собаки михалєвськаСобачі війни

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

Щоб розглянути тему з різних ракурсів, довелося поспілкуватися з десятками людей, перечитати десятки дописів у фейсбуці та сотні коментарів до них, зіштовхнутися з діаметрально протилежними поглядами на її вирішення та впевнитися: проблема бездоглядних тварин у місті сягнула апогею.

собаки михалєвська2

Крім КП «Благоустрій», долею бездоглядних собак у місті переймаються три громадські організації, які між собою практично не контактують. Є ще окремі групи волонтерів. Вони не хочуть створювати ГО, надають перевагу «не формальній» любові до тварин.

Під тиском зоозахисників ВРУ у 2006 році прийняла закон «Про захист тварин від жорстокого поводження». На сьогодні до нього внесено 13 поправок. Захищаючи тварин від знущань, цей закон абсолютно не вирішує проблеми бездоглядних тварин. Викинути собаку чи кота на вулицю трактується як жорстоке поводження з тваринами та створення умов, небезпечних для людини. Одначе контроль та покарання цих процесів не визначені.

У цьому ж 2006 році за ініціативи Галини Гамули та Антоніни Цюпки в Нетішині була заснована перша громадська організація із захисту тварин.

«Після масового отруєння безпритульних собак у 2005 році, коли свідками страшних мук тварин стали десятки нетішинців, у тому числі діти, ми вирішили – місту потрібен притулок. Зібралися однодумці. Так була утворена наша громадська організація», – пригадує А.Цюпка.

Тодішній міський голова Олександр Смишляєв пішов назустріч зоозахисникам. Після виділення місця під притулок на Піонерній базі, власними силами члени громадської організації почали його облаштовувати. Залучали спонсорів, самотужки збирали тварин, готували їжу й годували, лікували. Перш доглядали 29 чотирилапих, але дуже скоро їх кількість сягнула за 70 і члени громадської організації зрозуміли: самі не справляються і попросили взяти притулок на баланс ЖКО.
Самі продовжували шукати кошти на посуд, їжу, ліки.

«Ввечері, коли працівники притулку йшли додому, нам доводилося по черзі охороняти його. Знаходилися люди, які приходили тренувати своїх бійцівських собак на «живих манекенах», влаштовували сафарі, розкидали отруєну їжу, – згадує Г.Гамула. – Якось наздогнали трактор, яким у клітках везли собак на сміттєзвалище, щоб там розстріляти з рушниць. Ми писали заяви в поліцію, в прокуратуру, називали імена цих нелюдів, але ніхто нікого не покарав».

Антоніна Цюпка каже, що у 2014 році їх громадська організація запросила до співпраці представників міжнародної організації «Чотири лапи», яка допомагає українцям вирішувати проблему безпритульних тварин гуманними методами. Протягом десяти днів у Нетішині було простерилізовано та провакциновано 126 бездоглядних собак та котів. Місцевих ветеринарів, які повинні були продовжити участь у програмі, навчили оперувати тварин за своєю методикою.

«Понад 70 відсотків тварин опинилися на вулиці, бо їх викинули люди, – стверджує  Галина Гамула. – Але є інші люди, які їх люблять, рятують, лікують та годують. Тварини живуть у нас дома, іншим підшукуємо господарів. Одначе влада визначила місця для годування й організувала на нас «полювання», щоб штрафувати. Невже не зрозуміло, що голодні собаки стають агресивними?».

Засновники найдавнішої в місті і найпродуктивнішої ГО не можуть зрозуміти, чому нині міська влада пробує їх усунути від опіки над притулком, передавши усі права щойноствореній ГО «Вірний друг чотирилапих Нетішина».

Начальник КП «Благоустрій» Віктор Кондрацький розповів, що нині містом вільно бігають більше сотні псів. Цьогоріч відловлено та простерилізовано 86 самок і робота триває. Міському бюджету це обійшлося у 56 тисяч гривень. Стерилізація сімнадцяти кицьок коштувало 7,7 тис грн.

Очільник «Благоустрою» каже, що на кожному підприємстві Піонерної бази живуть по кілька собак. Працівники їх підгодовують, а песики охороняють територію. Вони розмножуються і вільно пересуваються. Не виключено, що в період карантину саме ці тварини збільшили чисельність популяції, коли більшість підприємств призупинили свою роботу. Собаки хочуть їсти і запах їжі відчувають за 2 км.

«При швидкості пересування 30 км/год, собака прибіжить на Будівельників за 10 хвилин. За два рази пес запам’ятовує місце годування і буде чекати свою їжу. Так формуються зграї, які лякають містян, – вказує В.Кондрацький. – Тому визначені місця для годування – не така погана ідея, тварини дуже розумні, їх легко навчити».

