утримання собак діє вкрай жорстка система штрафів. Громадянина, який викинув тварину на вулицю, можуть оштрафувати до 25-30 тисяч євро. В Італії та Франції за подібне діяння передбачено кримінальну відповідальність.

P.S. Кілька років тому у Нетішині позакривали всі ходи в підвали будинків разом із котами, які там знаходились. Багато тварин, опинившись у смертельній пастці, померли від голоду. З тих пір, як коти не мають можливості потрапити в підвали, там збільшилася кількість щурів та мишей. А в деяких будинках, особливо старіших, гризуни навіть відкрито шастають під’їздами.

Джерело – Галина ГАМУЛА, голова ГО по захисту тварин,  Газета “Пост громадського контролю”, січень, №1 (121)