волонтери лікарня1«Захист лікаря – спасіння людей!»

Акція нетішинських волонтерів допомогла підготувати СМСЧ-4 до безпечного прийому інфікованих коронавірусом COVID-19

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Волонтери поспішають на допомогу

… Нетішинська влада та очільники СМСЧ-4 декларують, що на перший час заклад забезпечений усім необхідним, а те, чого не вистачає, от-от повинне надійти за рахунок бюджетів усіх рівнів.
Насправді, ні. У приватних телефонних розмовах, з фейкових акаунтів у соцмережах рядові співробітники СМСЧ-4 повідомляють, що лікарня абсолютно не готова до прийому хворих. Немає не лише захисних костюмів, халатів і масок, не вистачає навіть ртутних термометрів і дезрозчинів для обробки рук.

Акція «Захист лікаря – це спасіння людей» стартувала в Нетішині у другій половині березня.

Про її початок повідомили через фейсбук.

Підприємець Катерина Янович, підприємець, працівник ХАЕС Володимир Радиця, активістка Марія Вербицька та депутат Хмельницької обласної ради, підприємець та досвідчений волонтер з часів Майдану Наталія Коваль – люди, які у зв’язку з карантином змушені були призупинити свої основні види діяльності, розпочали титанічну волонтерську роботу.

волонтери лікарня3
Ми зустрілися з медичними волонтерами у їх імпровізованому складі. Майже порожньому – все зібране, закуплене й пошите уже передане медикам.

-Наше завдання спростилося тим, що про потреби медиків ми дізнавалися з перших уст – від лікарів, медсестер, санітарок, й одразу реагували, – розповідає Наталія Коваль. – Без консультацій «знизу» ми втратили б час, постачальника й оптимальні ціни, на ці товари почався ажіотаж.

Найпершу благодійну допомогу Катерина Янович відвезла в інфекційне відділення: дезрозчин, спиртові серветки, рушнички, шапочки, халати.

-Колектив відділення був шокований тим, що це у них одразу забрали, – каже Катерина Янович. – Хто? Нам не повідомили. Просто забрали на потреби лікарні. Після цього ми почали формувати своєрідний подарунковий набір – окуляри, спиртові серветки, шапочки, бахіли, рушнички – і передавати кожному працівникові особисто.

Паралельно надходить повідомлення, що «швидка», інфекційне та лабораторне відділення не мають оприскувачів для дезінфекції приміщень та автомобілів. Дівчата кинули клич і підприємці охоче відгукнулися. Олександр Мучак (відділ електротоварів у «Дитячому світі») передав акумуляторний оприскувач. Для дезінфекції автомобілів швидкої допомоги оприскувач подарував магазин «Меркурій». Ще три звичайні, садові, придбали за старими цінами у місцевих підприємців.

-Все, що можна, ми купували у місцевих підприємців, щоб хоч якось підтримати своїх, – зазначає Антоніна Радушинська. – У нас дивовижні люди: підприємець надав фінансову допомогу і водночас продає за старими цінами товар, який здорожчав навіть на інтернет-сайтах.

Безконтактних термометрів знайти було неможливо і потрібні вони були негайно. Нетішинки Катерина Головко й Анастасія Ящук подарували зазначені прилади для «швидкої» та інфекційного відділення.

Дівчата розказують, що за пошуками, узгодженнями й замовленнями необхідного для нетішинських медиків, майже цілодобово не злазили з телефонів і паралельно вчилися й були дуже уважні. Адже завжди знайдуться охочі нажитися на біді. Постачальники або вимагали стовідсоткову передоплату, або ставили у двотижневу чергу, або пропонували велику партію.

Конструктори і винахідники

Якщо з антисептиками, дезрозчинами, засобами особистої гігієни, медобладнанням волонтери розібралися швидко, то купити багаторазові захисні комбінезони було найскладніше. Насамперед тому, що ніхто не знав, якими вони мають бути. Брати одноразові комбінезони, пошиті з матеріалу, схожого на агроволокно – не вихід і марна трата грошей. Волонтери приймають рішення купувати лише екіпірування з високим ступенем захисту і зручне в експлуатації.

Найціннішою була консультація заввіділення анестезіології та інтенсивної терапії Вадима Горецького, у якого виявився зразок схожого комбінезона з Люксембурга: він повинен легко одягатися і зніматися, підходити за розміром і не сковувати рухи, витримувати прання та прожарювання в автоклаві при температурі 120 градусів.

-Завдання здавалося непосильним, – розповідає Володимир Радиця. – Дівчата збивалися з ніг, обдзвонили всю Україну, але знайти хоч щось схоже не вдавалося.

Наполегливість наших волонтерів дала результати. У Хмельницькому знайшли підприємця Андрія Берната, який призупинив швейне виробництво, бо працівникам нічим було добратися на роботу з сіл. Досі він ніколи не шив захисних комбінезонів, але зацікавився і взявся. Підприємець знайшов тканину й терміново розробив пробний зразок.

