гроші пожертви4КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ НЕТІШИНЦЯМ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ДОРОГОВАРТІСНОГО ЛІКУВАННЯ?

Фонди, спеціальні установи та впливові люди для багатьох – остання надія

Деталі – у публікації Газета “Пост громадського контролю”.

До редакції звернулася голова громадського об’єднання «Захист прав людини» Антоніна Цюпка. Жінка впродовж багатьох років опікується тими, хто самотужки не в змозі впоратися з життєвою скрутою. Зокрема, допомагає і тим, хто потребує дороговартісного лікування. Каже, не всі знають, куди звертатися в безвихідних ситуаціях. Та й не кожен може поставити банку для збору грошей  або ж жебракувати на вулиці (для багатьох це приниження). Люди у відчаї, коли власних ресурсів не вистачає, а як зарадити біді – не знають. Антоніна Петрівна міркує: було б добре, якби у місті створили фонд чи щось на кшталт «каси взаємодопомоги», куди всі охочі могли б акумулювати кошти на допомогу важкохворим людям. Жінка вірить, що спільними зусиллями можна врятувати не одне життя. 

«ПГК» ж намагався з’ясувати, де в Нетішині шукати фінансової підтримки.

гроші пожертви2

5 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ – МАКСИМУМ ВІД ВИКОНКОМУ

Заступник Нетішинського міського голови Ольга Бобіна проінформувала: «Засновником благодійного фонду можуть бути дієздатні фізичні та юридичні особи, в тому числі і громадські організації, а от органи місцевого самоврядування таких повноважень не мають. Створення та діяльність такої організації регулює Закон України №5073 «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Олена Матросова, депутат міської ради, голова постійної комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, культури, інформації, молоді та спорту зауважила: «Максимальна сума, яку виділяє виконком на потреби важкохворих нетішинців – 5 тисяч гривень. Це дуже малі гроші, аби покрити витрати таких людей. Окрім того, аби отримати фінансування, варто надати чеки. Де їм взятись, якщо людина тільки збирає гроші на лікування?  Наразі ми з депутатською групою «За рівні можливості» працюємо над положенням про надання матеріальної допомоги для мешканців міста, які опинилися в скрутних життєвих обставинах. В області є таке положення, в ньому є градація по хворобах, тому і суми на лікування різні, залежно від діагнозу. Людині достатньо подати висновок лікаря про те, що вона дійсно потребує операції. Чеки, наскільки я володію інформацією, не вимагаються. Таке положення ми подамо вже на листопадову сесію».

З МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ ВАЖКОХВОРИМ ВИДІЛЕНО МАЙЖЕ 530 ТИСЯЧ

В управлінні соціального захисту населення заступник начальника Тетяна Янюк розповіла, що люди нерідко звертаються до них щодо виділення матеріальних допомог на лікування важких захворювань, але таких повноважень установа не має. Тому в управлінні радять звертатися містянам до Нетішинського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Там, стверджує Тетяна Миколаївна, нададуть усю інформацію щодо пакету необхідних документів на отримання  допомоги з Департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації.

Любов Оцабрика, директор Нетішинського терцентру, повідомила: «У своїй роботі ми керуємось спільним наказом Департаментів охорони здоров’я та соціального захисту населення (№ 27/н/24 від 14 лютого 2018 року «Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету у 2018 році для надання грошової допомоги громадянам, які потребують дороговартісного лікування»). У ньому чітко прописано, кому надається матеріальна допомога, за якими документами та при яких захворюваннях. Коли в людини, скажімо, онкозахворювання, або вона замінила клапан, суглоб, поставила стенти тощо, ми відразу орієнтуємо її, які потрібні довідки, і куди варто звернутися. Певну суму можна отримати і з місцевого бюджету. Цьогоріч таку матеріальну допомогу, відповідно до рішення виконкому, отримало 443 особи у розмірі 529 тисяч 700 гривень.

Благодійна структура, яка б акумулювала кошти на лікування важкохворих, без сумніву, потрібна. Наразі ми з’ясовуємо можливість створення такого фонду при терцентрі, вивчаємо досвід інших міст. Адже тієї допомоги, що виділяє виконком, надзвичайно мало. Зауважу, що є місцеві підприємці, які завжди відгукуються на прохання допомогти фінансово – це Валерій Преподобний, Олександр Миклуш… Є обласний депутатський фонд. З нього теж нерідко, завдяки сприянню депутатів Хмельницької обласної ради від Нетішина Івана Гладуняка та Наталії Коваль, містяни отримують благодійні кошти».

Наталія Коваль, депутат обласної ради, зізнається: «Дійсно, велика кількість людей звертається до мене. Намагаюся посприяти в межах обласного фонду. Це кошти обласної ради. Вони невеликі. В 2016-му році це було 14 тисяч гривень, торік, здається, 22. Цього року ще немає кінцевої суми.

Щоб отримати гроші на лікування, люди пишуть заяву, подають епікриз, копію паспорта та ідентифікаційного коду, і ці документи разом із моєю заявою направляються на спеціальну комісію облради, де є представники департаментів соцзахисту і охорони здоров’я, які, власне, і призначають розмір матеріальної допомоги. Таким чином цьогоріч близько 20 нетішинцям надали від 300 гривень до 2 тисяч. За три роки моєї роботи в раді допомогу отримали більше 60 містян.

Хочу зазначити, що залежно від діагнозу, по дороговартісному лікуванню існують спеціальні програми обласної ради. Крім того, деякі депутати та голова облради мають персональні фонди, через які допомагають таким хворим».

МОЖУТЬ ПОСПРИЯТИ

Картинки по запросу пожертви фотоЯкщо хтось готовий створити благодійний фонд у Нетішині, чи володіє інформацією, яким чином можна організувати роботу такого в нашому місті, з пропозиціями телефонуйте голові ГО «Захист прав людини» Антоніні Цюпці за номером (098) 590-96-48.

У разі, якщо ви потребуєте коштів на лікування – звертайтеся за консультацією до місцевого терцентру (просп. Незалежності, 29). Необхідну інформацію зобов’язані надати і в медико-санітарній частині Нетішина. Завжди готова допомогти і депутат облради Наталія Коваль, контактний телефон  – (096) 373-33-13.

Джерело – Катерина ДРАГАНЧУК, Газета “Пост громадського контролю”, жовтень, №10 (118)