Неформально утримуючи собак, підприємці не поспішають подбати про їх стерилізацію, зазначає начальник «Благоустрою».

«Я прошу: шановні підприємці, собаки, які живуть на вашій території, йдуть вам до рук. Зловіть самку, викличте нас, ми приїдемо, заберемо тварину, простерилізуємо її і повернемо. Це для вас не буде коштувати ні копійки! Так буде і по людськи, і соціально-відповідально!

Чому важливо не годувати собак під магазинами чи біля під’їздів? Тварини починають вважати цю територію своєю і охороняти її», – пояснює Віктор Кондрацький. – Перехожі лякаються, скаржаться у владні структури, пишуть у соцмережі і замість вирішення, проблема ще більше загострюється, починається ворожнеча».

«На мою думку, слід навести порядок, – переконаний В.Кондрацький. – Забрати тварин додому, прилаштувати в добрі руки, віддати у притулок, але на вулицях їх бути не повинно! Найголовніше – на законодавчому рівні закріпити відповідальність за утримання та розмноження тварин, щоб їх не викидали на вулицю. Бо доти ми будемо ходити по колу».

Цьогоріч на утримання притулку для собак з міського бюджету виділено майже 800 тис грн. З них освоєно 330 тис грн. Огороджено територію, побудовані й заселені нові вольєри, на етапі спорудження ще чотири, обладнано два утеплені вагончики, є електрика й питна вода, облаштовується септик, закупили пічку, є холодильник, заготовили дров та крупи аж до весни наступного року. Скоро буде придбаний шприцемет, який суттєво полегшить відлов агресивних і лякливих тварин.

Після того, як притулок остаточно облаштують, за рішенням сесії НМР він буде переданий ГО «Вірний друг чотирилапих Нетішина» з усіма бюджетними зобов’язаннями.

Поспілкуватися з головою ГО «Вірний друг» Оленою Степанюк редакції, на жаль, не вдалося. Перш погодилася поділитися планами, але за годину передумала: «Ми порадилися… Коли все зробимо, тоді розкажемо», – сказала пані Олена в телефонній розмові.

Наразі про діяльність громадської організації, в акціях якої бере участь навіть міський голова Олександр Супрунюк, можна довідатися з мережі «Фейсбук» та підконтрольних міськвиконкому ЗМІ.

За інформацією травматологічного кабінету СМСЧ-4, за 6 місяців цього року зі скаргами на укуси тварин звернулося 35 нетішинців. Нині 21 містянин приймає щеплення за схемою 5 ін’єкцій на місяць. Одна доза обходиться для бюджету у 500 грн і 2 500 грн весь курс. Торік щеплення отримали 60 нетішинців.

«Рвані рани дуже довго гояться та завдають неймовірних страждань», – розповідає лікар-травматолог Віктор Дебопре.

Часто зоозахисники нарікають, що люди дражнять тварин і провокують їх на агресію. Нетішинку Олену Свішевську важко запідозрити у знущаннях над тваринами: «Ми прогулювалися з подругою повз гуртожиток №4 на вулиці Набережній. Зграя собак, яка там живе, накинулася на нас. На щастя, обійшлося без укусів. Чому я не можу безпечно пересуватися містом?».

Волонтер і юрист Ірина Парасюк впевнена, що потрібно негайно створити законодавчу базу, яка зобов’яже господарів паспортизувати домашніх улюбленців: «Облік, паспорт, чип і обов’язкова стерилізація для бюджету обійдеться значно дешевше, ніж нинішнє вирішення проблеми бездоглядних тварин. От зараз кількох людей, які викидали цьогорічний приплід, зловили на гарячому. Думаєте, допоможе? Наступного разу песенят чи котенят викинуть вночі або в лісі і вони загинуть. Притулок – хороше рішення, але собака не може жити в ньому визначені природою 10-15 років. І він не безрозмірний».

собаки михалєвська3

Зоозахисники бояться, що при частих скаргах на напади собак, нещасних почнуть нищити фізично. Торішнє масове отруєння могло бути наслідком того, що у когось урвався терпець.

Наскільки просто придбати «Ізоніазид», який догхантери застосовують найчастіше? Обійшла майже всі міські аптеки: препарат доступний лише в одній з них за попереднім замовленням і строго за рецептом.

«Собача тема» наразі дуже широка. В публікації не описано й десятої долі того, що вдалося побачити й почути. Продовження буде…

Джерело – Людмила МИХАЛЄВСЬКА, Газета “Пост громадського контролю”, №7, липень