2

Вибори, вибори… Кандидат, тримай мандат! 

21 липня відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради. Виборці отримають два бюлетені – один за партію, інший – за депутата-мажоритарника, який представлятиме округ у парламенті.

Наш округ – 189. Сюди входить Нетішин, Білогірський, Ізяславський, Красилівський та Теофіпольський райони. Цей округ цьогоріч називають найбільш конкурентним на Хмельниччині, адже на одне місце депутата-мажоритарника претендували аж 26 кандидатів, тоді як у середньому по Україні 16. І якщо з партіями визначитись трохи легше, то серед 26 кандидатів обрати найбільш достойного – задача не з простих. Особливо у ситуації нестачі об’єктивної інформації про кандидатів.

 

В 1-й частині статті ми вже розібрали “легку вагову категорію” мажоритарників. Тепер  про «важку вагову категорію»

 – «Чудова» п’ятірка

бухОлександр  Буханевич, самовисуванець

Професійний рівень (наявність профільної освіти)

Має економічну та юридичну освіту. Був наймолодшим губернатором Хмельницької області, заступником голови Податкової адміністрації, працював викладачем, заступником декана правничого факультету Національного університету «Острозька академія». Має звання «Заслужений юрист України». Очолює вчену раду Хмельницького університету управління та права ім. Л. Юзькова.

Попередній досвід у політиці

У грудні 2004 року був обраний секретарем Нетішинської міськради, а вже з квітня 2005 по липень 2006 – очолював апарат Хмельницької ОДА. У березні 2006-го був обраний депутатом обласної ради від блоку «Наша Україна», а вже в липні 2006-го – до листопада 2007-го – обіймав посаду голови Хмельницької облдержадміністрації. Має декілька неуспішних спроб у балотуванні: до Верховної Ради у 2012 році (зайняв 3 місце) та 2014 році (5 місце), в Хмельницьку обласну раду – у 2015 році (2 місце). У 2012 році очолював обласний осередок партії «Наша Україна», а в 2014 році в обласну раду балотувався від «БПП».

Репутація (наявність чи відсутність корупційних та інших скандалів, розслідувань)

У серпні 2018 року на сайтах «Наші гроші» та «Незалежний громадський портал» з’явилася стаття під назвою «Фірма екс-губернатора та його партнер розіграли 22 мільйона на будівництві у Хмельницькій області». У ній йшлося про начебто змову під час проведення тендерних торгів між двома пов’язаними з О.Буханевичем фірмами – ТОВ «Ізяславтрансбуд» (співзасновник Олександр Буханевич) і ТОВ «Компанія «Галеон» (засновники фірми були співзасновниками громадської організації «Об’єднання за Батьківщину», головою якої є О. Буханевич, а директор фірми був його довіреною особою під час парламентських виборів 2014 року). Попри це, ми не знайшли інформації щодо відкриття кримінального провадження щодо фактів, вказаних у статті чи інших заходів.

Виконання обіцянок

Будучи «губернатором», акцентував увагу на залученні інвестицій в область. Для цього організував міжнародний економічний форум «Інвестиційні можливості Хмельниччини». При ньому у славутський завод «Будфарфор» надійшли інвестиції у 50 мільйонів євро – з його інтерв’ю газеті «День» у 2006 році. У тому ж інтерв’ю він говорив про перспективи добудови 3 і 4 енергоблоків ХАЕС, відновлення Хмельницького аеропорту, запуск міжнародних рейсів. Проте через рік його зняли з посади, тому ці обіцянки і досі залишилися невиконаними, як і наступних губернаторів, які обіцяли те ж саме.

Гречкосійство (прямий і непрямий підкуп виборців)

У підкупі виборців помічений не був. Проте саме за його егідою були проведені свято для дітей із безкоштовними батутами та аніматорами та молодіжна вечірка в парковій зоні – «Insta picnic Нетішин». На постійній основі працював агітаційний намет на вулицях міста із роздачею агітаційних листівок та газет.

