черги поліклінікаВИСНАЖЛИВА ДОВІДКА ДЛЯ ШКОЛЯРІВ

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

У попередньому номері газети вийшла стаття про засідання 63-ї позачергової сесії Нетішинської міської ради, яке відбулося 9 жовтня. У матеріалі йшлося також про затяжне проходження медкомісії школярами – проблему, спираючись на звернення містян, порушив депутат міської ради Анатолій Олійник.

Оскільки публікація викликала резонанс саме у контексті проходження медогляду, ми вирішили достеменно з’ясувати, що ж насправді відбувається у медсанчастині.

ЧОМУ СТАЛИ ПРИСКІПЛИВО СТАВИТИСЯ ДО УЧНІВСЬКИХ МЕДОГЛЯДІВ?

По-перше, змусила біда – непоодинокі летальні випадки школярів під час занять фізкультурою чи спортом (з 2011 року): смерть дев’ятикласника з Тернопільщини під час гри у баскетбол на уроці фізкультури; 14-річний школяр з Чернівеччини замертво впав після 60-метрівки; 12-річний школяр із Запоріжжя, запустити серце котрому після зупинки не змогли через відсутність обладнання у швидкій; 16-річний донеччанин помер після 6 підтягувань на турніку; 10-класник з Рівненщини вийшов на перерві у коридор, впав і помер; першокласниця з Волині – теж померла на уроці фізкультури та ін. Усі школярі мали допуск до занять фізичною культурою, тобто, усі «були здорові». Але здоровий організм не гине від навантажень, котрі дають на уроках фізри, чи не так? А от від «недомедогляду» та від «липових» довідок – діти гинуть.

Тому Міністерство охорони здоров’я та Міністерство молоді і спорту були вимушені вирішувати цю проблему. Останні роки медогляд для допуску до спортивних занять школярів проводиться ґрунтовно, із обстеженнями у декількох спеціалістів, з обов’язковою електрокардіограмою та здачею аналізів. Такі заходи мають суттєво знизити ризик раптових смертей школярів.

По-друге, стаття 51 Закону України «Про фізичну культуру та спорт» каже, що заняття фізичною культурою та спортом здійснюються з додержанням медичних норм, а допуск до таких занять підписує лікар зі спортивної медицини, а не педіатр.

По-третє, положення наказу Міністерства охорони здоров’я України №401 «Про систему надання лікарсько-фізкультурної допомоги в Україні» гласить, що єдиним медичним документом для допуску до занять фізичною культурою та спортом є форми №061/о «Лікарсько-контрольна карта фізкультурника і спортсмена» (для уроків фізкультури та занять у спортивних гуртках) та форма №062/о «Лікарсько-контрольна карта диспансерного нагляду спортсмена» (для спортивних змагань). Усі інші «довідки» та «допуски» є незаконними. А ці форми вимагають обстеження у 5-6 лікарів, проходження ЕКГта здачу 2 аналізів.

ОСОБИСТИЙ ЧАС БАТЬКІВ ВАЖЛИВІШИЙ ЗА СТАН ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ?