У Нетішин перший варіант комбінезона привезли серед ночі. До ранку кравець та лікар порівнювали люксембурзький та хмельницький зразки й узгоджували всі нюанси. Після цього провели випробовування в автоклаві. Результати медиків задовольнили.

Вдень багаторазові захисні комбінезони для нетішинських медиків були запущені в серійне виробництво.

Першу партію – 20 комбінезонів – отримало відділення анестезіології та інтенсивної терапії: 16 для одночасної роботи і 4 резервні. Вони пошиті за індивідуальними розмірами працівників. Наступними отримали спецодяг працівники інфекційного відділення та швидкої допомоги – 29 і 32 відповідно універсальних та індивідуальних розмірів.  Далі три передали для лабораторії, чотири – для приймального відділення і один – для судмедекспертизи.
Загалом нетішинські волонтери закупили 89 комбінезонів по 400 грн/шт, 56 пар бахіл по 150 грн і 17 пар чобіт для швидкої допомоги за ціною 210 грн чоловічі і 150 грн жіночі.

волонтери лікарня2

Поки готувалася публікація, довелося дозамовляти комбінезон і бахіли для лабораторного відділення, – повідомила Антоніна Радушинська.

Наталія Коваль каже, що розробка захисного комбінезона для нетішинських медиків була настільки вдалою, що їх одразу почали замовляти волонтери з Вінниці. Мають їх і наші найближчі сусіди – медики з Острога, Плужного і Ганнопільської ОТГ.

До того часу, поки нетішинська лікарня не отримала всю партію, підприємець інших замовлень не брав.

Нетішинці – неабиякі винахідники. Для лікарів-реаніматологів потрібна повнолицьова маска для плавання. Якщо в дихальну трубку поставити спеціальний фільтр, лікар при під’єднанні до пацієнта апарата штучної вентиляції легень буде повністю захищеним – зазначена процедура передбачає дуже близький контакт лікаря і пацієнта.

Доброчинники передали волонтерам плавальні маски.
Лікар Вадим Горецький дав зразок, а машиніст крана Хмельницької АЕС Микола Панцюк на 3D принтері виготовив спеціальний перехідник. Лишилося купити фільтр і плавальна маска перетвориться на медичне обладнання, здатне захистити лікаря у найкритичніший момент.

Скільки це коштує?

Багатьох дивує оперативність нетішинських волонтерів. – Ми й самі дивуємося, – усміхається Катерина Янович. – Але нам всі йдуть назустріч, перераховують кошти, приносять потрібні речі, дезрозчини. Марію Вербицьку завжди пропускає черга на Новій пошті, якою б довгою вона не була.

Станом на середину квітня волонтери зібрали 130 тисяч гривень, отримали від благодійників 100 літрів спирту, багато потрібного обладнання. Кошти та інша допомога продовжують надходити.

-Не в теорії знаю, як виділяються кошти з бюджету на закупівлю того чи іншого обладнання і які бюрократичні кола треба подолати, поки необхідне дійде до місця призначення, – розповідає депутатка Наталія Коваль. – Волонтерам хоч у цьому плані було легше та швидше. Але я переконана: про потреби треба дізнаватися у рядових працівників, медиків, учителів, слюсарів, а не по горизонталі влади на рівні керівників. Керівник старається уникнути проблем з надією, що якось воно буде. Ми нині стали перед фактом, що якось не буде, стара система повністю себе скомпрометувала, а в критичних умовах навіть становить загрозу. Тому вибрати правильну стратегію треба негайно.

Для скептиків та недовірливих із соцмереж: волонтери ведуть суворий облік та бухгалтерію.

-Можемо відзвітувати за кожну копійку і навіть серветку, – запевняє Катерина Янович. – З першого дня надходження коштів ми писали у фейсбуці, скільки зібрано, що закуплено й отримано як подарунки, коли й кому передано. Прикро, але хтось поширив серед медперсоналу чутки, що волонтерська група виставить рахунок за свою благодійність…

-Знайома, яка працює в лікарні, розповіла, що їм забороняють «клянчити у волонтерів», – додає Марія Вербицька. – Мовляв, почекайте і з понеділка все буде. Минає вже котрий понеділок, а надія лише на благодійну допомогу.

Нині можна констатувати: для прийому хворих на коронавірус СМСЧ-4 стартово забезпечена всім необхідним. Свою частину засобів захисту й дезінфекції отримали відділення швидкої допомоги, інфекційне, приймальне, дитяче, терапевтичне та реанімаційне відділення, відділення клінічної лабораторії та судмедекспертизи, центр ПМСД, сімейні лікарі та дитяча поліклініка.

-Наші медики готові до найгіршого розвитку сценарію і готові нас рятувати, – кажуть насамкінець волонтери. – А ми готові й далі їм допомагати.

Джерело – Людмила МИХАЛЄВСЬКА, Газета “Пост громадського контролю”, №4, квітень