Близькість до виборців, відкритість

Зустрічей з виборцями не проводив, був присутній на «Insta picnic Нетішин». Проживає у Хмельницькому.

Група підтримки (хто входить у команду кандидата на місцевому рівні)

Разом із кандидатом був помічений його давній соратник, колишній міський голова Нетішина, депутат Хмельницької облради Іван Гладуняк.

копОлена  Копанчук, партія «Слуга народу»

Професійний рівень

Має вищу економічну та юридичну освіти. Адвокат. Керівник адвокатського об’єднання «Копанчук і партнери».

Попередній досвід у політиці

Досвіду у політиці не мала, проте її чоловіка Володимира Копанчука важко назвати «людиною не з системи»: «В минулому був високопоставленим чиновником. Протягом 1999-2016 років працював на різних посадах в органах прокуратури України, зокрема, був старшим слідчим з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Хмельницької області та прокурором Хмельницького району. Останнє місце роботи Володимира Копанука – посада заступника начальника слідчого відділу Управління з питань представництва інтересів громадян і держави в суді, протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України. Однак без видимих причин він покинув службу в прокуратурі, що за часом збіглося з люстрацією в органах влади України», – пише сайт Телеканалу «24».

Зараз її чоловік є партнером адвокатського об’єднання «Копанчук і партнери».

Репутація

На сайті того ж «24» каналу, а також на низці інших новинних сайтів розміщена наступна інформація про кандидатку: «Як випливає з даних Єдиного реєстру судових рішень, слідчі органи підозрюють компанію Олени Копанчук «Гірничо-видобувна компанія «Подільські кар’єри», а також низку інших юридичних осіб, у підробці офіційних документів, зловживанні посадовими особами службовим становищем та фіктивному підприємництві. В результаті чого відбулося привласнення і розтрата коштів державного підприємства «Сумихімпром» на суму понад 3 млн. гривень. Йдеться про фіктивні поставки низкою підприємств (зокрема компанією Олени Копанчук) вапняку на ПАТ «Сумихімпром», хоча фактично сировину закуповували за істотно завищеними цінами через фірму посередника у Російській Федерації».

На своїй сторінці у мережі Фейсбук О. Копанчук заявила, що дана інформація, яка, до того ж, була надрукована у газеті «Актуально для подолян» – «фейк» і вона зробить публічну заяву щодо неї. Через деякий час з приводу цих звинувачень вона написала на своїй сторінці пропозицію до Лозового – разом пройти перевірку на детекторі брехні.

На сайті електронних декларацій є декларація її чоловіка за 2016 рік. Дохід родини Копанчуків за 2016 рік склав 2 млн 865 тис грн. Крім того, В. Копанчук задекларував 800 тис грн грошових активів дружини, а також нерухомості, загальною площею 690,9 м2 – сюди входять квартири у Хмельницькому та Львові, а також – приміщення телятника (589.9 м2). Також подружжя володіє 9-ма земельними ділянками у різних населених пунктах Хмельницької області.

Виконання обіцянок

Так як Олена Копанчук – нова людина в політиці, виконаних чи невиконаних обіцянок немає. Хоча під час передвиборчої кампанії вона обіцяє дуже багато – від «підніму село» до «поверну українців із заробітків додому».

Близькість до виборців, відкритість

Плюсом є те, що партія «Слуга народу» створила для своїх кандидатів електронну приймальню, де можна задати питання по конкретному округу для конкретного кандидата. Крім того, Олена Копанчук активно почала зустрічатися з виборцями. У Нетішині вона провела щонайменше 5 зустрічей з виборцями. На сторінці кандидатки регулярно з’являється інформація про пункти програми, проблематику округу, зустрічі з виборцями, проте в коментарях відповідає переважно помічниця О.Копанчук, і часто незручні запитання від людей залишаються без відповіді.