кіращукТакий обсяг обстежень нереально пройти за 2 дні. У нашому місті батьки обурюються через черги до вузьких спеціалістів, а ще через те, що ХАЕСівці платять і проходять за день-два. І це факт. Але є ще кілька причин, котрі впливають на довгі очікування біля лікарських кабінетів. Про них розказує Руслан Кіращук, медичний директор консультативно-діагностичної поліклініки: «Основною причиною ситуації, що склалася, є неорганізованість та нескоординованість адміністрацій спортивних секцій та навчальних закладів з нами та з Центром ПМСД. Адже до сьогодні ми не знаємо кількості дітей, котрим потрібен медогляд. Звісно, керівники спортивних гуртків до початку навчального року об’єктивно точно не знають, скільки дітлахів до них запишуться. Але вони точно знають, скільки максимально вони можуть прийняти. Тим паче, уже тепер точно відома кількість таких дітей. І вже нарешті керівники почали надавати нам необхідну статистичну інформацію. А це є визначальним фактором. Бо медогляд – плановий захід, який має бути організований заздалегідь, щоб максимально ефективно й у найкоротший час зробити усі необхідні маніпуляції й відвідати усіх лікарів. Щоб було зручно не тільки пацієнтові, а й медикам. Бо вузькі спеціалісти першочергово мусять приймати людей з гострими станами, далі у порядку черги хронічних хворих, а далі – плановий медогляд за попереднім записом (по талонах) чи у порядку черги. Щоб розрахувати кількість талонів на день, потрібна кількість запланованих пацієнтів. Більше 20 талонів на медогляд видавати фізично неможливо. А на початку навчального року наші спортивні лікарі у порядку живої черги приймали по 80 пацієнтів на день. Так, працівники ХАЕС проходять свої медогляди за день-два саме тому, що вони організовані, а не тому, що вони платять. Наприклад, я вже тепер, за кілька місяців до початку нового року, маю список планових медоглядів на наступний рік. І тому ми можемо оптимально розпланувати і їхній, і наш час.

Величезна проблема є і з кадрами, спортивних лікарів не вистачає. Зараз два лікарі працюють на пів ставки, тобто по пів дня. У кінці цього місяця плануємо залучити до роботи ще одного лікаря, який працюватиме повний день.

Але головна причина ситуації, що склалася, є нетолерантність й нерозуміння наших людей, бо більшість батьків дорожать своїм часом, а не здоров’ям своїх дітей, особливо багато скарг лине тоді, коли аналізи не у нормі й потрібні додаткові обстеження. Більшість батьків обурюються, що окрім їхніх медоглядів, які потрібно пройти вже «на завтра», є ще інші пацієнти.

Зі свого боку, ми працюємо над вирішенням ситуації: робимо запити до міської ради й до адміністрацій спортсекцій та шкіл, шукаємо спортивних лікарів, плануємо роботу спеціалістів».

ПЕРЕВІРЯЮТЬ НАВІТЬ ГЕМОГЛОБІН – ТАКА ВИБАГЛИВІСТЬ ВИПРАВДАНА

Лікарка з лікувальної фізкультури та спортивної медицини Наталія Хмельницька говорить, що дійсно скарг і невдоволення вислуховує від батьків багато. І то не дивно, бо раніше медогляд проводив тільки педіатр, а зараз дитину треба вести до 5-6 спеціалістів та робити кілька аналізів. А нерідко аналізи мають відхилення, бо норми стали значно жорсткішими, наприклад, для допуску у школяра має бути в нормі гемоглобін, який часто-густо коливається. Потрібні або дообстеження, або перездача аналізів. Також є проблема з нестачею кардіологів та кардіографів. Це займає батьківський час. А батькам (більшість з яких працює) таке не до вподоби. Ще ситуація пов’язана зі специфікою саме нашого міста, бо воно молоде і розвинене, в Нетішині є багато спортивних гуртків та секцій, які дуже популярні серед молоді. Скажімо, в сусідньому Острозі, де спортивних секцій вкрай мало, порівняно з нашим містом, такої проблеми з чергами під час проходження шкільних медоглядів немає.

Пані Хмельницька роз’яснює для батьків чіткий алгоритм дій, який допоможе зберегти час.

Перше. Звертаєтеся до сімейного лікаря чи педіатра, він/вона проводить зовнішній огляд і дає направлення до лікарів згідно з потрібною для вас формою.

Друге. Ви з дитиною проходите необхідних вузьких спеціалістів та робите усі необхідні аналізи (найоптимальніше це робити по талончиках, а не у порядку черги).

Третє. Звертаєтеся до спортивного лікаря (кабінет №709 у поліклініці), котрий/котра, спираючись на висновки лікарів і на покази аналізів, вирішує питання про допуск до спортивних занять чи про дообстеження.

… Зараз пристрасті вляглися,  спортивні лікарі  планово приймають 25-30 пацієнтів на день.

Джерело – Марта СЕРГІЄВА, Газета “Пост громадського контролю”, №11 (131)

Фото черг ілюстративне