звіт мера 18 1Як звітував міський голова

Бюджет переплутав, зарплату «приховав», про Небесну Сотню – забув

Про це – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Публічний звіт мера Нетішина Олександра Супрунюка проходив увечері 19 лютого у великій залі Палацу культури. Слухали про роботу очільника міста у 2018 році трохи більше 200 осіб, 90 відсотків з яких – так званий адмінресурс: підпорядковані міському голові керівники установ та комунальних підприємств Нетішина, відповідно й працівники виконкому, освіти, культури, соціальної сфери тощо. Одним словом, як у часи «старої доброї» радянщини: питань задавати не було кому – зате було кому плескати в долоні!

Якщо проаналізувати дописи нетішинців у соціальних мережах та висловлювання під час приватних розмов, то одразу вимальовується картина, чому громада така байдужа до подібних зборів. Люди перестали вірити розповідям та обіцянкам місцевої влади, адже у їх «праведності» та «правдивості» вже переконались неодноразово. Крім того, дата звіту спочатку була оголошена на 31 січня. Несподівано, без будь-яких пояснень причини, з’явилось оголошення про його перенесення на 19 лютого. А відтак частина містян, не володіючи інформацією, сліпо йшла на зібрання у січні та з відчуттям обманутості поверталася по домівках.

…Загалом звіт пройшов швидко, але не без ексцесів. Чоловік із зали, перекричуючи звітуючого, гучно, з прокльонами, звинувачував чиновників у розкраданні бюджетних грошей – благо, обійшлося без застосування сили, бешкетник добровільно залишив зібрання.

звіт мера 18 2

Півсловом не обмовившись про річницю пам’яті Героїв Небесної Сотні, яку відзначали в Україні наступного дня, 20 лютого, очільник похапцем оголосив про закриття зборів. Натомість громадський активіст Олександр Шевчук вимагав від Олександра Супрунюка чітких відповідей на запитання: чи створено ним комісію з повернення у власність міста міських електромереж, відвойованих через суд громадою Нетішина у «Обленерго» та ін, що відверто розлютило мера та вивело з рівноваги. А відповідь його була «перлиною дня», бо про рішення суду сказав: «Це лише пропозиція».

Що мер вважає «здобутками»?

Зібрання було динамічним, без затягувань. Спочатку – відеозвіт та усний звіт міського голови, потім – «відповіді на запитання з інтернет-ресурсів», «записки» та «мікрофон».

Що ж вдалося зробити місцевій владі у 2018-му? Градоначальник констатував: виділили землю учасникам АТО, відремонтували дорогу біля Торгового центру, першими в області реорганізували первинну ланку медицини, завдяки чому ЦПМСД фінансується з держбюджету, розпочали реорганізацію вторинної ланки медицини, запровадили електронний документообіг… Наголосив очільник і на цілеспрямованій заміні у виконкомі «старих» кадрів на «нові», бо вважає, що саме останні «показують гарні результати».

Поруч із цим мером було озвучено чимало «заслуг», до яких міська влада має або мізерний стосунок, або ж ніякого. Як от, першими в області розпочали опалювальний сезон. Що першими – правда. Але левова заслуга тут все таки ХАЕС, комунальне господарство якої подає в місто тепло. Тоді як у інших містах організація опалення дійсно стовідсотково залежить від влади, у нашого очільника тут більше формальна функція – спитати у ЖКО про підготовку комунікацій та зібрати виконком, який прийме рішення про початок опалювального сезону.

Придбали квартири дітям із числа сиріт. Квартири дійсно були придбані. Але за гроші з державного бюджету – завдяки впровадженню урядової програми. Місцева влада тут виконала лише формальну функцію – за готові гроші закупила квартири. Виконані капітальні та поточні ремонти частини приміщень СМСЧ. Так, мерія брала в цьому участь, але левова частина коштів на ремонти медсанчастини була спрямована з обласного бюджету – завдяки посильному вкладу саме депутатів обласної ради від Нетішина – Івана Гладуняка та Наталії Коваль. До того ж, за бюджетні гроші були відремонтовані також приміщення, які віддали в оренду під приватні кабінети, у той час як окремі відділення лікарні перебувають у вкрай жахливому стані. Облаштовано виставкову залу у Палаці культури. Дійсно, облаштовано. Але мер скромно промовчав про те, що цинічно забрав у міста простору пристосовану галерею «Арт-Пласт», яка розташовувалася у 220-му гуртожитку та десятки років була візиткою Нетішина. Зведено пандуси у житлових будинках силами волонтерів. Так, але фактом залишається й те, що окрім волонтерів, задіяні в роботі були працівники виконкому, а також техніка та ресурси комунальних підприємств «Благоустрій» та «ЖКО», отож про специфічне «волонтерство», зарплата за яке оплачувалась з міського бюджету, можна посперечатись. А «боротьба» з незаконним випалюванням деревного вугілля – це взагалі нонсенс. Наголошуючи саме на «незаконному» випалюванні, місцева влада вже котрий рік товче воду в ступі, у той час як нетішинці платять за чужий «незаконний» бізнес власним здоров’ям.