Гречкосійство

У підкупі виборців помічена не була. Агітацію проводить через особисті зустрічі у закритих приміщеннях (кафе, хол готелю) та через соцмережі. До речі, складається враження, що це єдина кандидатка на окрузі, сторінку якої в соцмережі ведуть професіонали, що, до речі, коштує чимало.

Група підтримки

У Нетішині групу підтримки кандидатки представляють переважно молоді люди із різних груп впливу – підприємець Максим Ситник, працівниця КП «Агенція місцевого розвитку» Вікторія Гаврилюк. Також за О.Копанчук у соцмережі Фейсбук агітує колишній директор КП «БТІ» Дмитро Похитун, по якому є вирок Нетішинського міського суду щодо розтрати ним 23 тис грн. та підробки документів. Як виявилось (інформація з відкритого реєстру), адвокатом його є чоловік Олени Копанчук.

лозВадим  Лозовий, партія «За конкретні справи»

Професійний рівень

Отримав диплом магістра з економіки та права в Українському державному університеті харчових технологій.

Попередній досвід у політиці

З листопада 2015 – депутат Хмельницької обласної ради від політичної партії «За конкретні справи». З травня 2018 – до червня 2019 року – голова Хмельницької обласної державної адміністрації.

Репутація

За інформацією Громадянської мережі ОПОРА, наступного дня після реєстрації В.Лозового кандидатом у нардепи, їхні спостерігачі виявили білборд із зображенням кандидата, логотипом партії «За конкретні справи» і написом: «Рік, що змінив Хмельниччину. Перше місце в Україні по об’єднанню громад. Створено 47 ОТГ. Вадим Лозовий». На білборді були відсутні вихідні дані, як того вимагає Закон України «Про вибори народних депутатів України». Крім того, це спровокувало звинувачення Лозового у тому, що він «піариться на заслугах інших людей», адже процес децентралізації розпочався далеко до того, як він став очільником області, пише сайт «Політ-інфо».

Крім того, перед першим туром президентських виборів, 13 березня координатор мережі ОПОРА у Хмельницькій області Андрій Попик на своїй сторінці у Фейсбуці написав про такий випадок: «Сьогодні зранку в робочий час позганяли обласних медиків у конференц-зал обласної лікарні, щоб нагадати їм, за кого треба голосувати на виборах. Голова Хмельницької ОДА дбайливо розповідав, про що вони мають думати на виборчих дільницях, про те, що не треба зараз змінювати курс реформ, і про те, що треба ознайомитись з програмою чинного президента».

Виконання обіцянок

На сайті «Слово і діло» рейтинг відповідальності політика 86%, і вказано 7 його обіцянок, 6 з яких виконано. Попри те, що фактично справа не була виконана, але так як В.Лозовий припинив обов’язки голови ОДА, такі обіцянки, як «сприяти відновленню аеропорту», «побудувати паркінг на розв’язці поблизу аеропорту», «придбати 55 автомобілів для амбулаторій області» (наразі закуплені лише 27 автомобілів), «розв’язати проблему опалювального сезону у Шепетівці» (опалювальний сезон у Шепетівці був зірваний) не були зараховані йому як не виконані.

З виконаних обіцянок – «освоїти кошти фонду регіонального розвитку на будівництво обласної лікарні у 2018 році», «провести круглі столи з представниками бізнесу», «оприлюднити графіки будівництва доріг», «звернутись до Міносвіти в питанні приватизації учнівського гуртожитку Хмельницького професійного ліцею електроніки», «повернути Департамент екології та природних ресурсів».

Доступність до виборців

За даними офіційного сайту Нетішинської міської ради, Вадим Лозовий, будучи головою ОДА, жодного разу не провів виїзний прийом громадян у м.Нетішин, хоча зустрічався з мешканцями інших міст і районів області. Тільки зі стартом передвиборчої кампанії В.Лозовий почав проводити регулярні зустрічі з нетішинцями на території бюджетних закладів та установ, що, на нашу думку, носить ознаки порушення пункту 3 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів», який забороняє агітацію у приміщеннях органів місцевого самоврядування.

