ситник сортування3Нетішинці власними зусиллями сортують сміття

Приклад Максима Ситника надихнув інших

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

У той час, коли весь світ волає про екологічну загрозу через засилля сміття, нетішинська влада й не напнулася, аби бодай щось зробити у цьому напрямку. Упродовж років були пустопорожні обіцянки, «вивчення чужого досвіду», який поки-що нічому не навчив та піар-акції на кшталт сортування сміття у школах, яке в кінцевому результаті, як і все інше, потрапляло на загальне сміттєзвалище.

І це при тому, що ще з 1-го січня 2018 року в Україні забороняється захоронення неперероблених побутових відходів, тобто зобов’язали всіх сортувати сміття.

Щодо нетішинского полігону побутових відходів, то станом на вересень 2019 року він уже був переповнений на 199 відсотків. Ще у 2016 році міською радою було виділено 6 гектарів землі під збір та переробку сміття, але все, що роблять у мерії – це «шукають шляхи».  

Експеримент у своєму дворі

На відміну від «довгодумаючих» керівників міста, нетішинський юнак Максим Ситник вдався до експерименту – купив за власні гроші два контейнери для скла та макулатури, встановив їх у дворі, де проживає – на Шевченка, 22. І мешканці почали виносити сміття.

ситник сортування2

Розповідає: «Спочатку сміттєві ємкості заповнювалися за три дні, зараз – за день-півтора». Максим промоніторив місцеві пункти прийому відходів та завозить туди назбиране «добро». Невдовзі ініціативу громадського активіста підхопили кілька ОСББ і вже встановили контейнери в себе.

Спираючись на власний досвід, спілкування з головами ОСББ, підприємцем Петром Внуком, який спеціалізується на зборі відходів, та прорахувавши затрати на контейнери для всієї ОТГ, 15 січня хлопець направив звернення-пропозицію міському голові Олександру Супрунюку щодо організації збору ПЕТ-пляшок і бляшанок, скла, макулатури.

«Щоб якісно організувати сортування по всій ОТГ, необхідна співпраця з вами – владою. Потрібна ваша пряма зацікавленість вирішити це питання, – пише М.Ситник. – ОТГ необхідно ще близько 40 контейнерів для збору ПЕТ-пляшок (зараз  їх 60, – Ред) – щоб жителі у кожному районі могли доступно викидати їх на утилізацію. Поряд із кожним контейнером для ПЕТ-пляшок варто встановити 2 контейнери для збору скла та макулатури.

Експеримент на Шевченка,22 показав, що люди мають бажання сортувати і роблять це якісно. Підприємець П.Внук погодився на регулярний вивіз всіх сортованих відходів».

За підрахунками Максима, в ОТГ потрібно встановити 200 контейнерів для скла та макулатури і обійдеться це разом із кріпленнями, замками для баків тощо у 150 тисяч гривень.

«Якщо нещодавно було виділено 120 тис грн на встановлення двох камер відеоспостереження за гральними закладами, то думаю, 150 тисяч на контейнери для роздільного збору сміття по всьому ОТГ – точно варті фінансування», – зауважив М.Ситник.

Проте відповідати ініціативному юнакові міські посадовці не квапляться – лише переадресовують лист з одного відділу в інший.

ситник лист1

ситник лист2

Досвід сусідів

У Славуті практику із сортування сміття започаткували ще в 2015 році. Із квітня минулого року послуги зі збору, сортування, транспортування, захоронення та переробки сміття, ТПВ, утримання сміттєзвалища та полігону ТПВ надає комунальне підприємство «Славута-Сервіс».

На території громади встановлено 130 майданчиків (12 у селах Варварівка та Голики). На них розміщено 507 контейнерів для збору ТПВ, в тому числі 140 для роздільного збору сміття: для паперу та скла – 35 та 100 для ПЕТ-тари, вивіз якої здійснює підприємець з Нетішина. Наразі у Славуті планують встановити ще 30 контейнерів під ПЕТ-тару та стільки ж під скло й папір, а також налагоджуватимуть збір і сортування інших відходів.

Джерело – Руслана ЧЕРНЮК, Газета “Пост громадського контролю”, №1(133)