Що не вдалося і хто винен?

Зізнався міський очільник, що не все задумане ним вдалося. Мовляв, ремонти тротуарів не виконані через халатність і жадібність рівненського підрядника. Інфранструктура біля новобудов не облаштована з вини забудовників. Тендери виграють проблемні компанії. Інвестори в місто не йдуть, бо немає що їм запропонувати.

Криком душі було звернення мешканців вулиці Солов’євської, де досі не вирішена проблема вуличного освітлення. Винуватцем цієї ситуації мер назвав «Обленерго», яке мало б надавати відповідні послуги.

Ресторани, фастфуди – це все у парки

Особливу увагу міський голова приділив нетішинським паркам, підкресливши, що на обидва (за виконкомом і за «Нашим краєм») зроблені проекти та поділився своїм баченням їх розбудови: «У місті немає нормального ресторану, немає фастфудів. Є зацікавлені підприємці, готові робити у парку бізнес. Для цього ми й робили проекти». Очільник також похвалився трьома альтанками в парку за виконкомом, встановленими комунальним підприємством «Комфорт», функцію якого містяни досі не можуть збагнути.

Що «нехай роблять мешканці самі»

Безпритульним собакам мер «присвятив» окремий розділ, б’ючи на те, що проблему на свої плечі мала б взяти громада. Мовляв, «проблема серйозна», «не всі розуміють мою позицію», «через зоозахисників паралізована робота «Благоустрою», «у березні маємо вирішити матеріальне питання», «є громадські організації, які опікуються тваринами», «звіринець»  потрібно будувати спільними зусиллями і ставити на баланс «Благоустрою».

Були скарги на нічні заклади, що маскуються під вивіскою «Державна лотерея», завсідники яких порушують громадський спокій та створюють криміногенну обстановку. «Не чекайте, щоб зробила влада, звертайтеся в поліцію, пишіть скарги», – була відповідь градоначальника.

На запитання: «Коли розпочнеться обіцяне співфінансування капітальних ремонтів ОСББ та коли запрацює розпіарений владою револьверний фонд? Куди звертатись, якщо затікає на балконі?», – відповідь була прогнозованою: «Багатоповерхові будинки – це приватна власність, яка не може фінансуватися з бюджету. Створення ОСББ – це вже реальна можливість власникам квартир зекономити гроші. Фінансуватися можуть об’єкти, які будуть мати економічний ефект. Течуть дахи і шви – йти в ЖКО, до управителя, ОСББ або до суду». Скаржились містяни і на непосильне зростання тарифів. Мер його назвав «приведенням у відповідність».

Цифри бюджету і позаторішня зарплата мера

Молодий чоловік із залу запитав, який бюджет міста і куди ці гроші діваються, чи не на премії мера? Змірявши його поглядом, міський голова зневажливо відповів: «Вкрасти в того, в кого нічого немає, неможливо». Далі були озвучені цифри бюджету, але чомусь торішні. Замість 416 мільйонів гривень, прийнятих на грудневій сесії, мер назвав 398 млн. Зауважив, що 90 відсотків коштів міської казни йде на зарплату працівників бюджетної сфери. Суму власної зарплатні очільник теж оприлюднив не свіжу, а за 2017 рік – 442 тис 973 грн, зауваживши при цьому: «1000 євро, хіба це багато? Це мало порівняно з бізнесом». Можливо показав старі цифри, щоб менше «око муляли», адже у 2018-му заробітна плата у виконкомі суттєво зросла.

А далі була давня пісня. Усі вже звикли, що поруч із мовою про свою зарплату, О.Супрунюк розповідає про власні благодійницькі «подвиги»: «35 тисяч на пам’ятник Небесній Сотні», «5 тисяч погорільцям», «велотріал». На цьому власне «великий список пожертв» закінчувався.

Чергова порція обіцянок

Цього разу міський очільник обіцянками не здивував, мовляв, «у перспективі» облаштування пляжу, очистка каналу, для здійснення якої закуплено міні-земснаряд, реалізація програми «Доступне житло», будівництво мосту через Горинь, для якого, виявляється, немає «бюрократичних перепон», про які упродовж кількох років вперто говорили місцеві чиновники. Проте, зі слів мера, у планах на цей рік – зробити проект, а будівництво буде наступного року…

Джерело – Руслана ЧЕРНЮК, Газета “Пост громадського контролю”, лютий, №2 (122), фото Віктора БОНДАРЦЯ