Гречкосійство

В.Лозовий – однозначний лідер з коштів, витрачених на агітацію в окрузі – це організація концертів за участю відомих зірок – Ірина Федишин, Лама, Дан Балан. Це і роздача подарунків – скриньки та ремонти для ОСББ, спонсорська допомога в проведенні масових свят.

За інформацією ОПОРИ, «днями у Красилові громадська організація «За конкретні справи» організувала футбольний чемпіонат для дитячих команд з Нетішина, Ізяслава, Красилова, Теофіполя і Білогір’я. Під час цього спортивного свята волонтери агітували за кандидата у нардепи Вадима Лозового. Крім прапорців, повітряних кульок і буклетів із закликами підтримати кандидата на парламентських виборах, вони роздавали глядачам і учасникам лотерейні білети з логотипом ГО «За конкретні справи». Розігрували 26 квитків на футбольний матч «Україна-Португалія».

Крім того, були численні повідомлення нетішинців у соціальній мережі Фейсбук про те, що штаб кандидата пропонує 500 гривень за голос, при умові надання ксерокопії паспорта, але на момент написання статті жоден дописувач не надав якихось доказів.

Проте немає сумніву у засиллі нав’язливої реклами кандидата в мережі Інтернет – у соцмережах, Ютубі, на різноманітних сайтах та навіть у дитячих додатках на планшеті! А така реклама коштує багато, особливо у виборчий період. Цікаво, скільки мільйонів було кинуто на округ і як кандидат їх збирається «відбити»?

Група підтримки

Кандидата підтримує очільник міської організації партії «За конкретні справи» Геннадій Вагнер, який був присутній поряд з В.Лозовим на всіх офіційних зустрічах.

 

лопОлег Лопатовський, партія «Всеукраїнське об’єднання «Свобода»

Професійний рівень

Кандидат має вищу освіту. З 2008 року є приватним підприємцем.

Попередній досвід у політиці

У 2012-2014 роках був помічником нардепа І.Сабія на громадських засадах. На минулих місцевих виборах у жовтні 2015 року він був кандидатом у депутати Хмельницької обласної ради від ВО «Свобода» на одному з округів Хмельницького. Але обранцем так і не став. У 2016 році був обраний головою обласного осередку партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода».

Репутація

Жодних публічних згадок про скандали чи корупційні дії ми не знайшли, як і не знайшли інформації про здобутки кандидата. З офіційних джерел нам відомо, що з вересня 2014 року є волонтером благодійного фонду «Волонтери Поділля», який збирав кошти для солдатів, переселенців, дітей-сиріт та дітей загиблих учасників АТО.

Хоча, якщо говорити про репутацію очолюваної ним політсили, то вона двояка. В той час, як більшість хмельничан задоволені їхнім міським головою від «Свободи» Олександром Симчишиним, у Хмельницькій обласній раді складається враження, що депутати від цієї політсили обрали неконструктивну позицію «баба Яга проти». Вони принципово не голосують за бюджет та інші важливі питання життєдіяльності області, проте часто спекулюють на популістських та націоналістичних темах.

Виконання обіцянок

Крім правильної, популярної риторики та загальних фраз ми не змогли знайти жодних конкретних кроків щодо покращання життя округу. Єдине, з телеефіру на каналі «Поділля-Центр» ми дізналися, що він підтримує добудову 3 і 4-го енергоблоків ХАЕС і не дуже орієнтується у проблемах округу. Його програма дублює загальну програму партії «Свобода», і про проблеми округу там не йдеться.

Доступність до виборців

О.Лопатовський вирішив проводити агітацію, не залучаючи великі кошти – про це він наголошує на своїй сторінці у мережі Фейсбук. Він особисто роздає газети та брошури біля намета, спілкується вживу із виборцями по всьому округу. Інформацію про нього та його кампанію ми знайшли у Фейсбуці. До речі, на сторінці він сам спілкується із коментаторами, відповідає на всі запитання.

