вісник мерПро листівку мера та результати «господарювання»

Так звана «Інформаційна листівка «Вісник міського голови» за січень 2019 р. з’явилася в поштовій скриньці через тиждень після оголошеного звіту голови.

Деталі – у публікації Василя Адаменка, читача Газета “Пост громадського контролю”.

Запитання до «бюджету»

На першій сторінці – величезними буквами «Нетішин у 2018 році мовою фактів і цифр». Там – про підконтрольні меру підрозділи, причому не про всі. Не маючи доступної інформації про бюджет-2018 та про постатейне його виконання (на сайті міської ради у розділі «До відома…» є тільки загальні дані фінуправління), важко щось зрозуміти з наведеного тексту. Цифри по комунальних підприємствах та галузях (крім КП «ЖКО» та «Торговий центр») є фрагментарними і загальну картину уявити не те що важко, а в деяких моментах і неможливо. Наприклад, «Освіта». На всю галузь надійшло більше 88 млн грн, з них на дошкільну освіту майже 47 млн грн (більше 53%), а скільки на «загальну середню освіту»? В загальноосвітніх школах навчається в 3 рази більше дітей, ніж у дитячих садках. Але навіть з двох перших цифр очевидна диспропорція. Ще: чомусь фестиваль «Вернісаж-Енергофест» профінансовано за рахунок «Освіти», а не «Культури». Хотілось побачити: звіт ревізійної комісії, якщо така в місті є, про виконання бюджету та ефективність використання бюджетних коштів за призначенням. А також звіт про виконання електронних петицій з початку їх впровадження.

Комунальні підприємства: багато суперечностей

Не всі КП НМР описані тут. Скажімо, ще є КП «Книги». Судячи з тексту, тільки КП «ЖКО» та «Торговий центр» є прибутковими та самоокупними.

З іншими КП незрозуміло, яке отримують загальне фінансування з міського бюджету, скільки витрачають на власне утримання та скільки заробляють. А ось по деяких КП взагалі опис того, що робили в 2018 р. і що мали би робити за своїм призначенням, якось зовсім не стикується. Наприклад, КП «Агенція місцевого розвитку» звітує, що подало в 2018 р. 13 заявок невідомо про що чи на що, з яких тільки 2 отримали позитивні оцінки (коефіцієнт корисної дії 2/13 х100=15% – одна заявка в місяць). Створювало бібліотеки та брало участь у масових заходах, але це не те, що вони мали би робити (див. рішення НМР  №47/3274 від 23.11.2018р, де визначено його «вид економічної діяльності» – «Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки». Ось якраз ніяких звітів за основним напрямком діяльності за 2018 р. немає по цьому КП. Схоже, воно саме собі придумує роботу (або дублює роботу управлінь освіти та культури). Але контора проїдає 826 тис грн бюджету міста. Може треба подумати, чи варто витрачати кошти громади на «Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки».

Ще одне незрозуміле КП – «Комфорт». У статуті його записано, що воно діє на основах повного госпрозрахунку, але документа, де можна побачити фінансові результати цього  госпрозрахунку, немає.

З документів, що є на сайті НМР, неможливо дослідити, скільки коштів спрямовано на утримання цієї контори, бо файл у формі Exel є чистим (незаповненим). Зате вони рапортують, що багато чого закупили, хоча створювати комунальні підприємства для проведення закупок якось не дуже логічно, цим мали би займатись відповідні служби з матеріально-технічного забезпечення. Викликає подив така закупка як «міні-земснаряд», схоже, що ніхто не продумував довгострокові наслідки такої покупки. Взагалі дивно, як без проектної документації, проектів проведення робіт, а відповідно і незнання фізичних обсягів робіт, можна проводити такі закупки?

КП «Благоустрій». Звітують про «встановлення урн для сміття». Так, урни є. Сміття туди можна накидати багато, але як вийняти його звідти?! Хотілось би, щоб це продемонстрували ті, хто закупив та встановив ці «витвори мистецтва». Нові альтанки з лавками зроблені так, що після невеликого дощу чомусь мокрі лавки. Прибирають території непогано, але дерева в спеку не поливаються і після сильного вітру випадає багато дерев. На вулиці Будівельників вже цього літа не буде де сховатись в тінь після нещадного підрізання дерев.

КМЗ «СМСЧ». Заробили 26.6 млн грн. Чому тоді весь час на сесіях ідуть війни за зарплати та премії медикам? Добре, що комп’ютерний томограф з’явився, але сумно, що все це платне.

Хотілось би, крім вибірки по КП, прочитати про ефективність роботи апарату НМР, там, наприклад, є Управління капітального будівництва, архітектурно-будівельна інспекція. А хто з них контролює підрядні роботи, наприклад, коли біля Торгового центру в мороз, сніг клали тротуарну плитку?

