сміття сортуванняНе встигли нетішинці й збагнути, що коїться, як з міста щезли контейнери для сортування пластику. Оскільки інформації ніякої не було, люди за звичкою почали запитувати про ситуацію у соцмережах. Лише після цього з’явилися офіційні коментарі представників місцевої влади, а слідом за ними контейнери – тільки іншого підприємця…

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Молодий місцевий підприємець Максим Ситник, написавши у Фейсбуці, пролив світло на ситуацію: «У Нетішині відбувся демонтаж контейнерів для збору пластикових пляшок. Чому це сталося? Впала ціна на пластик. Для місцевого підприємця стало невигідно займатися цією справою.

Чи можна якісно вийти з цієї ситуації? Так.
Що зробило керівництво міста для цього? На даний момент, я рахую, нічого. Сотні кубів пластику тепер викидаються із загальним сміттям на місцевий полігон, збільшуючи його об’єми. Це несе додаткове навантаження (у тому числі фінансове) на ЖКО, яке займається вивозом сміття. І це все при тому, що суспільство прагне сортувати.

Можливо у керівництва міста є план дій, але проблема зараз у тому, що цей план не озвучений, і пластик вже не сортується.

сміття сортування2

Тепер трішки інформації. Андрій Соловйов, місцевий підприємець, роками займається збором та утилізацією пластику в Нетішині, Острозі та Славуті. Людина за 5 років діяльності створила систему (101 контейнер у Нетішині), яка щомісячно утилізовувала 900 кубів “сміття”.

Коли впала ціна на сировину, він звернувся до міського голови з офіційним листом та проханням підтримки, тому що за теперішніх умов працювати немає сенсу (діяльність не приносить прибуток; буде здійснено демонтаж контейнерів).

Відповіді не було три тижні. Зрештою відповіли, що “влада буде вирішувати питання самотужки”.

Все місто говорить про цю проблему і пластик не сортується. Де публічне пояснення ситуації з боку керівництва міста? Де швидкий план вирішення цього питання?

… Андрій Соловйов робив найдзвичайно важливу роботу для Нетішина! В місяць йому потрібна підтримка – близько 25 000 грн, щоб бізнес міг надалі працювати. В рік ця сума складає 300 000 грн (12 000$). Невже таких коштів немає у міському бюджеті?! Для таких підприємців як Андрій, влада має давати ще більше стимулів та підтримки для розвитку його справи! … Це нормальна практика – надавати субсидії для галузей, які є важливими, але самотужки не справляються у теперішніх ринкових реаліях…

сміття1

Користі місту, жителям, навколишньому середовищу від цього буде багато».

На сесії міської ради 16 серпня нетішинський очільник Олександр Супрунюк підтвердив, що дотувати підприємця не має наміру та збирається залучати до збору відходів інших людей. Більше того, градоначальник заявив, що за угодою, завдяки розміщеним у місті контейнерам А.Соловйов мав дозвіл брати сміття на місцевому полігоні і там працювали його люди. Парадокс виходить – людина розвантажувала полігон, віддаляючи нас від екологічного лиха, то тепер йому цього не дозволять.

