сміття вивезенняЗа вивезення сміття – окрема платіжка

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

1-го травня 2019 року законом «Про житлово-комунальні послуги» в Україні запроваджено реформу ЖКГ.

Закон скасовує поняття єдиного тарифу і вводить індивідуальні та колективні договори, абонентську плату, відповідальність за неналежне надання послуг тощо. Послуги тепер поділяються на житлові (управління багатоквартирним будинком) та комунальні (постачання газу, електрики, водопостачання, водовідведення, центральне теплопостачання, вивезення сміття).

Протягом року, до 1-го  травня 2020-го, мешканці повинні були визначитися з формою управління будинком: самоуправління, ОСББ чи управлінська компанія. Для тих, хто не прийняв рішення, управителя призначають органи місцевої влади.

Які зміни з 1-го травня очікують нетішинців?

Вивезення побутових відходів визначили окремою комунальною послугою, яку надаватиме КП «ЖКО», переможець за результатами конкурсу, і буде нараховувати за неї окрему плату.

Співвласники мають або укласти індивідуальний договір на вивезення сміття, або обрати колективну форму договору від імені ОСББ чи управлінської компанії.

єрикалова2За словами очільниці ЖКО Ольги Єрикалової, нарахування плати за послугу проводять із врахуванням кількості зареєстрованих осіб у квартирі. Якщо кількість зареєстрованих відрізняється від кількості фактичних мешканців, то нарахування коригується за наявності відповідних підтверджуючих документів.

Вартість послуги – 17,58 за одного мешканця на місяць.

При укладенні індивідуальних договорів у рахунок додають плату за абонентське обслуговування – 16,94 грн.

При укладенні колективних договорів для ОСББ плата за абонентське обслуговування відсутня. Адміністрування бере на себе голова ОСББ або управитель.

Таким чином, фінансово вигідніше укладати колективні договори, адже індивідуальний споживач платить більше. У випадку, якщо мешканець відсутній за місцем реєстрації і має відповідні документи для проведення перерахунку за послугу, абонентська плата все одно буде нараховуватись.

Одначе, договір колективного споживача доцільно укладати у випадку високої платіжної дисципліни всередині ОСББ: щомісяця доведеться сплатити за вивезення сміття у повному обсязі, навіть якщо не всі мешканці своєчасно розрахувалися. Тоді з боржниками буде «воювати» голова ОСББ.

Колективний договір дозволяє уникнути цих складнощів. ОСББ інформує постачальника послуги про божників і стягнення заборгованості перекладає на його плечі. ОСББ платить відповідно до фактично зібраних коштів.

При укладенні індивідуального договору впливатиме на боржників ЖКО.

У разі несвоєчасної оплати виконавець має право нараховувати, а споживач зобов’язаний сплатити пеню у розмірі, встановленому у договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення.

У всіх нетішинських багатоповерхівках створені ОСББ або призначений управитель. Зі 102-х будинків лише десять добровільно обрали для вивезення побутових відходів індивідуальні договори. Одначе, не всі встигли оформити їх офіційно.

Ольга Єрикалова каже, що незалежно від наявності чи відсутності індивідуального договору, плата за вивезення сміття у травні буде нараховуватися в «нових» цінах.

-Помилково думати, що при відсутності договору він не чинний, – зазначає очільниця ЖКО. – Як тільки постачальник послуг надсилає договір для підписання і протягом місяця від споживача не надходить зауважень, договір вважається укладеним і нараховується плата за надану послугу.

Чи можна змінити форму договірних правовідносин з постачальником послуг?  Можна, якщо співвласники проведуть повторні загальні збори й приймуть рішення про зміну індивідуального договору на колективний.

Мешканці гуртожитків наразі не визначилися з формою управління. О.Єрикалова припускає, що співвласники цих багатоповерхівок навряд чи наважаться на створення ОСББ. Вони або виберуть управителя, або він буде призначений виконкомом.

У зв’язку з карантинними заходами Верховна Рада відтермінувала «1 травня» на п’ять місяців з дня завершення карантину. Доти мешканці гуртожитків сплачуватимуть за вивезення сміття за старим тарифом.

-Якщо ж через п’ять місяців вони не приймуть рішення та не оберуть форми договору, буде автоматично визначено, що кожен мешканець уклав індивідуальний договір, – зазначила очільниця ЖКО.

Джерело – Людмила МИХАЛЄВСЬКА, Газета “Пост громадського контролю”, №4, квітень