«Тендерні закупівлі»

тендер фото1Це мешканцям міста не дуже цікаво, хоча з написаного видно, що досить часто виграють закупівлі одні і ті ж підрядники. Але найцікавіше міститься в останньому абзаці (цитую дослівно): «Загальна сума економії між плановою сумою закупівель та сумою за укладеними договорами становить 2 632 029,46 тис. грн». Грандіозне досягнення НМР, бо 2 632 029,46 тис. грн, це – 2,632 мільярди грн. Оце масштаби! Такої суми вистачить на все і надовго. Майже 8 міських бюджетів! Такими досягненнями навіть київська мерія не може похизуватися. У всякому випадку, можна половину Славутського району застелити улюбленою тротуарною плиткою нетішинського мера.

«У перспективі на 2019 рік»: а чи є ця «перспектива»?

Якраз у цьому розділі дуже багато загальних фраз, але немає конкретних цифр, тому вибачте, 2019 рік не сприймається. Бюджет постатейно побачити на сайті НМР неможливо, бо там на 38 сторінках є тільки презентативні матеріали (кольорові картинки) з кількома варіантами цифр. Наглядно було б видно 2019 рік лише в разі наведення конкретних заходів (роботи, об’єкти), обсягів виділених на них з бюджету коштів, загальної вартості кожного заходу, освоєння коштів на початок року, термінів виконання робіт. Так, наприклад, якби була відома загальна вартість реконструкції БДТ, залишок вартості на початок року та план по цьому об’єкту на 2019 рік, можна було би спрогнозувати, яке покоління дітей зможе в ньому займатись творчістю.

«Реалізація інвестиційного проекту НЕФКО». Звучить красиво і незрозуміло для широкого загалу, але щоб зрозуміти, що це таке, треба докласти немало зусиль. Виявляється, міська влада хоче замінити вуличне освітлення на світлодіодні лампи не за кошти бюджету міста, а за кредитні гроші, які все одно треба буде віддавати з міського бюджету. Чому ж тоді вгепали живі бюджетні кошти на освітлення вулиці Енергетиків, яка знаходиться на балансі небідної дирекції ХАЕС, а не заміну цих ламп на вулицях міста? Спочатку свідомо допустили нецільове використання бюджетних грошей, а тепер з шапкою ходять і позичають!

«Реалізація проектів з розвитку інфраструктури міста (пляж, паркова зона, очистка каналу)». На ці 3 об’єкти вже є проектна документація? Наприклад, минулого року влада заявляла, що з розробкою проекту парку були проблеми. Якщо це так, то цікаво, що саме там хочуть «розвивати»?

У цьому розділі є справжній шедевр письменницького мистецтва (цитую дослівно першу половину абзацу): «здійснення шляхів реалізації проекту будівництва дитячого садка по вул. Варшавській». Цікаво, яким чином можна «здійснювати шляхи»? Колись в одному з гумористичних журналів був розділ «Страшне перо не в гусака». На телеканалі «News one» за такі шедеври дають приз, який називається «Золотий гарбуз». Але в другій частині абзацу пишуть, що ця незрозуміла неграматична дія виявляється є: «звернення до ДП НАЕК «Енергоатом» з проханням включити об’єкт у плани…». Очевидно, що в 2019 р. ніякого будівництва дитсадка не буде, бо апарат НМР збирається зробити за цілий рік всього-навсього лише одну «надзвичайно складну роботу» – написати папір в Енергоатом. Треба було давно мовчки намалювати цей папір. Але якби бюджет міста використовувався ефективно сьогоднішньою владою, можна було б вже побудувати цей дитсадок за власні кошти, без всяких звернень до Енергоатому, які чомусь надумали писати аж на 4-й рік царювання.

У місті є заборона відповідних органів на експлуатацію 42 ліфтів. Що влада думає з цим робити? У листівці пропонують звертатись на сайт НМР за роз’ясненнями. Але щоб з цим усім розібратись, потрібно немало дорогоцінного часу.

На 4-й сторінці у статті про «…12 кроків…» нарахував не менше 7 разів словосполучення «Воля» та «Воля-РНС». При цьому згадується прислів’я: «Хвали мене, моя губонько!». Ця фракція поставила собі в заслугу: встановлення загальнобудинкових лічильників енергії – це те, що робила дирекція ХАЕС за власні кошти; встановлення лічильників обліку електроенергії мешканцями в гуртожитках. Але при чому тут «Воля-РНС»? Встановлення енергозберігаючого вуличного освітлення – програма НЕФКО (це така ініціатива «Волі» – позичати чужі кошти, щоб потім віддавати з міського бюджету?). «Реалізовується роздільний збір побутових відходів» – вкажіть адресу, де це є, панове, ми хочемо побачити ці Нью-Васюки!

Джерело – Василь АДАМЕНКО, Газета “Пост громадського контролю”, лютий, №2 (122)