А вже 20 серпня на офіційній сторінці виконкому у «Фейсбуці» з’явився допис: «Жовті контейнери забрали, а коричневі і сині – виставлять». У ньому йдеться: «Із сьогоднішнього дня рівненський підприємець Петро Внук розпочинає завозити в Нетішин контейнери для збору пет-пляшок. Загалом протягом двох тижнів у висотній житловій забудові міста буде виставлено 50 контейнерів. Якщо виникне потреба, кількість їх збільшиться. Вивозитимуть пет-пляшки двічі або тричі на тиждень, залежно від потреби.
У подальшому, окрім пет-пляшок, планується окремо збирати ще скло та папір – міська влада має намір започаткувати сортування сміття в більш широкому аспекті. Є у міської влади задум, як для цього стимулювати нетішинців. Підприємцю міська влада пропонує на території «піонерки» облаштувати базу для виробничих потреб.
Слід зауважити, що донедавна у місті сортуванням сміття на полігоні твердих побутових відходів та збором пет-пляшок у контейнери займались два підприємці: рівненчанин – Петро Внук та нетішинець – Андрій Соловйов. Останній декілька днів тому забрав свої контейнери з території Нетішина, мотивуючи це неприбутковістю. Він декілька років співпрацював з КП НМР «ЖКО» – був укладений відповідний договір про надання йому дозволу сортування сміття на полігоні твердих побутових відходів, а по всьому місту були розставлені контейнери для збору пет-пляшки. У п’ятницю, 16 серпня, договір між Андрієм Соловйовим та КП «ЖКО» був розірваний.
«Ми йому дозволили працювати на сміттєзвалищі, а він, поставивши у місті контейнери, не сплачував за земельні ділянки, на яких вони були встановлені. Нині ціна на таку сировину впала, а підприємець, порахувавши, що має невеликий прибуток від такого бізнесу, запропонував міській владі його компенсувати. Вибачте, але ми не повинні і не будемо забезпечувати прибуток підприємцю з міського бюджету», – зауважив Олександр Супрунюк.
На умовах, коли не сплачуватиметься податок за використання земельної ділянки, на якій буде встановлено контейнер для збору пет-пляшок, працюватиме в місті і рівненський підприємець».

У свою чергу, під публікацією висловилося чимало нетішинців.

«Щось ця історія трохи якась підозріла. Якщо місцевий підприємець не може звести кінці з кінцями в цьому специфічному бізнесі, то чому у підприємця з Рівного все виходить? Вони обидва здають поліетилен, швидше за все, по тій самій ціні. Непогано було б побачити коментар самого підприємця», – написав Валерій Преподобний.

«Дивно те все», – зауважила Ірина Войтко.

«… Побачимо, що буде далі з цього, може ми і будемо платити за вивіз пластику.

Вже був допис про підняття тарифу на вивіз сміття, можливо, причина в новому власнику кліток», – висловила припущення Анна Жигадло.

«Мер спочатку «плакав» на сесії, що немає як вирішити це питання. Люди не встигли, так би мовити, надати допомогу йому, бо мер завжди просить долучення. І тут виростає людина, яка вже встановлює контейнери…», – дивувався Павло Карпі.

Як не крути, але з точки зору здорового глузду ситуація дещо абсурдна. Дійсно, не всі зрозуміли б міського голову, якби він погодився компенсувати з бюджету збитки підприємцеві, але ж конструктивної розмови, судячи з усього, не було. Будь-яких інших варіантів співпраці на паритетних умовах не розглядалося. З нетішинським підприємцем розірвали угоду, позбавивши можливості «порпатися» на сміттєвому полігоні. Натомість договір укладають з його конкурентом, котрий обіцяє 50 контейнерів замість ста, які були до цього, і зауважимо – ніколи не пустували, а навпаки – часто були переповнені. Рівнянину залишають всі умови, за якими працював його попередник та зверху пропонують «базу для виробничих потреб».

І останнє. У 2014 році у передвиборчій програмі кандидата на посаду нетішинського міського голови Олександра Супрунюка однією із ключових позицій була: «Підтримка місцевого соціально відповідального бізнесу. Створення умов для розвитку і заохочення виробництва». А ще – кандидат у мери дуже обіцяв нетішинцям побудувати сміттєпереробний комплекс, бо однією з глобальних проблем міста є вщерть переповнене сміттєзвалище, яке загрожує громаді серйозними екологічними наслідками.

Але меру Супрунюку на це байдуже. Як завжди, над здоровим глуздом гору беруть нездорові амбіції та меркантильні інтереси…

Джерело – Руслана ЧЕРНЮК, Газета “Пост громадського контролю”, серпень, №8 (128)