Гречкосійство

Кандидат принципово виступає проти вкладання великих коштів у передвиборчу агітацію. Він їздить по округу із постійним складом команди, до якої входить відома хмельницька поетеса Ольга Саліпа – вдова загиблого АТОвця, волонтерка, яка веде у Фейсбуці блог про свій досвід виборів. Про одну зустріч у селі, коли вони привезли в школу книги, а «конкретні» хлопці – ноутбук, вона написала: «Люди, круто, що ваші діти в селі матимуть ноутбук, коли мої не мають батька, але не забувайте про совість».

Група підтримки

У Нетішині кандидата підтримує очільник міської організації ВО «Свобода» Олександр Марчук.

 

шинАндрій  Шинькович, самовисуванець

Професійний рівень

Отримав вищу освіту за спеціальністю «Економіка та управління персоналом» у Міжрегіональній академії управління персоналом (МАУП).

Попередній досвід у політиці

У 2005-2006 роках був помічником народного депутата від партії «За єдину Україну», а у 2012-2014 роках – помічником нардепа О.Гереги «Партія регіонів». З 2014 року – народний депутат України 8-го скликання, з 2015-го – співголова Хмельницької обласної організації політичної партії «За конкретні справи». Проте у 2019 році був виключений з даної партії «за зраду принципам політичної сили».

Репутація

Має доволі неоднозначну репутацію. У переддень місцевих виборів у 2015 році влаштував стрілянину у хмельницькому нічному клубі.

За рейтингом «кнопкодавів» серед нардепів від громадянської мережі ОПОРА зайняв 2 місце (116 разів).

За даними сайту проекту «Серпом по рейтингу», він був одним із 29 народних мажоритарників, які підписали подання до Конституційного суду про визнання неконституційною статтю про покарання за незаконне збагачення. Скасування цієї статті дало амністію для близько 100 фігурантів розслідувань НАБУ.

Більше того, він разом з нардепом Геннадієм Чекітою зареєстрували пакет законопроектів, що пропонують легалізувати корупційно отримані доходи, а також звільнити чиновників від відповідальності за брехню в декларації.

Також нардеп «зашкварився» багато разів за свої голосування. Андрій Шинькович не голосував за новий Виборчий кодекс (який передбачає скасування мажоритарки, гендерні квоти тощо); за зняття недоторканності з одіозних політиків-фігурантів розслідувань: Вілкула, Лозового, Дейдея, Дунаєва; захистив фігуранта «бурштинової справи» Розенблата; натомість голосував за: скасування «зеленого тарифу» для домашніх сонячних електростанцій, закон про свавільне блокування сайтів.

«А ще Шинькович, як і більшість мажоритарників, полюбляє піаритись на тому, до чого не має жодного стосунку. Шинькович прозвітував, що посприяв ремонту дороги, який відбувався за рахунок «митних» коштів і кредитних ресурсів. Депутат подав до суду на журналістів, які посміли написати правду про Шиньковича, але суд відхилив позов», – пише Центр Протидії Корупції.

Стало відомим його фото, де він показує журналістам середній палець, за те, що вони подарували йому різку за злісне «кнопкодавство».

Проте є і позитиви: за даними парламентського сайту, А.Шинькович відвідав 97% засідань Верховної ради. За версією проекту VoxUkraine, який створив рейтинг депутатів під назвою «Індекс підтримки реформ» (голосування за найбільш важливі реформи), А. Шинькович зайняв 82 місце з 450-ти.

За рейтингом ОПОРИ за підсумком 3,5 років депутатської роботи, він зайняв четверте місце за кількістю підготовлених законопроектів (198).

Виконання обіцянок

Всього протягом майже п’яти років роботи у Верховній раді Шинькович подав 227 законопроектів, 359 поправок та 403 депутатських запити й понад 100 разів виступав у парламенті. Проте, На думку ОПОРИ, велика кількість зареєстрованих законопроектів у жодному разі не може бути свідченням ефективності депутатської роботи. «Третина ініційованих законопроектів ще досі розглядається в комітетах, а лише 1 з 8 проектів законів, що реєструються, мають шанси бути ухваленими», – розповіли аналітики ОПОРИ.

На сайті «Слово і діло» його рейтинг – 70% виконаних обіцянок. Журналісти сайту пишуть: «Більшість виконаних обіцянок мажоритарника стосується благоустрою округу: закупівлі інтерактивних дошок та обладнання комп’ютерних класів у школах, ремонту дитсадків та спортмайданчиків. Такі обіцянки не належать до компетенції народного депутата, але є мажоритарники, що навіть не «вибивають» кошти для округу». Інша частина виконаних обіцянок – про надання персональної матеріальної допомоги на лікування, ремонт, підтримка талановитих дітей – за власний рахунок депутата.

У цьому ключі цікаво порівняти декларації А.Шиньковича за 2013 рік, яку він подавав перед тим, як у 2014 році балотуватися, і за 2018-й.

Дохід кандидата збільшився: 2013 рік – 51,6 тис грн, 2018 – 419,7 тис грн зарплати нардепа.

Грошові кошти готівкою і в банках: 2013 рік –  171,1 тис грн., 2018 – 3 млн 878 тис грн.

Нерухомість: 2013 рік – жодної, 2018 – квартира у Києві 81,2 м2, земельна ділянка 5 гектарів у с.Мархалівка Василівського району Київської області (придбав за 150 тис грн), офіси у Івано-Франківську та Києві, площею 472 м2 та 58,7 м2 та апартаменти у Болгарії, площею 31м2. Крім того, народний депутат задекларував об’єкти незавершеного будівництва: будинок 297,6 м2 та інші споруди 209,5м2 у Мархалівці.

Доступність до виборців

На окрузі, зокрема в Нетішині, депутат бував доволі часто – особливо на масових святкуваннях, іноді здійснював прийоми громадян, надавав спонсорську допомогу талановитим дітям та молоді. На постійній основі працювала його депутатська приймальня.

Гречкосійство

Кошти, які депутат «вибивав» на округ, і які стали «фішкою» його кампанії –  ще називаються «бюджетною гречкою», тому що розподіляються непрозоро, нерівномірно. Рух ЧЕСНО вважає, що існує тенденція, що округи депутатів коаліції та депутатів, що підтримують законопроекти щодо державного бюджету, отримують у середньому більше, ніж округи нелояльних депутатів.

У статті на сайті «Всім.юа» під назвою «Кандидати з Хмельниччини піаряться на коштах платників податків –  ОПОРА», сказано, що нардеп, відвідавши випускний у нетішинській художній школі, не забув згадати, що саме завдяки йому вдалося залучити кошти на придбання туди мультимедійного обладнання.

Крім того, у мережі Фейсбук нетішинка Людмила Михалєвська, мама з випускника однієї з місцевих шкіл, написала: «Діючий депутат ВРУ і кандидат в депутати на дочасні парламентські вибори Андрій Шинькович руками своєї помічниці дарував випускникам конверти з грошима: по 500 грн. За найскромнішими підрахунками пішло 100 тисяч гривень».

Група підтримки

Так як А. Шинькович «розійшовся» із О. Герегою, команда «конкретних» у Нетішині також розділилася – тепер штаб кандидата в Нетішині очолює Галина Лівшун, а депутат міськради від партії «За конкретні справи» Анатолій Олійник на останній сесії навіть оголосив про свій вихід із фракції.

Безымянный 1

Ось такий вийшов об’ємний аналіз. Сподіваємося, що ви дочитали до кінця. Ми намагалися об’єктивно підійти до кожного кандидата, щоб дати вам, читачі, якомога більше інформації для свідомого, обдуманого вибору.

фото в статті використані з відкритих джерел інтернета

 

3